Harlan Coben: Michael C. Hall sektördeki en iyi oyunculardan biri

Harlan Coben: Michael C. Hall sektördeki en iyi oyunculardan biri
Fransa'nın Cannes şehrinde her yıl düzenlenen MipTv fuarının önüne bu yıl bir de "Dizi Yarışması" eklendi. Mipcom fuarına kıyasla daha durgun geçen MipTv fuarını canlandırmak amacıyla düzenlenen yarışmada jüri başkanı olarak ödüllü ve çok okunan Amerikalı yazar Harlan Coben seçildi. Coben, Paris'teki imza gününne katıldıktan sonra CanneSeries Yarışması için şehre geldi. Aynı zamanda Netflix ve Canal+ ortaklığında hazırlanan Safe dizisinin de yaratıcısı olan Coben'le yarışmayı, yeni dizisini ve kitaplarını konuştuk. Michael C. Hall'un başrolünde yer aldığı SAFE çok yakında tüm dünya ile aynı anda ülkemizde de gösterime girecek.

● Bu yıl ilk kez düzenlenen CannesSeries’in jüri başkanıydınız. Televizyon sektörünün önde gelen ülkelerinden başka ülkeler de yarışmaya dahildi. Siz, sektör lideri Amerika için içerik üreten birisiniz. ABD dışından gelen hikayeler ve yazarlar hakkında ne düşünüyorsunuz? 
Bence harikalar ve çok yakında bizim en iyi hikaye anlatıcılarımız haline gelecekler. Küresel televizyonun altın çağında yaşıyoruz ve bütün ülkeler buna katkıda bulunacak. 

● Kitaplarınız Türkiye’de de satılıyor ve pek çok hayranınız var. Yanılmıyorsam 19 kitabınız dilimize çevrildi. Türkiye’deki satışlardan haberdar mısınız? Böylesi bir ilgi size mutlu ediyor mu? 
Türk okurlarımdan geri dönüş almak çok hoşuma gidiyor. Çok dikkatli ve heyecanlı okurlar. Türklerin romanlarımı bu kadar sevmesiyle gurur duyuyorum. 

● Sizin de dediğiniz gibi, televizyon altın çağını yaşıyor. Netflix gibi platformlar seyirci için büyük avantaj. Dünyanın her köşesinde yaratılmış çok sayıda diziyi ve filmi evimizde kolayca izleyebildiğimiz için çok mutluyuz. Sizce Netflix ve benzerlerinin sektöre ve yazarlara katkısı nedir? 
Hikayelerimizi farklı şekillerde anlatabilmemizi sağlıyorlar. Safe’i görsel bir kitap gibi düşünüyorum. Sekiz bölüm, tek hikaye, seyirciyi içine çekecek pek çok sürpriz ve duygu var. 5-10 yıl önce böyle bir iş yapabilir miydim bilmiyorum. 

● Bize Safe hakkında neler söyleyebilirsiniz? Nasıl bir yolculuktan geçti? Hazırlık süreci nasıldı? 
Safe aile, mahalle hayatı ve sırlar hakkında güçlü bir suç draması. Etraftan soyutlanmış bir mahallede geçiyor. Bazen kötü şeyleri dışarıda tutmak için duvarlar öreriz. Peki ya bu ördüğümüz duvarlar kötünün içeride kalmasına sebep olursa? Michael C. Hall eşini kaybetmiş, iki genç kız babası birini canlandırıyor. Kızlarından birinin gittiği gizli partide bir genç kayboluyor ve bir diğeri de ölüyor. Bunun nedenini sorguluyoruz. 

● Siz aynı zamanda Safe’in yapımcılarından biri ve “showrunner”ısınız. Bilmeyenler için, “showrunner”ın sorumluluklarından biraz bahsedebilir misiniz? 
Televizyon büyük bir işbirliği gerektirir. Yaptığınız işe birçok kişi katkıda bulunur. Bence “showrunner”ı en sevdiğiniz spor takımının kaptanı olarak düşünebilirsiniz. Her işin içindedir: oyuncu seçimi, yönetim, yazım, hikaye. Fakat aynı zamanda çok başarılı takım arkadaşlarına sırtını dayar. 

● Safe, direkt olarak televizyon için yarattığınız bir iş. Elbette ki roman yazmak ve dizi yaratmak bambaşka süreçler; fakat şimdi dönüp baktığınızda, hangisi size daha çok keyif veriyor? 
İkisini de çok seviyorum. Biri tamamıyla tek başınıza yaptığınız bir şey ve ben bundan hoşlanıyorum. Fakat Michael C. Hall, yazarDanny Brocklehurt ve yapımcı Nicola Shindler gibi yetenekli insanlarla işbirliği yapabilmeyi de çok seviyorum. 

● Bir roman veya dizi yazmak arasında benzer zorluklar ya da kolaylıklar var mı? 
Birbirlerine çok benziyorlar. İki durumda da elinizden bırakamayacağınız ya da ekran başından ayrılamayacağınız hikayeler anlatmayı amaçlıyorum. Görevim sizi yakalamak, duygulandırmak ve belki de aynı zamanda şaşırtmak. 

Hall da, yeni dizinin lansmanı için Cannes'a geldi.

● Michael C. Hall’un Dexter sayesinde pek çok hayranı var. Performansı hala hatırlanıyor ve dizi tekrar tekrar izleniyor. Michael’ın daha önce bu kadar sevilen bir karakteri canlandırmış olması sizce Safe için bir avantaj mı, yoksa bir dezavantaj mı? 
Michael C. Hall sektördeki en iyi oyunculardan biri. Onunla çalışmak hayatımın en heyecan verici şeylerinden biriydi. Kesinlikle her açıdan bir avantajdı. Oynadığı karakter Tom, Dexter’dan tamamıyla farklı biri ve bu benim çok hoşuma gidiyor. 

● Çok satan ve ödüllü bir romancısınız. Sizce bir romandan uyarlanan bir dizinin ya da filmin ne gibi artıları var? Bir içerik bir romandan uyarlamaysa ne gibi kolaylıklar ya da zorluklarla karşılaşıyor? 
Bir romanı temel alırsanız işiniz kolaylaşıyor, zaten elinizde bir hikaye oluyor. Fakat özgürce düşünebilmek de harika bir şey. İkisi de çok zor süreçler! 

● Yazdığı her şeyi ekranda görmek isteyen katı bir yazar mısınız; yoksa eserleriniz uyarlanırken yapılan değişikliklere açık mısınızdır? 
Çok açığım. Bence en kötü uyarlama, bir köle gibi yazıya bağlı kalandır. Kitap kitaptır, dizi ise dizi. Farklı ürünler oldukları için farklı yaklaşımlar gerekir. 

● Hem romancı, hem de yapımcısınız. Hatta IMDb’ye bakılırsa bir mini-dizide rol de aldınız. Sizce bu farklı deneyimler ileride yaratım sürecinizi nasıl etkileyecek? 
Hepsi birbirini besliyor. Örneğin, ben içine kapanık biri sayılırım. Bir dizinin üretimine fazla dahil olursam kendimi uzaklarda bir yere kapatıp yeni bir roman üzerinde çalışma isteği doğuyor. Bunun tam tersi de oluyor. Çok yalnız hissettiğimde bir dizi projesinde birçok insanla işbirliğine girmekten çok mutlu oluyorum. 

● Yeni bir roman yazarken bir gün bir filme ya da diziye uyarlanabileceğini göz önünde bulunduruyor musunuz? 
Asla. Bir romanı “Bir gün harika bir film olacak,” diye yazarsanız, bu adeta ölüm öpücüğüdür. 

● Safe Türkiye’de tüm dünyayla aynı anda yayınlanacak. Türk seyircisine ne söylemek istersiniz? Hikayeleriniz hiç tanımadığınız ülkelerdeki insanlarla buluşunca ne hissediyorsunuz? 
Türk okurlarımı tanıyorum ve Safe’i çok seveceklerinden eminim. Aile, komşular, aşk ve uzun süredir gömülü kalmış sırlarla ilgili çok sürükleyici bir suç hikayesi anlatıyoruz. İzlemeniz için sabırsızlanıyorum! 

● Daha önce hiç Harlan Coben okumamış birine hangi kitabınızı önerirsiniz? 
Bunu sorabileceğiniz en yanlış kişiyim! Benden en sevdiğim çocuğumu seçmemi beklemek gibi bir şey… Sizce hangisi?

● Bence sıfırdan Harlan Coben okumaya başlayacaklarsa mutlaka Caught (Kapan) ile başlamalılar ^^


Safe, 10 Mayıs'ta Netflix Türkiye'de!

Röportajı İngilizce okumak için Tıklayınız!


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER