RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Semi Sırtıkkızıl

RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Semi Sırtıkkızıl
Bölümün adı “RaniniTV Ekspres 15 Soruda” ama benim için “RaniniTV Ekspres 12.Soruda” olabilir bu köşenin ismi. Zira cevaplar geldiği an direkt o soruya bakıyorum: “Güne bir kitabın dünyasında başlayacaksınız; öğlen bir dizinin, akşamı da bir filmin dünyasında geçireceksiniz. Hangilerini seçerdiniz?” Kadın dizisinde Levent karakterine hayat veren ve Seray Kaya’nın canlandırdığı Şirin’i sevebilecek tek erkek olduğu için biz izleyicilere “Ayyy aynı annem gibi izliyorsun, söylenme” rozetini hediye eden Semi Sırtıkkızıl’ın mevzu bahis soruya verdiği cevapla yazıya bodoslama dalıyorum: “Güne Douglas Adams’ın Otostopçunun Galaksi Rehberi adlı romanı ile başlardım. Öğleni Doctor Who ile geçirirdim. En son finali ise Victoria ile tamamlardım.” Dünya Havlu Günü’nü kutlayan bir arkadaşa sahip olduğum ve “Dostluğun kuralları vol. 1 Otostopçunun Galaksi Rehberi okunacak. Dostluğun kuralları vol. 2 Otostopçunun Galaksi Rehberi izlenecek” felsefesine maruz kaldığım için tabii ki Adams’ın dünyasına adım atıp oradan çıkmak istemeyen insanlardan biri oldum. Haliyle bu bölüme başladığımızdan bu yana ilk Douglas Adams’lı cevaba rastladığım için an itibariyle Semi’yi de ayrı bir konuma yerleştirdim. Matt Smith hayranı olarak Doctor Who’ya girmiyorum bile; zira hazır oraya ışınlanmışken Tardis’le bugünün İstanbul’una uğrayıp birkaç kişiyi toparlayıp oradan ışınlanmayı düşündüğü Paris’e geçse ne de tatlı olur.

Ekran macerasında Analar ve Anneler ile Umuda Kelepçe Vurulmaz’ı ıskalasam da Kadın’ı isabet ettirdiğim Semi’yi az da olsa tanımak için 15 Soru makul der, sözü kendisine bırakırım.

Dipnot: Kendisiyle Cannes Film Festivali boyunca festivalin resmi sayfasındaki aynı postları senkronize yüzücülerin performansını aratmayacak kadar senkronize şekilde beğendiğimizden bu sohbetin “Dünya Sineması Üzerine” versiyonunu da düşünebiliriz.


 
1- Canlandırdığınız karakteri özetleyecek beş anahtar kelime. 
Kadın’ın Levent’i için aşk, tehlike, güven, eğlence ve risk kelimelerini seçebilirim.
 
2- Canlandırdığınız karakterin tek bir özelliğine sahip olacaksınız; hangisini seçerdiniz?
Risk; Levent gibi istedikleri doğrultusunda risk almak. Bana en yakın gelen özelliği bu.
 
3- Oynadığınız diziyi / filmi veya tiyatro oyununu bir yemek, canlandırdığınız karakteri de malzemelerden biri olarak düşünecek olursanız; diziyi, filmi ya da tiyatro oyununu hangi yemeğe benzetirsiniz ve karakteriniz olmasa hangi malzeme eksik olurdu? 
Ben diziye sonradan dahil olduğum için aslında ortada yapılmış hazır bir yemek vardı. Çok iyi düşünülmüş ve de yazılmış çok fazla karakter söz konusu. Bu nedenle karışık ama lezzetli bir yemek olurdu Kadın. Levent de sonradan eklenen bir baharat olurdu herhalde; mesela pul biber (gülüyor.)
 
4- İlk audition’ınızı hatırlıyor musunuz; nasıl geçmişti? 
Hatırlıyorum, çok gergindim. Okulda hep sahnede oynadığımız için çekim odasına girer girmez tamamen yabancılaşmıştım. Odada daha önce karşılaşmadığım bir enerji vardı ve kendimi çok rahat ifade edememiştim. Sürekli ezberim kaçtı. Kısacası bayağı kötüydü (gülüyor.)
 
5- Bugüne kadar sette yaptığınız en komik hata nedir? 
İlk set günümde bir kavga sahnesi çekiyorduk. Yere benim duracağım nokta için konulan işaretin ne olduğunu o an anlamadım. “Bu ne burada?” diyerek tekme atmıştım kavga sahnesinin verdiği adrenalinle. Sonradan herkes çok gülmüştü buna.  
 
6- Şu an / son olarak oynadığınız dizide, filmde veya tiyatro oyununda sizin ya da başka bir karakterin söylediği, en sevdiğiniz replik nedir? 
En son bir festival kapsamında okuma tiyatrosu yaptım. Galata Perform ile Biriken ortak yapımı. O oyunda söylediğim bir repliği çok sevmiştim. “Bu ülkede ve bu gecede biz nasıl özgür olunduğunu unuttuk. Çünkü özgürlüğün kendisi çok özgür ve ben buradayım, sizi gerçek özgürlüğe götüreceğim.”  
 
7- Bir bölümlüğüne / sahneliğine Levent’i ekipten başkası canlandıracak. Kimi o rolde görmek isterdiniz? Aynı şekilde siz de başka bir karakteri oynayacaksınız. Hangisini seçerdiniz? (Yaş, cinsiyet vb. etmenleri düşünmeden.) 
Bennu Abla’yı (Yıldırımlar) görmek isterdim. Ben de Şerif Abi’nin (Erol) canlandırdığı Enver’i oynardım. İzlerken de merak ettiğim ve de çok keyif aldığım bir karakter.
 
8- Ergenliğinize döndük; sevdiğiniz bir ünlünün fotoğrafını tişörte bastıracaksınız. Bu kim olurdu? (Yerli / yabancı fark etmez.) 
Mick Jagger!
 
9- Karşınızda zaman makinesi var; hangi dönemde, hangi şehre ışınlanmak isterdiniz? 
Kesinlikle Paris! Zaman makinesini kullanmasam da olur (gülüyor.) Günümüz Paris’i diyorum.
 
10- Bugüne kadarki en büyük çılgınlığınız nedir? 
Şimdi burada ne söylesem çılgın olmayacak. O yüzden burada söyleyebileceğim bir çılgınlık yok (gülüyor.)
 
11- Hangi dizileri takip ediyorsunuz ve onları izlerken yanında yemesem olmaz dediğiniz abur cuburlar neler? 
Bu aralar evde çok zaman geçiremiyorum ama takip ettiği bir sürü dizi var. Peaky Blinders, The Crown, Black Mirror, Mindhunter… Bunlar ilk aklıma gelenler. Sıkı bir Peaky Blinders hayranıyım. İzlerken de pek bir şey yemem açıkçası (gülüyor.)  
 
12- Güne bir kitabın dünyasında başlayacaksınız; öğlen bir dizinin, akşamı da bir filmin dünyasında geçireceksiniz. Hangilerini seçerdiniz? 
Güne Douglas Adams’ın Otostopçunun Galaksi Rehberi adlı romanı ile başlardım. Öğleni Doctor Who ile geçirirdim. En son finali ise Victoria ile tamamlardım.
 
13- Oyunculuğun en çekilir ve çekilmez yanları neler? 
Oynadığım her an benim için en çekilir yanı. En çekilmezi ise beklemek!
 
14- Kapitalizm, feminizm, sosyalizm, elitizm... Hadi, bunların yanına bir tane de siz yepyeni bir “-izm”li kavram ekleyin. 
HUZURİST! Huzur arıyorum ben (gülüyor.)
 
15- Bir sonraki oyuncuya sormam için senden bir soru rica etsem...
Bir hayvan olarak reenkarne olsaydın, ne olurdun?
 
RaniniTV Ekspres 15 Soruda bölümünün önceki konuğu Devrim Özkan’ın sorusu:
Mesleğinizi yaparken canınıza tak eden bir nokta olduğunda kendinizi nasıl motive edersiniz?
Anda kalarak. Sahnenin getirdiği an ne ise hep o anda olmaya çalışırım. Bende böyle işliyor (gülüyor.) 

Röportaj: Cansu Uras
Fotoğraflar: Emre YunusoğluBİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER