Netflix'in 2019'da orijinal içeriğe 15 milyar dolar harcaması bekleniyor

Netflix'in 2019'da orijinal içeriğe 15 milyar dolar harcaması bekleniyor
Netflix'in orijinal içeriğe harcadığı para hız kesmeden artmaya devam ediyor! 2017'de 8.9 milyar $ harcama yapan online yayın platformu, geçtiğimiz yıl %35 artışla 12.04 milyar $ harcama yaptı. Wall Street tahminlerine göre şirket yeni yılda bu rakamı 15 milyar $ seviyesine çıkaracak.

Birkaç gün önce dördüncü çeyrek rakamlarını açıklayan şirketin üyesi sayısını 139 milyona çıkarttığı, yıllık gelirinin 16 milyar doları bulduğu ve piyasa beklentilerini aştığı duyurulmuştu. Bununla birlikte geçtiğimiz yılda olduğu gibi negatif nakit akışı gerçekleşti ve 6.5 milyar $ olan borç miktarı 10.4 milyar $'a çıktı. İçeriğin dışında pazarlamaya ayrılan paranın da daha fazla olması ve 2019'da %22 artışla 2.9 milyar $ harcama yapılması bekleniyor. Şirket 2018'de pazarlamaya 2.37 milyar $ para ayırmıştı.

BMO Capital Markets analisti Daniel Salmon şirketin bununla sınırlı kalmayarak 2020'de orijinal içeriğe 17.8 milyar $ ayıracağı öngörüsünde bulundu. Netflix'in içerik harcamasında kesintiye gitmemesinin en büyük nedenlerinden birisi olarak Disney, WarnerMedia ve NBCUniversal gibi büyük şirketlerin yeni online platform kuracak olmaları ve artan rekabet olduğu düşünülüyor.

Netflix, piyasa tahminleri hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Şirket yıl içinde The Umbrella Academy, Triple Frontier, The Irishman, 6 Underground, The Politician, The Crown, 13 Reasons Why, La Casa de Papel, Elite ve  Stranger Things gibi iddialı projeleri ekrana getirmeye devam edecek.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER