Twitch, yerel fiyatlandırmaya geçiyor

Twitch, yerel fiyatlandırmaya geçiyor
Amazon Prime'ın bünyesinde yer alan canlı yayın platformu Twitch, yerel fiyatlandırmaya geçiyor. Twitch, duyuruyu bugün kendi sitesinden yaptığı açıklamayla duyurdu.

Yeni fiyatlandırma ilk olarak 20 Mayıs 2021 itibarıyla Meksika ve Türkiye'de yürürlüğe girecek. Türkiye'de 9,90 liralık yeni Kademe 1 abonelik fiyatı uygulanacak. İki ülkeyi 2021 yılının 3. çeyreğinde Asya, Latin Amerika, Orta Doğu, Afrika ve Avrupa'daki birçok ülke takip edecek. Twitch, yaptığı açıklamada şu sözlere de yer verdi:

"Dünyanın dört yanındaki kullanıcılarımız, sevdikleri kanallara abone olarak destek vermenin ve özel ifadelere erişmenin her ülkede aynı derecede hesaplı olmadığını söylüyorlar. Zira 1. Kademe abonelik fiyatı tüm ülkelerde üç aşağı beş yukarı 4,99 ABD Dolarına eşdeğer. Bu fiyat, pek çok ülkede izleyicilerin favori yayıncılarını desteklemesini, yayıncıların topluluklarını büyütmesini, daha fazla içerik oluşturmasını ve yeni kitlelere ulaşmasını zorlaştırıyor.

Bu içi boş bir şikayet değil, rakamlar da bunu açıkça gösteriyor. Avrupa veya Asya'da yayıncıları abonelik yoluyla destekleyen aktif kullanıcıların yüzdesi, Kuzey Amerika'ya göre yaklaşık %50 daha düşük. Latin Amerika'da neredeyse %80 daha az. Abonelik fiyatlarını izleyicilerin yaşadığı ülkeye göre ayarlamanın zamanı geldi. Mümkün olan en fazla sayıda izleyicinin yayıncıları destekleyip abonelik avantajlarının keyfini sürerken parasal olarak da sıkıntıya düşmeyeceği makul fiyatlardan söz ediyoruz.

Buradaki en önemli bilgi, ABD dışındaki ülkelerin büyük çoğunluğunda abonelik fiyatlarının düşürülecek olması. Bir izleyicinin abonelik ücreti, yaşadığı ve Twitch ödeme yöntemini düzenlediği yere göre belirlenecek. Bu fiyatlandırma modelinin amacı, izleyicilerin yaşadıkları ülkelerin şartlarına uygun abonelik fiyatları sağlamak. Yayıncılar için bu, kanallarındaki bazı izleyicilerin farklı fiyatlar görebileceği anlamına geliyor."

Değişiklik sürecinde yayıncılara 12 aya varan destek vereceklerini açıklayan Twitch açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Düşük abonelik fiyatlarının uzun vadede yayıncının gelişimini ve gelirini artıracağından eminiz. Bununla birlikte, bu değişimin başlangıç aşamasında yayıncı gelirlerindeki potansiyel düşüşleri de en aza indirmemiz gerektiğinin farkındayız. Yayıncıların kısa vadede abonelik gelirlerini etkilemeden yeni fiyatlandırma modeline adapte olmalarını sağlamak üzere, uygunluk kriterlerini karşılayan yayıncılar için belirli bir gelir düzeyini garanti edecek 12 aylık bir geçiş programı başlatıyoruz.

  • Twitch, fiyat değişikliğinin başladığı ay dahil olmak üzere ilk üç ay boyunca referans değeri kanal ve Prime abonelik gelirlerinin %100'ünü karşılayacak (gerekirse). Ardından, izleyen 9 ay içinde her üç ayda bir teşvik ödemelerini %25 oranında azaltacağız. Böylece toplam 12 ay boyunca gelir ayarlama teşviki sağlanmış olacak. 
  • Her şey “referans değerler” ile başlıyor. Temel olarak, bir yayıncının son üç ayda ücretli ve prime aboneliklerden ne kadar gelir kazandığına ve kaç saat canlı yayın yaptığına bakacak ve ortalamaları hesaplayacağız. Fiyatın değiştiği ülkelerdeki uygunluk kriterlerine sahip yayıncılar bu ortalama referans değerlerini Yayıncı Panelinde görebilecekler. 
  • Yayıncı, bir ay içinde canlı yayın referans değeri saatinin en az %85'i kadar canlı yayın yaptığı ve belli başka uygunluk kriterlerini karşıladığı sürece, bu yayıncının abonelik gelirindeki azalmayı telafi etmek için “gelir ayarlama teşviki” ödeyeceğiz. Yayıncı ortalamalarını aşan bir performans gösterirse, yani abonelik gelirini artırırsa teşvik ödemesini değil, o artan tutarı alacak. Gelecek aylarda referans değerin altına düşerlerse de gelir teşvikini almaya devam edecekler.
  • Yerel abonelik fiyatları yürürlüğe girdikten sonra, uygunluk kriterlerine sahip yayıncılar, aylık referans değerlerini, o anki abonelik gelirlerini ve yapmaları gereken yayın sürelerini Yayıncı Panelinden görebilecekler."

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER