Lionsgate ve Starz, yeni dizilere ve filmlere 1.8 milyar dolar harcayacaklar

Lionsgate ve Starz, yeni dizilere ve filmlere 1.8 milyar dolar harcayacaklar

Dünyaca ünlü medya şirketi Lionsgate, Bill Gates'in "İçerik kraldır," sözüne yatırım yapıyor.

Bu stratejinin bir parçası olarak şirketin başkanı Jon Feltheimer Toronto'da yapılan hissedarlar toplantısında bu yıl yeni sinema ve televizyon yapımlarına 1.8 milyar dolar harcayacakğını açıkladı. Bu rakam sadece film şirketinin harcaması değil, haziran ayında 4.4 milyar dolara satın alacağını açıkladığı kablolu kanal Starz'ınki de dahil. 

Açıklamaya göre, yaklaşık olarak 1.5 milyar dolar Lionsgate'in film ve televizyon içeriğine ayrılmışken, 300 milyon dolar da Starz'ın televizyon programlaması için ayrılmış durumda. Feltheimer bu tarz bir programlamaya arka çıkmanın Lionsgate'in hali hazırdaki dağıtım ortaklarıyla olan ilişkisini derinleştireceğini ve yeni dijital platformlarla işbirlikleri yaratmaya olanak sağlayacağını belirtti.

Analistler Starz'ın satış fiyatının şirketin elinde yeterince koz bırakıp bıkmadığını sorguladığında ise Feltheimer bunu, bir araya gelişin 200 milyon dolarlık ortak işletme maliyeti ve vergi tasarruflarıyla birlikte giderlerde azalma sağlayacağı şeklinde savundu. Yapılan anlaşmanın 2016 sonunda bitmesi bekleniyor.

Starz ile birleşme stüdyoya, Disney ve Comcast gibi şirketlerce domine edilen sektörde pazarlık etmek için daha büyük imkan sağlayacak. Böylece kablolu servis sağlayıcılar ve diğer dağıtımcılara dizileri lisansladıklarında daha iyi fiyat da talep edebilecekler.

Açlık Oyunları'nın yapımcısı olan Liongate ve Outlander ile Power'ın yaratıcısı olan Starz arasındaki evlilik, Feltheimer'in sözleriyle iki şirkete "alıcıların hepsiyle daha iyi bir ilişki ve daha çok koz" verecek.

Şirketin film işleri son aylarda pahalı bir film olan Gods of Egypt'in başarısızlığı ve son Açlık Oyunları filmi nedeniyle zor bir dönemden geçti. Ama Feltheimer Lionsgate'in şansının açık olduğunu belirterek henüz vizyona girmeden övgü ve ödül toplayan Ryan Gosling ve Emma Stone'un başrollerini paylaştığı "La La Land" ve 2. Dünya Savaşı draması olan"Hacksaw Ridge"nin olası başarısına dikkat çekti. Sektör, bu iki medya şirketinin evliliğinin pazara nasıl katkılar sağlayacağının ip uçlarını en kısa zamanda görmeyi bekliyor.ETİKETLER :

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER