Uluslararası televizyon sektöründe dev birleşme

Uluslararası televizyon sektöründe dev birleşme
Shine Parent, 21. Century Fox ve Apollo (Endomel ve Core’un sahibi) birleşiyorlar. Şirket yetkilileri ön şartlarda anlaştıklarını ve birleşmeyi prensipte onayladıklarını açıkladılar. Uluslararası televizyon sektörünün en büyük yapım şirketi haline gelecek olan yeni şirketin adının ne olacağı, stratejik detayları ve yönetim şeması ve birleşmenin maddi şartları henüz resmi olarak açıklanmadı. 21st Century ve Apollo, 30’dan fazla pazarda faaliyet gösterecek ve 600’den fazla yapıma imza atacağı söylenen bu ortak girişim Big Brother, MasterChef ve American Idol gibi en büyük TV yapımlarının da sahibi olacak.

Avrupa’nın en büyük TV fuarı Mipcom’dan gelen habere halen yasal onay beklenirken yeni şirketin nasıl şekilleneceğine dair spekülasyonlar çoktan konuşulmaya başlandı. Tahminlere göre, BSkyB’nin eski içerik müdürü Sophie Turner Laing yeni şirketin CEO’su olacak.

21st Century Fox’un başkanı Chase Carey bu birleşmenin şirketin dünya çapındaki büyüme stratejisinin bir parçası olduğunu söylerken, Apollo’nun ortağı Aaron Stone da şu açıklamayı yaptı: “Bu üç olağanüstü şirketi biraraya getirip, dünyadaki en yenilikçi ve çeşitli içerik yaratıcılarından birini oluşturmak için çok iyi bir zaman dilimindeyiz. Bu şirketlerin dünyadaki binlerce çalışanı bu ortaklığın kalbinde yer alacaklar.”
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER