Hale Soygazi Kaderimin Yazıldığı Gün dizisine katıldı

Hale Soygazi Kaderimin Yazıldığı Gün dizisine katıldı
O3 Medya'nın Star Tv için hazırladığı, başrollerini Özcan Deniz, Hatice Şendil ve Begüm Kütük'ün paylaştığı diziye bu hafta yeni bir oyuncu geliyor. Dizinin 3 Şubat Salı akşamı yayınlanacak olan yeni bölümünde Defne'nin (Begüm Kütük Yaşaroğlu) annesi Neval karakterini canlandıracak olan Soygazi, son olarak Kuzey Güney dizisinde rol almıştı.Hale Soygazi Kimdir?
1950 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Üniversitede Fransız Filolojisi ikinci sınıftan ayrılarak İsviçre'ye gitti. 1972 yılında Saklambaç Gazetesi'nin açtığı Türkiye Sinema Güzellik Yarışmasına katıldı ve birinci oldu. Daha sonra İtalya'da "Avrupa Sinema Güzeli" seçildi. Yurda dönünce on film çevirmek üzere bir anlaşma yaptı. İlk filmi olan Kara Murat: Fatih'in Fedaisi'nin ardından, "Bir Garip Yolcu", "Mahkum", "İtham Ediyorum", "Bir Kız Böyle Düştü", "Ölüme Koşanlar" adlı filmleri ardı ardına çevirdi. Gittikçe daha geniş kitlelere ulaşan filmlerde rol alan Soygazi "Çocuğumu İstiyorum" adlı 1973 tarihli yapımda başrolleri paylaştığı Ahmet Özhan'la 1976'da evlendi. Çiftin evliliği bir süre sonra boşanma ile sonuçlandı.

1978'de, Maden filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde  "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü kazanan Soygazi, bir süre sinema oyunculuğunun yanında müzikle de uğraştı. Ancak oyuncu-şarkıcı dönemi uzun sürmedi; çalışmalarını sinema oyunculuğu üzerine yoğunlaştırdı. 1984 yılında Atıf Yılmaz'ın çektiği Bir Yudum Sevgi'de başrol oynayarak döndü. Bu filmdeki performansı ile ikinci kez Altın Portakal aldı. Soygazi, 2004 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "Yaşam Boyu Onur Ödülü" ile ödüllendirildi. Aynı yıl Sil Baştan adlı dizi-filmde rol aldı. Hale Soygazi son olarak 2011 yılında Kuzey Güney adlı dizide rol almıştı.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER