Altın Küre'nin IMDb'deki önceliği sona erdi

Altın Küre'nin IMDb'deki önceliği sona erdi
Altın Küre'ye bir darbe de IMDb'den geldi. Ödüllerin sitedeki önceliği sona erdi.

Ödülleri düzenleyen Hollywood Yabancı Basın Birliği'yle (HFPA) ilgili yozlaşmaya ve ırkçılığa yönelik iddiaların ardından Netflix ve Amazon'un başını çektiği sektörün önemli isimleri kurumu boykot etme kararı almıştı. Ardından töreni yayınlayan NBC kanalı 2022'deki törenin yayınından çekildiğini duyurdu. HFPA ise son olarak töreni eski prestijine kavuşturmak için gerekli reformları önümüzdeki süreçte yapacağını açıkladı ve bir takvim belirledi.

IMDb, yaşanan olayların ardından Golden Globes'un sitedeki önceliğini geri plana attı. Altın Küre, oyuncu profillerindeki ödüller bölümünde Oscar ve Emmy'yle birlikte önceliğe sahipti. Hatta Emmy'ye göre de öncelik sahibi olduğu için bir oyuncu birden fazla Emmy "kazansa" dahi profilinde Altın Küre'de aldığı "adaylık" öncelikli görünüyordu. Altın Küre benzer şekilde yalnızca Oscar'ın gerisindeydi.

Ancak IMDb'nin yaptığı değişikliğe göre Altın Küre artık orta kalibredeki diğer ödüller gibi alfabetik sırada yer alıyor. Öncelikli ödüller ise Oscar, Emmy, BAFTA ve Screen Guild Actors (Oyuncu Birliği Ödülleri) olarak belirlendi. Örneğin Altın Küre ödülüne sahip olan oyuncu/komedyen Awkafina'nın profiline girildiğinde sadece 11 ödül, 55 adaylık yazısı çıkıyor. Öncekinin aksine Altın Küre kazandığı öne çıkmıyor. Ödüller bölümüne tam haliyle bakıldığında ise tepede sadece BAFTA'daki adaylığı yer alıyor. Golden Globes ise aynı sayfada Gold Derby'nin hemen altında kendisine yer buluyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER