Netflix, Cannes Film Festivali'nden çekildiğini duyurdu

Netflix, Cannes Film Festivali'nden çekildiğini duyurdu
Ted Sarandos, Variety'ye verdiği röportajla Netflix'in Cannes Film Festivali'nden çekildiğini duyurdu.

Festival, sinemada vizyona girmeyen filmlerin festivalde yarışmaya katılmasını yasaklayan yeni bir kural çıkarmış ve bu nedenle Netflix için sadece yarışma dışı gösterimlere katılma imkanı kalmıştı. Ancak Sarandos, Netflix için bunun mantık arz etmediğini belirtti.

Netflix geçtiğimiz yıl Okja ve The Meyerowitz Stories filmleriyle festivalde yer alsa da bu durum sinema yöneticileri ve birlikler tarafından protesto edilmişti. Ayrıca Netflix filmlerini Fransa'da vizyona soksa bile sinemada gösterilen filmlerin platformlarda 36 ay sonra yayına girebileceği kuralına da takılıyor. Sarandos, mayıs ayında düzenlenecek festivale bizzat katılmayacağını ama şirketin bazı yöneticilerinin dağıtıcısı olmayan filmlerin yayın haklarıyla ilgili görüşmek üzere festivale katıldığını da açıkladı.

Netflix'in verdiği karar nedeniyle Cannes'ın programı beş film kaybetmiş oldu: Alfonso Cuarón'un hikayesi Meksika'da geçen Roma filmi; Paul Greengrass'in Norveç'te birçok kişiyi öldüren Anders Breivik'in hikayesini anlatan Norway filmi; Jeremy Saulnier'in başrolünde Alexander Skarsgård'ın olduğu Hold the Dark filmi; Morgan Neville'in hazırladığı Orson Welles belgeseli They’ll Love Me When I’m Dead ve The Other Side of the Wind.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER