Endemol Shine, Türkiye'deki şirket yöneticilerine dava açmaya hazırlanıyor!

Endemol Shine, Türkiye'deki şirket yöneticilerine dava açmaya hazırlanıyor!

Endemol Shine Group’un (ESG), iflasını açıklayarak Türkiye ofisini kapatmasının ardından sular durulmuyor. C21’in haberine göre ESG, Türkiye ayağındaki yöneticilere dava açmaya hazırlanıyor.

Şirketin yönetiminde önemli problemler keşfettikten sonra kapatma kararı veren ESG geçtiğimiz yıl Gökhan Tatarer ve Hakan Eren’in görevlerine son vermişti. Şirketten çıkarılan bu isimler herhangi bir yanlış harekette bulunmadıkları iddiasıyla ESG’ye karşı kendi hukuki mücadelelerini sürdürüyordu. C21’in haberine göre ESG de Tatarer ve Eren’e kötü yönetim ve görevi kötüye kullanmak iddialarıyla dava açmaya hazırlanıyor.  ESG’nin açıklamasına göre grubu bu davayı açmaya iten sebepler şirketin kapanma sürecinde yapılan araştırmalarda ortaya çıkan bazı olaylar oldu.

Hakan Eren konuyla ilgili yaptığı açıklamada “ESG’nin profesyonellikten uzak hukuki danışmanlarla çalışması onların tercihidir. Fakat ESG yönetiminin eski yöneticilere karşı hukuki işlem yürütme yetkisi yoktur,” diye belirtti.

ESG’nin uluslararası faaliyetlerini yöneten Marina Williams ve Türkiye operasyonunu yürüten Emma Moloney’e karşı alacaklarına ulaşamayan yapımcıların başlattığı hukuki süreci Neta Hukuk Bürosu’ndan avukat Bülent Höke yürütüyor. ESG, Williams ve Moloney’nin döneminden altı ayrı karşılıksız çek suçlaması olduğunu kabul etmiş ve sürecin devam ettiğini açıklamıştı. İleri tarihli çeklerin Williams ve Moloney tarafından değil, Türkiye ofisinin yöneticileri tarafından imzalandığı iddia ediliyor.

ESG, iki davada dağıtım gelirlerinden elde edilen gelirle borçların ödendiğini ve bu davaların geri çekilebileceğini açıkladı.

Tatarer ve Eren’in şirketten gönderilmesinin ardından ESG yönetimi ele almış, bir yıl içerisinde alıcı bulamayınca da şirketi kapatmaya karar vermişti. Şirketin içerik satışlarından gelecekte doğacak gelirin kime kalacağı mahkeme kararıyla belli olacak.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen duruşmada mahkeme 120 milyon TL olduğu tahmin edilen bu gelirin kendi atayacağı bağımsız bir yönetici tarafından kontrol edilmesine karar verdi. ESG gelir miktarının yüksekliğine karşı çıktı ve bu rakamın, denetleme raporunda yer alan birçok hatadan yalnızca biri olduğunu belirtti. 14 Mart ve 16 Mayıs tarihinde mahkemeye sunulan bu raporlardaki hatalara hukuki itirazlar yapıldı. Bir sonraki celsenin Kasım ayında gerçekleşmesi bekleniyor.

Eren açıklamasında ESG’nin olayın gerçeklerinin farkına varıp mahkeme kararınca borçlarını derhal kapatmasını umduğunu belirtti. “Türkiye’deki danışmanları tarafından yanlış yönlendirildiklerini düşünüyorum. Belirtilen miktar şirketin gelecek kazanımlarının yanında çok küçük kalıyor. Dünya devi Endemol Shine’ın doğru hareketi yapması gerekir,” diye ekledi.

ESG, Türkiye ofisinin kapatılmasının ardından şirketin kazandığı her paranın borçları ödemek üzere kullanılacağını belirtti ve eski yöneticilerin aksi iddialarına karşı hukuki savaşlarına devam edeceklerinin, Türk hukuk sistemine uyacaklarının altını çizdi.   


Kaynak: C21

Çeviri: Arman Güvenç


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER