Gelin, Venedik'ten sonra Altın Koza'da

Gelin, Venedik'ten sonra Altın Koza'da
Türk Sineması’nın büyük ismi Ömer Lütfi Akad’ın baş yapıtlarından olan 1973 yapımı Gelin’in yenilenmiş kopyası ilk kez Altın Koza Film Festivali’nde gösterilecek. Filmin gösterimine Hülya Koçyiğit ve yapımcı Fuat Erman da katılacak. Filmin yenilenmiş kopyası ilk defa bu yılki Venedik Film Festivali’nde gösterilmişti.

Gala Gösterimi: 20 Eylül Cumartesi
Yer: Avşar Sinemaları / Optimum AVM
Saat: 15.002011 yılında kaybettiğimiz yönetmen Ömer Lütfi Akad'ın Gelin- Düğün- Diyet üçlemesinin ilk filmi olan Gelin'in konusu şöyle: Hacı İlyas Efendi (Ali Şen), eşi, büyük oğlu ve geliniyle Yozgat'ın Sorgun ilçesinden İstanbul'a göç eder. Altı yıl sonra da küçük oğlu Veli, eşi Meryem (Hülya Koçyiğit) ve oğlu Osman (Kahraman Kıral) ile İstanbul'a babasının yanına göç eder. Baba Hacı İlyas, ailenin yerleştiği varoş mahallesinde küçük bir bakkaliye dükkanı işletmeye başlar. Ama ailenin yaşlı reisi ile onun büyük oğlu Hıdır (Kamran Usluer) ticarete atılınca para hırsına kapılırlar, asıl amaçları büyük bir Bakkaliye açmaktır.

Bu arada Hacı İlyas'ın ticarete yatkın olmayan küçük oğlu Veli'nin (Kerem Yılmazer) çocuğu Osman (Kahraman Kıral) hastalanır. Osman'ın önceleri ciddiye alınmayan hastalığının ciddi olduğu, ameliyat için de çok para gerektiği ortaya çıkar. Öte yandan büyük dükkan için de paraya gereksinim vardır. Büyük gelin (Nazan Adalı) bu iş için ziynetlerini vermeye razıdır, ama küçük gelin Meryem (Hülya Koçyiğit) ziynetlerini oğlunun ameliyat parası için ayırmak istemektedir. Yaşlı reisin hasta torununu masraflı olduğu için hastaneye götürmemekte direnmesine oğlanın annesinin yakarışları bile etki etmeyince göç trajedisi kaçınılmaz hale gelir.

Osman, Kurban Bayramı'nın ilk gününde kuzenleriyle birlikte sokaktan geçen at arabasının peşinden koşarken fenalaşır ve akabinde ölür. Oğlunun ölümüyle sarsılan Meryem kocasının ailesinin yanından ayrılarak bir fabrikada çalışmaya başlar. Bunu duyan Veli'nin ailesi ondan Meryem'i öldürerek namuslarını temizlemesini ister. Meryem'in çalıştığı fabrikanın kapısına gelen Veli iş çıkışında Meryem'le karşılaşır. Ancak onu öldürmek yerine onunla ailesinden ayrı yeni bir yaşam kurar.

Gösterime katılacak olan şanslılara iyi seyirler..
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER