Charles Dickens'ın Great Expectations romanı BBC'de yeniden dizi oluyor

Charles Dickens'ın Great Expectations romanı BBC'de yeniden dizi oluyor
Charles Dickens'ın Great Expectations romanı BBC ve FX ortaklığıyla yeniden dizi oluyor.

Peaky Blinders'ın yaratıcısı Steven Knight, romanı uyarlayan isim olacak. Knight, daha önce BBC ve FX için Dickens'ın "A Christmas Carol" romanını da uyarladı ve geçtiğimiz yıl üç bölümlük mini dizi olarak ekrana geldi. Ridley Scott ve Tom Hardy projede yapımcı olarak yer alıyorlar. Daha önce pek çok kez uyarlanan roman, 2011'de Ray Winstone, David Suchet, Douglas Booth ve Gillian Anderson gibi isimlerden oluşan kadrosuyla yine BBC için uyarlanmıştı.

İngiliz edebiyatının en önemli yazarlarından olan Charles Dickens'ın 19. yüzyılda kaleme aldığı ve "Büyük Umutlar" ismiyle yayınladığı kitap, dönemin sınıf ayrımlarını, çekilen zorlukları ve hızla gelişen sanayileşmeyi anlatıyor. Dönem içerisindeki şartlara bir eleştiri olarak ortaya çıkan romanda, ana karakter Pip'in başından geçen olaylar ele alınıyor. 

Pip, taşrada ablası ve ablasının eşi ile birlikte büyüyen yetim bir çocuktur. Yetim ve yoksul bir çocuk olarak büyüyen Pip, çalışkan ve azimli biridir. En büyük umutlarından biri ise Londra'da unvan sahibi bir beyefendi olabilmek... Bir gün yaptığı bir iyilik ona bambaşka bir dünyanın kapısını aralar ve esrarengiz bir şekilde bir mirasa sahip olduğunu öğrenir. O günden sonra artık hayatı eski gibi olmaz ve değişen hayatının getirdiği yeni sorunlar ve yeni durumlarla baş etmeye çalışır. Aşkı, aşk acısını, hırsları, zenginliği ve ihtişamlı bir hayatı elde eden Pip, bu değişen dünyasına uyum sağlamaya çalışırken birden kendini istemediği olayların içerisinde bulur. İnişli çıkışlı bir hayat yaşamaya başlayan Pip; umutlarını, hayatı ve hayal kırıklıklarını sorgulamaya başlar. 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER