Akademi'nin başkanı John Bailey de cinsel tacizle suçlanıyor

Akademi'nin başkanı John Bailey de cinsel tacizle suçlanıyor

Hollywood'u aylardır sarsmaya devam eden cinsel taciz ve tecavüz iddiaları Akademi'nin başkanına kadar dayandı. 8 Ağustos'ta 34. başkan olarak seçilen John Bailey'in hakkındaki üç iddia nedeniyle soruşturma açıldı. Akademi bünyesinde kurulan ve David Rubin'in yönettiği alt bir komite, başkan hakkındaki iddiaları araştırmaya başladı.

Ordinary People, American Gigolo, The Big Chill ve Groundhog Day gibi birçok filmde görüntü yönetmeni olarak çalışan Bailey, başkan olmadan önce 15 yıl boyunca Akademi'de görüntü yönetmenlerinin yer aldığı kolu temsil etmişti.

Harvey Weinstein ile birlikte başlayan taciz ve tecavüz iddialarının dalga dalga yayılmasıyla Akademi Weinstein'ı üyelikten kovmuş ve Bailey, üyelere gönderdiği mailde Akademi'nin benzer iddiaları araştıracağını ve korunmasız olana destek olacağını belirtmişti. Geçtiğimiz ocak ayında kural değişikliğine giden Akademi, iş yerinde taciz konusunda yeni düzenlemeler de getirmişti.

Buna göre taciz iddiaları artık destekleyici bir kanıt, rapor veya tanık olması koşuluyla Akademi websitesi veya üyelik departmanı üzerinden de dile getirebiliyor. Hatta CEO Dawn Hudson, kararın ardından Akademi'nin amacının kimseyi araştırmak olmadığını ama bir şikayet geldiği takdirde metodik ve adil bir sürecin yönetileceğini, bunun da bahsi geçen kişinin üyelik konumu hakkında muhtemel bir karara sebep olabileceğini belirtmişti.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER