Netflix ve Disney+ dizi yayınlayan sitelere telif uyarısı göndermeye başladı

Netflix ve Disney+ dizi yayınlayan sitelere telif uyarısı göndermeye başladı
Netflix ve Disney+ dizi yayınlayan sitelere telif uyarısı göndermeye başladı.

2016'da Türkiye'de yayına başlayan Netflix'in yayınladığı orijinal yapım diziler şimdiye kadar yerli/yabancı dizi yayını yapan sitelerde kendisine yer bulmaya devam etti. Daha önce telif konusunda esnek davranan Netflix Türkiye, yayınladığı yeni ve popüler içerikleri kaldırtmaya başladı.

Stranger Things'in 27 Mayıs'ta başlayan yeni sezonunu ekleyen birçok dizi sitesi bölümleri kaldırdı ya da ekleyemedi. Kimi sitelerde sadece ilk 3 sezon yer alırken bazısında da 4'ün telif nedeniyle kaldırıldığı uyarısı yer alıyor ya da sayfaya girildiğinde hata veriyor. Benzer durum Netflix'in Türkiye yapımı yeni dizisi Kuş Uçuşu için de geçerli. Ancak Netflix'in aynı dönemde ekrana gelen First Kill, Intimacy ve Surviving Summer gibi yeni dizilerinin yabancı dizi sitelerinde var olması da dikkat çekiyor.

14 Haziran'da görkemli bir açılış yapan Disney+ ise benzer şekilde Star Wars evreninin dizilerinden Obi-Wan Kenobi'nin bölümlerini dizi sitelerinden kaldırttı. Platformun yerli yapım ilk dizisi Kaçış'ın ilk bölümü için de benzer şekilde sitelere telif uyarısı gönderildi. Marvel evreninin yeni başlayan dizisi Ms. Marvel ise bundan henüz etkilenmemiş durumda.

Geniş bir kütüphaneyle hizmete başlayan Disney+ birkaç hafta öncesin içeriklerine Türkçe altyazı eklemeye başlamıştı. Altyazı ve dublaj çalışmaları pek çok içerik için devam etmekte.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER