RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Doğan Bayraktar

RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Doğan Bayraktar
Güne İhsan Oktay Anar’ın Puslu Kıtalar Atlası’nda başladığınızı hayal edin. Büyük ihtimalle o dünyadan çıkmak istemezsiniz. “Dünya bir düştür. Evet, dünya… Ah! Evet, dünya bir masaldır.” diyen bir kitaptan söz ediyoruz. Bu hayal gücüyle Savaşçı’nın Selçuk Yenilmez’i Doğan Bayraktar da kamera karşısında daha pek çok hayal dünyasının parçası olacağını gösteriyor. Kıdemli üstçavuşu canlandırdığı Savaşçı ile oyunculuk serüvenine başlayan Bayraktar’ı sorgulamadan sezonu kapatmak olmazdı diyerek 15 soruyu ona da sorduk.


 
1- Canlandırdığınız karakteri özetleyecek beş anahtar kelime. 
Savaşçı dizisinin Selçuk Yenilmez’i soğukkanlı, kahraman, cesur, temiz kalpli ve saf biri.
 
2- Canlandırdığınız karakterin tek bir özelliğine sahip olacaksınız; hangisini seçerdiniz?
Oynadığım karakter ülkenin en iyi özel kuvvetler timi olan Kılıç Timi’nin bir askeri. Onun arazideki stratejik zekasına sahip olmak isterdim.
 
3- Oynadığınız diziyi / filmi veya tiyatro oyununu bir yemek, canlandırdığınız karakteri de malzemelerden biri olarak düşünecek olursanız; diziyi, filmi ya da tiyatro oyununu hangi yemeğe benzetirsiniz ve karakteriniz olmasa hangi malzeme eksik olurdu? 
Savaşçı, sac tava olurdu; ben de onun birkaç parça eti olurdum sanırım.
 
4- İlk audition’ınızı hatırlıyor musunuz; nasıl geçmişti? 
Tabii ki hatırlıyorum (gülüyor.) Audition zaten bence gergin bir olay. 100’üncü audition’ıma da girsem bana göre kapalı bir odada kamera karşısına geçip kendi kendine bir performans ortaya koymak zor bir durum. Sahnede oynamak audition’dan çok daha rahat. En azından ben böyle düşünüyorum. İlk audition’ımda üç kişinin gözleri üzerimde; 1 metre uzağımda bir kamera ve o kamera karşısında dört farklı duyguya gireceğim bir metinle karşı karşıyaydım. Çok heyecanlı geçmişti. İşin komik tarafı ben oynadığımı sanıyordum ama kameradan izlediğimde şiir gibi sadece cümlelerin ağzımdan çıkışını gördüm (gülüyor.) Bu içten oynamayı aşmam uzun sürmedi tabii ama hatamı görmüştüm.
 
5- Bugüne kadar sette yaptığınız en komik hata nedir? 
Sanırım en komik anı olarak söyleyebileceğim herhangi bir şey yok. Ufak tefek hatalar sürekli oluyor tabii ama en komiğini ayıramadım.
 
6- Şu an / son olarak oynadığınız dizide, filmde veya tiyatro oyununda sizin ya da başka bir karakterin söylediği, en sevdiğiniz replik nedir? 
Askeri bir iş olduğu için bizden nasıl bir söz çıkabilir? (gülüyor.) Kaan Bozok karakterinin “Siz hepiniz biz Türk” repliğini sevdim.
 
7- Bir bölümlüğüne / sahneliğine Selçuk’u ekipten başkası canlandıracak. Kimi o rolde görmek isterdiniz? Aynı şekilde siz de başka bir karakteri oynayacaksınız. Hangisini seçerdiniz? (Yaş, cinsiyet vb. etmenleri düşünmeden.) 
Bu soruyu değiştirip direkt canlandırmak isteyeceğim karakter olarak yorumlasam… (gülüyor.) Ben bir bölümlüğüne Spartacus dizisindeki Spartacus karakterini canlandırmak isterdim.
 
8- Ergenliğinize döndük; sevdiğiniz bir ünlünün fotoğrafını tişörte bastıracaksınız. Bu kim olurdu? (Yerli / yabancı fark etmez.) 
Hiç böyle bir hevesim olmadı. Bir cevap vermem gerekirse bir süper kahraman veya sevdiğim futbol / basketbol takımı amblemi olabilir.
 
9- Karşınızda zaman makinesi var; hangi dönemde, hangi şehre ışınlanmak isterdiniz? 
Sanırım geçmişi merak etmiyorum. Fakat şu anda Bahamalar Adası’nda olsam güzel olurdu (gülüyor.)
 
10- Bugüne kadarki en büyük çılgınlığınız nedir? 
Bu bir çılgınlık değil ama en ilginç anımı anlatabilirim. 17 yaşımda basket potasına smaç basarken potaya ön dişimi takmıştım ve kökten çıkmıştı. Bu alanda dünyada tek olabilirim (gülüyor.)
 
11- Hangi dizileri takip ediyorsunuz ve onları izlerken yanında yemesem olmaz dediğiniz abur cuburlar neler? 
Boş zamanlarımda çok film izlerim. Açıkçası pek dizi takip etmiyorum. En sevdiğim filmler Rocky serisi ve Scarface. Abur cubur yememeye çalışırım ama bazen kendimi bitter çikolatayla ödüllendiririm.
 
12- Güne bir kitabın dünyasında başlayacaksınız; öğlen bir dizinin, akşamı da bir filmin dünyasında geçireceksiniz. Hangilerini seçerdiniz? 
Güne İhsan Oktay Anar’ın Puslu Kıtalar Atlası kitabıyla başlar, Breaking Bad dizisinin dünyasında öğleni geçirir ve Rocky filmiyle akşam boks maçına çıkarak günü bitirirdim.
 
13- Oyunculuğun en çekilir ve çekilmez yanları neler? 
En çekilir yanı bence sonu olmaması. Oyunculuğun sonu yoktur, sonsuzdur. Hep daha iyisini yapabilirsin. Farklı tarzlarda, daha da farklı yönlerini ortaya koyabilirsin ve her zaman senden iyisi vardır ama ondan iyisi de her zaman vardır. Gelişmeye ve değişmeye bu kadar açık olduğun için her gün daha hevesli olabilirsin. Bu da oyunculuğu en güzel kılan unsur bence. En çekilmez yanı ise bence beklemek. Oyunculuğun büyük bir kısmı beklemek…
 
14- Kapitalizm, feminizm, sosyalizm, elitizm... Hadi, bunların yanına bir tane de siz yepyeni bir “-izm”li kavram ekleyin. 
“Öyle şeylere takılmayınist” (gülüyor.) Sınıfa, gruba ayırmayı ve tümüyle hayatın hiçbir alanında fanatikliği sevmem.  
 
15- Bir sonraki oyuncuya sormam için senden bir soru rica etsem...
Kendine bir film yapsan nasıl bir karakteri canlandırırdın?
 
RaniniTV Ekspres 15 Soruda bölümünün önceki konuğu Semi Sırtıkkızıl’ın sorusu:
Bir hayvan olarak reenkarne olsaydın, ne olurdun?
Kartal olmak isterdim. Sebebi takım değil; Fenerbahçeliyim ama uçmak ve güçlü olmak için kartalı seçerdim. 

Röportaj: Cansu Uras
Fotoğraflar: Alper Kemal Özkorkmaz
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER