Disney, Hulu'nun tamamına sahip olmak için Comcast'le anlaştı

Disney, Hulu'nun tamamına sahip olmak için Comcast'le anlaştı
Disney'in Hulu'nun tamamını satın almak için Comcast'le yaptığı görüşmeler sonuç verdi. İki şirket Comcast'in %33'lük hissesinin satışı için anlaştı.

Ancak yapılan anlaşma henüz sonuçlanmadı. Disney, Comcast'ten hisseleri 2024 yılı içerisinde alacak. Anlaşma bedeli hisselerin o dönemdeki değeri üzerinden hesaplanacak. Disney'in veya Comcast'in yılın herhangi bir zamanında anlaşmanın tamamlanması için çağrı yapma hakkı bulunuyor.

Ayrıca Comcast'e bağlı NBCUniversal, gelecek yıldan itibaren Hulu'ya sattığı içerikleri başka platformlara da verebilecek. Bu durumda Hulu, o içerikler için daha az lisanslama ücreti ödeyecek. 2022'den sonra ise içerik anlaşmalarını feshetme hakkına sahip olacak. NBCUniversal da kendi online platformunu kurduğu için bu haklarını zamanla kullanması bekleniyor.

Hulu'nun %30'una sahip olan Disney, 20th FOX Century'yi satın alınca online platformdaki hissesini %60'a çıkartmıştı. Ardından Comcast-Disney, %10 hisseye sahip AT&T'nin hisselerini satın aldılar ve %67-%33 bir dağılım oluştu. Sonrasında Disney'in Hulu'nun tamamına sahip olabilmekiçin Comcast'le görüşmeye başladığı haberi geldi. Disney, yeni anlaşmayla birlikte şirkette tam kontrol sahibi oldu.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER