FOX Channels, dizilerinin telif hakkını korumak için harekete geçti

FOX Channels, dizilerinin telif hakkını korumak için harekete geçti
FX, FOX Crime ve FOX Life kanallarıyla ülkemizde yabancı dizi yayını yapan FOX Channels, telif hakkına sahip olduğu bazı dizilerinin yayınıyla ilgili harekete geçti.

Bu Pazar günü altıncı sezonuna başlayacak olan The Walking Dead'in (FX) ve 2017'de mini dizi olarak ekrana dönecek Prison Break'in (FOX Crime) haklarını elinde bulunduran şirket, dizinin bölümlerinin ve Türkçe altyazılarının dolaşımda olmaması için hukuk firması aracılığıyla sitelere ihtarname gönderdi. Üstelik bu ihtarname sadece online dizi sitelerini değil, Divxplanet ve Türkçe Altyazı gibi altyazı yayını yapan siteleri de kapsamakta.

Yani bu Pazartesi günü itibarıyla ulaşılabilir olacak olan The Walking Dead'in bölümünü veya Türkçe altyazısını yayınlayan site, şirketten telif hakkı nedeniyle gelen ihtarnameye karşı gelmiş olacak. FOX Channels'ın bu hamlesi sadece iki diziyi değil, şu an için şimdilerde altıncı sezonu yayınlanan American Horror Story'yi (FX) ve The Exorcist'i (FOX Life) de kapsıyor.

Dizilerin bölümleri birçok online dizi sitesinden kalkarken, Divxplanet ve Türkçe Altyazı'daki Türkçe çevirileri de sitelerden telif nedeniyle kaldırıldı. Hatta Divxplanet forumu üzerinden yapılan admin açıklamasıyla The Walking Dead'in gelecek sezon altyazılarının paylaşılamayacağı, American Horror Story'nin altıncı sezonu ve yeni dizi The Exorcist için şimdiye kadar çıkan altyazılarının ihtarname nedeniyle kaldırıldığı da doğrulandı.

Bu tarz benzer bir hamle popüler dizi Game of Thrones'u yayınlayan Digiturk tarafından dizinin altıncı sezonu yayınlanırken de gelmişti.

Ekrana dönmeye hazırlanan ve televizyon yayınının FOX Crime'da olacağı açıklanan Prison Break'in eski bölümleri kanalda yayınlanmaya devam ederken, American Horror Story ve The Exorcist dizilerinin bölümleri de ertesi günkü yayınlarıyla FOX Channels kanallarında yayınlanmaya devam ediyorlar. The Walking Dead de 24 Ekim Pazartesi akşamı FX'te yayınlanmaya başlayacak.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER