RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Devrim Özkan

RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Devrim Özkan
Vatanım Sensin’in ikinci sezonunda sessiz sedasız hikayeye dahil oldu Havva karakteri. Dizideki diğer tüm karakterler gibi bir alt hikayesinin olacağı ve ilerleyen bölümlerde açılacağı belliydi. Ve o sessiz sedasız kadın, vatanı için mücadele eden cesur bir kadına dönüştü. İşte, Havva’yı tanırken onunla beraber Devrim Özkan ismini de öğrendik. Rüya dizisi ile ilk oyunculuk deneyimini yaşayan Özkan, henüz 19 yaşında. Yolculuğuna yeni çıkan birini damdan düşer gibi sorguya çekmek ayrı keyifliymiş. Vatanım Sensin’in yeni bölümüne saatler, belki dakikalar kala söz Devrim Özkan’ın…

Dipnot: Devrim, sakarlık konusunda yalnız değilsin!


  
1- Canlandırdığınız karakteri özetleyecek beş anahtar kelime. 
Vatanım Sensin’in Havva’sı fedakar, mücadeleci, zeki, saf ve cesur bir kadın.
 
2- Canlandırdığınız karakterin tek bir özelliğine sahip olacaksınız; hangisini seçerdiniz?
Havva kadar cesur olmak isterdim. Onun yaşadıklarını o dönemde yaşamış olsaydım onun kadar cesurca mücadele verebilir miydim bilmiyorum.
 
3- Oynadığınız diziyi / filmi veya tiyatro oyununu bir yemek, canlandırdığınız karakteri de malzemelerden biri olarak düşünecek olursanız; diziyi, filmi ya da tiyatro oyununu hangi yemeğe benzetirsiniz ve karakteriniz olmasa hangi malzeme eksik olurdu? 
Sanırım Vatanım Sensin’i çok sevdiğim bir yemek olan, bol malzemeli, yedikçe yiyesimizin geldiği karnıyarığa benzeteceğim. Havva olmasa galiba karnıyarıkta domates eksik olurdu. Görüntüde çok farkına varmadığımız ama yerken mutlaka tadını aldığımız bir malzeme.
 
4- İlk audition’ınızı hatırlıyor musunuz; nasıl geçmişti? 
Evet, hatırlıyorum. Neslihan Yeşilyurt ile birlikteydi. Aşırı heyecanlıydım, tanıştığım ilk yönetmendi. O kadar heyecanlıydım ki, “İyiyim, sen nasılsınız?” dediğimi hatırlıyorum. Üç saniyelik bir es olmuştu. Zaten tanışma kısmında yerin dibine girdiğim için audition’da bayağı gerildim. Fakat Neslihan Hoca beni çok rahatlattı, farklı teknikler öğrendim ondan. Metin gerçekten çok zor bir monologdan oluşuyordu. Metnin ağırlığı ve Neslihan Hoca’nın karşısında olmak beni epey zorlamıştı.
 
5- Bugüne kadar sette yaptığınız en komik hata nedir? 
Net olarak tek bir hata söyleyemem aslında. Çok enerjik bir insanım, bu da çok fazla sakarlık yapmama neden olabiliyor. Bir gün elimi attığım her dekor elimde kalır, diğer gün sahnede yürürken ayakkabı ayağımdan fırlar. Fakat en çok güldüğümüz olayı anlatacak olursam çok yakın geçmişte Pınar (Deniz) ile beraber bir sahnemizde kafamı masaya vurduğum anı söyleyebilirim. Çok önemli ve ciddi bir sahnede böyle komik bir hata yapınca herkes ister istemez gülmeye başladı.
 
6- Şu an / son olarak oynadığınız dizide, filmde veya tiyatro oyununda sizin ya da başka bir karakterin söylediği, en sevdiğiniz replik nedir? 
Aslında beni etkileyen o kadar çok replik var ki… Hepsi çok dolu. “Bu adamın tek bir derdi varmış; vatan!” Celile Toyon’un Mustafa Kemal’den bu sözle bahsettiği sahnede gözümden yaşlar gelmişti, çok duygulanmıştım.
 
7- Bir bölümlüğüne / sahneliğine Havva’yı ekipten başkası canlandıracak. Kimi o rolde görmek isterdiniz? Aynı şekilde siz de başka bir karakteri oynayacaksınız. Hangisini seçerdiniz? (Yaş, cinsiyet vb. etmenleri düşünmeden.) 
Havva’yı makyözümüz Neriman Kardeş’in canlandırdığını görmek isterdim. İçten içe benzetiyorum o saflık ve güzelliklerini. Benim oynamak istediğim karaktere gelirsek tek bir isim söyleyemem açıkçası. Tüm karakterlerin hikayesi çok güçlü ve de güzel. Hepsini birer sahnede canlandırmak isterdim.
 
8- Ergenliğinize döndük; sevdiğiniz bir ünlünün fotoğrafını tişörte bastıracaksınız. Bu kim olurdu? (Yerli / yabancı fark etmez.) 
Ergenliğim… Sanırım Supernatural ile büyümüş ve hala büyüyen biri olarak Jensen Ackles olurdu.
 
9- Karşınızda zaman makinesi var; hangi dönemde, hangi şehre ışınlanmak isterdiniz? 
1940’larda Paris’te olmak isterdim.
 
10- Bugüne kadarki en büyük çılgınlığınız nedir? 
Ailemden izin almadan bütün hayatımı Bodrum’da bırakıp tek bir çantayla İstanbul’a taşınmak.
 
11- Hangi dizileri takip ediyorsunuz ve onları izlerken yanında yemesem olmaz dediğiniz abur cuburlar neler? 
La Casa de Papel, Sense8, Black Mirror, Supernatural. Nadiren mısır yerim ama bir şeyi çok dikkatli izlediğim için ses çıkmasını istemem. O yüzden yememeye dikkat ediyorum.
 
12- Güne bir kitabın dünyasında başlayacaksınız; öğlen bir dizinin, akşamı da bir filmin dünyasında geçireceksiniz. Hangilerini seçerdiniz? 
Güne tabii ki Harry Potter ile başlarım. Tüm serinin bütün repliklerini neredeyse ezbere bilirim. Çok ciddi bir hayranlık benimki. Öğlen ise biraz Sense8 ile farklı ülkelerde gezerdim. Ve akşam biraz heyecan ve de gerilim lazım. Yüzüklerin Efendisi ile günü bitiririm.
 
13- Oyunculuğun en çekilir ve çekilmez yanları neler? 
Büyük bir sevgi ve istekle yapıyorum işimi. Bu da olumlu olumsuz her şeyin önüne geçiyor. Zaten çekilmez bir yanı var diyebilecek kadar tecrübeli değilim henüz.
 
14- Kapitalizm, feminizm, sosyalizm, elitizm... Hadi, bunların yanına bir tane de siz yepyeni bir “-izm”li kavram ekleyin. 
Boşist. Kulağa biraz saçma gelse de bazı insanları böyle adlandırmak istiyorum.
 
15- Bir sonraki oyuncuya sormam için senden bir soru rica etsem...
Mesleğinizi yaparken canınıza tak eden bir nokta olduğunda kendinizi nasıl motive edersiniz?
 
RaniniTV Ekspres 15 Soruda bölümünün önceki konuğu Recep Usta’nın sorusu:
Kendimi keşfettim dediğiniz an nedir?
İlkokuldayken drama derslerimiz vardı. Sürekli doğaçlama yapardık. Bir gün İlker Hocam bir doğaçlamamı çok beğenip “Sen tiyatro yapmalısın” dedi. Ben de o dönemlerde judo yaptığım için başka bir şeyle ilgilenmiyordum. Daha sonra tiyatro grubuna katılıp orada ne kadar huzurlu olduğumu fark ettim. Keşfettiğim unsur ise tiyatro yaparken bulduğum huzurdu. İyi ki bir yerden başlamışım diyorum hep. Çünkü bu hayatta ne yaparsan yap, yaptığın şeyin sonucunda huzurlu değilsen hiçbir anlamı yoktur.

Röportaj: Cansu Uras
Fotoğraflar: Alper Kemal Özkorkmaz


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER