RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Sümeyra Koç

RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Sümeyra Koç
Sümeyra Koç’u ilk kez 2015 yapımı, Atv’de yayınlanan Günebakan dizisinde izlemiştim. Hatta aynı dizide Vatanım Sensin’in Yıldız’ı Pınar Deniz’i de bu iş sayesinde keşfetmiş ve her iki ismin de ekran yolculuğunun uzun olacağını hissederek isimlerini not etmiştim kenara. Uzun bir süre ekranlardan uzak kalan Koç, şu sıralar Fazilet Hanım ve Kızları’nda Farah karakteriyle izleyici karşısına çıkıyor. Hazır ekran molasına son vermişken Sümeyra Koç’u 15 Soru sorgusuna çekelim dedik. Genç oyuncunun bir sonraki oyuncuya sorduğu sorunun cevabını merakla beklerken buyurun röportaja! Soru mu nedir? “Önümüzdeki yıllarda Türkiye’yi fantastik ve bilimkurgu türünde nasıl bir yerde görüyorsunuz?”


 
1- Canlandırdığınız karakteri özetleyecek beş anahtar kelime. 
Fazilet Hanım ve Kızları’nın Farah’ı özgüvenli, cool, realist, biraz fütursuz ve sürprizlerle dolu bir karakter.  
 
2- Canlandırdığınız karakterin tek bir özelliğine sahip olacaksınız; hangisini seçerdiniz?
Ben daha duygusal bir insan olduğumdan Farah’ın detaylarda kaybolmayan, fütursuz halini seçerdim.
 
3- Oynadığınız diziyi / filmi veya tiyatro oyununu bir yemek, canlandırdığınız karakteri de malzemelerden biri olarak düşünecek olursanız; diziyi, filmi ya da tiyatro oyununu hangi yemeğe benzetirsiniz ve karakteriniz olmasa hangi malzeme eksik olurdu? 
Fazilet Hanım ve Kızları dizisi barındırdığı her biri kendine has karakterler dolayısıyla aşure olurdu. Farah olmasa eksik olan malzeme ceviz olabilirdi.  
 
4- İlk audition’ınızı hatırlıyor musunuz; nasıl geçmişti? 
Hatırladığım ilk audition bir reklam filmiydi. Çok heyecanlıydım. Beni ilk defa setle buluşturan güzel bir deneyim olarak kaldı aklımda.  
 
5- Bugüne kadar sette yaptığınız en komik hata nedir? 
Kara Kutu’da oynarken kaçırılıp sandalyeye bağlandığım bir sahne çekmiştik. Gereğinden fazla debelendiğim için sahneden çıktığımda kolum mosmor olmuştu.  
 
6- Şu an / son olarak oynadığınız dizide, filmde veya tiyatro oyununda sizin ya da başka bir karakterin söylediği, en sevdiğiniz replik nedir? 
Farah’ın “Kalbim sordu” repliği ve onun üzerine yazılan sahne güzeldi.  
 
7- Bir bölümlüğüne / sahneliğine Farah’ı ekipten başkası canlandıracak. Kimi o rolde görmek isterdiniz? Aynı şekilde siz de başka bir karakteri oynayacaksınız. Hangisini seçerdiniz? (Yaş, cinsiyet vb. etmenleri düşünmeden.) 
Nazan Abla’nın (Kesal) Farah yorumunu merak ederdim açıkçası. Ben de Farah karakterinin karşı taraftan nasıl algılandığını görebilmek için Hazan’ı canlandırmak isterdim.  
 
8- Ergenliğinize döndük; sevdiğiniz bir ünlünün fotoğrafını tişörte bastıracaksınız. Bu kim olurdu? (Yerli / yabancı fark etmez.) 
Tarkan olurdu.   
 
9- Karşınızda zaman makinesi var; hangi dönemde, hangi şehre ışınlanmak isterdiniz? 
1920’lere ışınlanmak isterdim. O dönemin ışıltılı ve bohem tarzını seviyorum. Aynı zamanda 1970’ler döneminin özgürlüğe vurgu yapan, hümanist karakteristik yapısını da deneyimlemek isterdim. Yani seçimim kesinlikle geçmişten yana olurdu.  
 
10- Bugüne kadarki en büyük çılgınlığınız nedir? 
Eşimle üniversitede tanıştığımızda o Erasmus ile Madrid’e gidecekti. Sınavı kaçırmış olmama rağmen okulun genel sekreterine kadar çıkıp kurulu ikna ederek okula kabul edilmemi sağlamıştı.  
 
11- Hangi dizileri takip ediyorsunuz ve onları izlerken yanında yemesem olmaz dediğiniz abur cuburlar neler? 
The Handmaid’s Tale, Manhunt: Unabomber, The Young Pope, La Casa de Papel, The Sinner ve tabii ki de Game of Thrones fanıyım. Yerli yapımlardan BluTV’deki Masum’u ve Puhu TV’deki Fi’yi çok severek izledim. Yine Puhu TV’de yayınlanan Şahsiyet’i takip ediyorum. Dizi izlerken genelde bitki çayı içip meyve yiyorum.  
 
12- Güne bir kitabın dünyasında başlayacaksınız; öğlen bir dizinin, akşamı da bir filmin dünyasında geçireceksiniz. Hangilerini seçerdiniz? 
Güne Hermann Hesse’nin Siddharta’sıyla başlayıp öğlen Stranger Things ile devam ederek akşamı da en sevdiğim filmlerden biri olan Mr. Nobody’nin dünyasında geçirebilirim.  
 
13- Oyunculuğun en çekilir ve çekilmez yanları neler? 
Benim için en çekilir, güzel yanı canlandırdığın farklı karakterlerle kendini keşfettiren ve anlayış ile empati geliştiren bir meslek oluşu. En çekilmez yanı ise uzun çalışma saatleri.   
 
14- Kapitalizm, feminizm, sosyalizm, elitizm... Hadi, bunların yanına bir tane de siz yepyeni bir “-izm”li kavram ekleyin. 
Hoşgörüyle kabul etmeyi ve edilmeyi temel alan, bütünleştirici ve kucaklayıcı bir anlayış anlamına gelebilecek harmonist kavramı olabilirdi.
 
15- Bir sonraki oyuncuya sormam için senden bir soru rica etsem...
Önümüzdeki yıllarda Türkiye’yi fantastik ve bilimkurgu türünde nasıl bir yerde görüyorsunuz?
 
RaniniTV Ekspres 15 Soruda bölümünün önceki konuğu Armağan Oğuz’un sorusu:
Yaşayan tüm insanlığa bir tavsiye versen bu ne olurdu?  
Her daim kendime de hatırlatmaya çalıştığım Mevlana’nın çok sevdiğim bir sözü olurdu. “Sevgi, sizinle her şey arasındaki köprüdür.”

Röportaj: Cansu Uras
Fotoğraflar: Alper Kemal ÖzkorkmazBİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER