Buket Uzuner, Atiye dizisine intihal davası açtı

Buket Uzuner, Atiye dizisine intihal davası açtı
Yazar Buket Uzuner, Atiye dizisine intihal davası açtı.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın gerekçesinde, Uzuner’in kaleme aldığı Tabiat Dörtlemesi serindeki ana karakter Defne Kaman ve anneannesi Umay Nine'nin dizide izinsiz ve sözleşmesiz kullanıldığı belirtildi.

Cumhuriyet'e konuşan Uzuner "Atiye" dizisinin yayımladığı Aralık 2019'da Kıbrıs'ta bir konferansta olduğunu, daha sonra sosyal medya hesaplarına gelen mesajlarda karakterlerin benzerliğinden bahsedildiğini belirtti.

"Mesajlarda Atiye’nin Defne Kaman ve eczacı-şifacı anneannesi Umay Nine’ye fazlaca benzediğini, acaba senaryoyu benim mi yazdığımı soruluyordu. Daha sonra 'Tabiat Dörtlemesi' adlı 12 yıldır yazdığım 'Defne Kaman’ın Maceraları' dizi romanları 'Su', 'Toprak', 'Hava' ve 'Ateş’in mitoloji konusundaki danışmanı bir profesör arayıp aynı soruyu sordu. Oysa ben de onlar gibi Atiye’den bihaberdim."

Atiye dizisi çekilirken dizinin yapımcı şirketi OG Prodüksiyon'dan bir prodüktörün Mart 2019'da kendisine "Defne Kaman’ın Maceraları" romanlarından bir Netflix dizisi çekmek istediğini yazdığını söyleyen Uzuner, açıklamalarını şöyle devam ettirdi:

"Ben bu teklife olumlu yaklaştım. Sekiz ay kadar, yani 'Atiye' dizisinin ilk sezonu yayımlanana dek bu görüşmeler devam etti. Sonra durdu. Herhalde intihali perdelemek için benimle görüşüyorlarmış diye bir düşünce insanın aklına geliveriyor işte! 'Neden Netflix’e dava açmadınız?' diye soruyorlar:

Çünkü, 1- Benim derdim 'Büyük balık' avlamak değil. Ben fikir hırsızlığına karşı dava açtım. 

2- Sistemin işleyişi şöyleymiş: Her ülke kendi prodüksiyon şirketiyle Netflix’e proje/film sunuyor. Yani fikri bulan ve işleyen yapımcı asıl sorumlu. Bizimki de Türk şirketi."

Uzuner, dizinin Şengül Boybaş'ın "Dünyanın Uyanışı" romanından değil de kendi romanlarından mı uyarlandığı sorusuna ise şu ifadelerle yanıt verdi:

"Evet, Şengül Boybaş’ın 'Atiye' dizisi için esinlenildiği romanı var. Hem ben hem de bilirkişi raporunu yazanlar o romanı da dikkatle okuduk. Romandaki Atiye, dizidekine benzemeyen bir karakter, bir köyde büyümüş öksüz bir kız, anneannesi ve arkeolog sevgilisi yok. Oysa dizideki Atiye ve anneannesi neredeyse birebir Defne Kaman ve Umay Nine. 

Şunu özellikle belirtmek isterim ki, bizim Şengül Hanım ve romanıyla hiçbir sıkıntımız yok, olamaz da. Sorun 'Toprak' romanından intihal edilmiş karakterler ve aslında bir senaryo ve romanın omurgası ana karakterleridir. 'İnce Memed'in yerine 'Kara Kitap'tan Galip’i koyarsanız bambaşka bir roman olur! Bu davayı kazanmak edebiyatımız için bir emsal olacaktır. Bunu da önemsiyorum."


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER