Amazon, AMC Theatres'ı satın almakla ilgileniyor

Amazon, AMC Theatres'ı satın almakla ilgileniyor
Amazon, dünyanın en büyük sinema zinciri AMC Theatres'ı satın almakla ilgileniyor.

Daily Mail'in haberine göre görüşmelerin ne durumda olduğu veya halen aktif olarak devam edip etmediği bilinmiyor. Ancak haberlerin çıkması AMC Theatres'a yaradı bile. Şirketin hisselerinde %45 artış yaşanarak 5.80 $ seviyesine çıktı.

Manchester by the Sea ve The Big Sick gibi pek çok orijinal filme yatırım yapmaya devam eden Amazon Studios, bir süre öncesine kadar filmleri önce sinemada yayına sokup daha sonra platforma ekliyordu. Ancak son dönemde limitli vizyon seçeneğini tercih etmeye başlamıştı. Daha önce şirketin, Landmark'a ait sinemaları satın alacağına yönelik haberler de çıkmış; sinemalar daha sonra milyarder Charles S. Cohen'e satılmıştı.

Koronavirüs salgını nedeniyle sahip olduğu sinemaların büyük çoğunluğu halen kapalı olan AMC Theatres, geçtiğimiz çeyreği zararla kapattı. Bu nedenle hisselerinde büyük düşüş de meydana geldi. Kapanmanın devam etmesi ve sinemaların yakın gelecekte toparlanamaması halinde şirketin iflas korumaya başvurabileceği dile geldi.

Amazon'un AMC Theatres'ı olası satın alma girişiminin 1948 tarihli Yüksek Mahkeme kararına takılıp takılmayacağı ise merak konusu. Yüksek Mahkeme'nin kararı stüdyoların ve yapımcıların sinema sahibi olmasını yasaklıyor. Ancak bu kararın dijital platformlar için ne ifade ettiği veya ne şekilde uygulandığı belirsiz. Netflix, Kasım 2019'da New York'taki ikonik sinema salonu Paris Theatre'ı kendi filmlerini göstermek için kiraladığını duyurmuştu.

Öte yandan ABD'deki Adalet Bakanlığı, geçtiğimiz yılın kasım ayında kamuoyunda "Paramount Kararı" olarak da bilinen bu yasayı yürürlükten kaldırmak için mahkemeye taşıdı. Bağımsız sinemaların ve bazı birliklerin tepkisini çeken bu hareket sonrası talebi değerlendiren mahkemeden 7 Ağustos'ta iptal kararı çıktı. Mahkeme, yasanın yürürlükten kalkması için iki yıllık bir sona erme hükmü belirledi. Kararla ilgili itiraz sürecinin ne şekilde ilerleyeceği, gözden geçirme sürecinin olup olmayacağı ise şimdilik belirsiz.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER