Fatih Şahin: ‘’Oyunculuk hevesim sevdiğim bir filmin kamera arkasını gördüğümde başladı’’

Fatih Şahin: ‘’Oyunculuk hevesim sevdiğim bir filmin kamera arkasını gördüğümde başladı’’
2004 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Fatih Berk Şahin, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi’nde eğitimine devam ediyor. Kariyerine Netflix için çekilen Geçen Yaz adlı sinema filmiyle başladı. Ozan Açıktan’ın yönetmenliğini yaptığı filmde başrolleri Ece Çeşmioğlu,  Aslıhan Malbora ve Halit Özgür Sarı ile paylaşan Fatih Şahin, geçen ay platformda yayınlanan filmde Deniz karakterine hayat verdi. Film bizi, çocukluktan yetişkinliğe adım atan tatlı ergen Deniz eşliğinde duygusal bir yolculuğa çıkarıyor. Oyunculuk kariyerine deneyimli bir yönetmen ile hayli parlak bir başlangıç yapan bu genç aktörle buluşup Deniz karakterini ve hayatı konuştuk. Genç oyuncuların ilk performanslarını hep "yetenek mi, doğru cast mı" sorusu eşliğinde izlerim. Fatih, ilk rolüyle kalbimi çalarken, oyunculuğa bakışıyla ve kariyer yolculuğundaki yeni karakteri karşılayış biçimiyle yeteneğinin varlığını mühürledi. Çok uzun yıllar adını duymaya hazır olun derim. Yolu uzun, hikayesi bereketli olsun!

Buyrun bakalım..• Eğitimin nedir, kimsin, hayallerin neler? Geçen Yaz ilk kamera önü deneyimin mi?
Uzun süre Müjdat Gezen’de oyunculuk eğitimi aldım. Şu an Güzel Sanatlar Lisesi’nde tiyatro bölümündeyim. Geçen Yaz filmi ise, evet ilk kamera önü deneyimim.

• Oyunculuk hevesi nasıl başladı?
Sevdiğim bir filmin kamera arkasını gördüğümde başladı. O kalabalığın koşuşturması etkiledi beni. “Ben de orada olmalıyım” dedirtti. Sonra gittiğim bir tiyatro oyunu da bu duygumu perçinleyince ertesi gün kendimi oyuncu adayı ilan ettim…

• Deniz rolünü nasıl aldın? Seçmelerden başlayıp, “rol senin” dedikleri ana kadar yaşadıklarını anlatır mısın?
Aslında bir yan rol için seçmeye girmiş, audition vermiştim. O audition Ozan Açıktan’a ulaşınca Deniz karakteri için görüşmeye çağrıldım ve bir bekleme süreci başladı. Umudumu yitirdiğim gece de haberi aldım…

• Ozan Açıktan ile Netflix filminde olmak ve bu rol seni korkuttu mu?
Korkutmadı. Sadece yaptığı işleri yakından takip ettiğim ve ilham aldığım bir yönetmenle çalışacak olmak heyecanlandırdı.

• Sence yetenekli bir oyuncu musun?
Buna ben karar vermeyeyim.• Tamam ben karar vereyim, fena halde yeteneklisin (gülüyoruz) Deniz’e nasıl yaklaştın? Karakterin hikaye boyunca yaşadıkları senin bildiğin duygular mı?
Evet, gayet iyi bildiğim ve deneyimlediğim duygular. Kendi anılarımı düşününce sanki uzun zamandır bu filme kendimi hazırlamışım gibi hissettim.

• 90’ları sevdin mi? Bugünden bir kavramı/olguyu 90’lara ışınlayıp, 90’lardan tek bir şeyi de bugüne alabilirsin deseler bu ne olurdu, neden?
90’lardan bugüne oradaki birlikteliği getirmek isterim açıkçası. Bugünden o zamana da imkanları veya rahatlığı götürürdüm.

• Ergenliğini 90’larda yaşamak mı keyifliymiş yoksa 2000’li yıllarda mı?
İlginç bir şekilde sette telefonum bozulmuştu. Telefonsuzluk beni gerçekten 90’lara ışınladı ve anı yaşamayı öğretti. Eksikliğini hissettiğim zamanlar oldu. Ama çok daha keyifliydi yaşamak.

• Deniz ve yaşadıkları üzerinden bakınca seni en üzen, en sevindiren an hangisiydi?
Deniz’i hırpaladıkları sahne en üzücü olanıydı. Burak’ın farları kapatıp karanlığa doğru sürdüğü sahnede gerildiğimi hatırlıyorum. En sevindiren, içimi ısıtan sahne ise Deniz’in finaldeki tebessümüydü.

• Sence Deniz Aslı’yı aradı mı? Sen arar mıydın?
Ben aramazdım. Deniz de gerçekten bir şeyleri unutmak istemiyorsa aramamalı. Ama muhtemelen aradı ve belki de bir başka yolculuğa çıkıldı.

• Deniz’e bir sahne yazmanı isteseler ne yazardın?
Babası ile Aslı hakkında bir diyaloğu olmasını isterdim.

• İlk deneyiminle sevildin, filmin sevilmesine katkın tartışmasız. Bu seni korkutuyor mu?
Teşekkür ederim ne güzel bunu duymak. Korkutmuyor aslında gözümü korkutan herhangi bir şey de tecrübe sonuçta.

Yeni Sezonda freetv’de bir uyarlama dizide rol alacaksın. Heyecanlı mısın?
Heyecan değil de merak var aslında. Çok merak ediyorum nasıl bir deneyim olacağını…BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER