Keşanlı Ali Destanı, 29 Şubat Cumartesi TİM Show Center’da!

Keşanlı Ali Destanı,  29 Şubat Cumartesi TİM Show Center’da!
İşlemediği bir cinayeti mertlik belası uğruna kabullenmek zorunda kalan semt kabadayısı Keşanlı Ali ile güzeller güzeli Zilha’nın imkânsız aşkı: ‘‘Keşanlı Ali Destanı’’  29 Şubat Cumartesi akşamı saat 20.30’da TİM Show Center’da! Sahne dekoru Barış Dinçel imzalı ‘‘Keşanlı Ali Destanı’’, birbirinden eğlenceli dansları ve muhteşem şarkılarıyla şimdiden büyük övgü topluyor. Usta yönetmen Yücel Erten’in yorumuyla sahneye taşınan oyunda; Birce Akalay, İlker Ayrık, Meral Çetinkaya, Köksal Engür, Nilgün Kasapbaşoğlu, Aykut Taşkın ve Hilmi Özçelik’le birlikte 50 kişilik dev bir kadro yer alıyor.
 
Epik tiyatronun en önemli örneklerinden “Keşanlı Ali Destanı”nda Ali, sevdiği kızın amcasını öldürmekten hapse düşer ve hapisten bir kahraman olarak geri gelir. Ali’nin iki yarası vardır: Birincisi, kimseyi suçsuzluğuna inandıramaz; ikincisi, âşık olduğu Zilha, amcasını öldürdüğü için ona düşmanca davranır. Muhtar seçilen Ali, Sineklidağ’da yeni bir düzen oluşturur ama yüreğiyle beyni arasında bir seçim yapmak zorunda kalır. Hem muhtar olarak halkına hem de Ali olarak Zilha’ya, duyduğu aşka sorumludur.
 
Haldun Taner’in kaleme aldığı, Yalçın Tura’nın müziklerini yazdığı “Keşanlı Ali Destanı”nda; İlker Ayrık Keşanlı Ali, Birce Akalay Zilha, Meral Çetinkaya Şerif Abla, Köksal Engür Derviş Dayı/Sarhoş Rasih; Nilgün Kasapbaşoğlu Madam Olga, Aykut Taşkın ise İzmarit Nuri karakterlerine hayat veriyor. Ayhan Anıl, Cem Cücenoğlu, Hilmi Özçelik ve Burak Şafak’ın da rol aldığı oyunun dekorunda Barış Dinçel, kostüm tasarımında Gamze Kuş, ışık tasarımında ise Yakup Çartık’ın imzaları yer alıyor. Müzik direktörlüğünü Çiğdem Erken’in üstlendiği oyunun koreografisi Hamit Erentürk’e ait. Oyunda, 50 kişilik oyuncu kadrosuna 10 kişiden oluşan bir orkestra eşlik ediyor.

Pervasız Tiyatro prodüksiyonu “Keşanlı Ali Destanı”, 29 Şubat 2020 Cumartesi akşamı saat 20.30’da TİM Show Center’da sahnelenecek. Oyunun biletleri, biletix.com adresinden ve gişeden temin edilebilir.
 
“KEŞANLI ALİ DESTANI”
“Keşanlı Ali Destanı”,  tipleri, çevresi, müziği ile yüzde yüz ‘bizim’ olan nefis bir hiciv komedisidir. Keşanlı Ali adında bir gecekondu efendisinin kahramanlık destanının iç yüzünü anlatan oyun aslında, bir gecekondu ortamı içinde ‘asil’ büyük şehrin, bütün toplumumuzun hicvini yapıyor.
 
Oyunun geçtiği Sineklidağ, büyük bir kentin eteklerinde yer alan, gecekondulardan oluşmuş, ezilen yoksul insanların yaşadığı bir varoştur. Ali de Sineklidağ’da oturan bir gençtir. Zilha isminde, aynı semtte oturdukları bir kızı çok sevmektedir. Bir gün Zilha’nın amcası öldürülür ve suç Ali’nin üzerine atılır. İşlemediği bir cinayetten ötürü önce mahkûm edilen Ali, ardından bir kahramana dönüşür.
 
Sineklidağ’ın insanları Türk oldukları kadar herhangi bir toplumun geri kalmış zümresinin insanları da olabilirler. Bu nedenle Türk edebiyatının epik konulu en iyi eserlerinden birisi olan  “Keşanlı Ali Destanı”, dünya çapında büyük ilgi görerek birçok tiyatro topluluğu tarafından defalarca sergilenmiştir. Avrupa'nın birçok şehrinde, Amerika'dan Lübnan'a kadar birçok ülkede oynanan oyun, Türk tiyatro tarihinde bir fenomen haline gelmiş ve halen güncelliğini yitirmemiştir.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER