RaniniTV Ekspres: 15 Soruda İlayda Ildır

RaniniTV Ekspres: 15 Soruda İlayda Ildır
Söz dizisi asker temalı ve de haliyle erkeklerin ağırlıkta olduğu bir dizi olabilir ama hikayedeki kadınlar erkek hegemonyasını yıkacak kadar güçlü ve de dişliler. İlayda Ildır da o kadınlardan birine, Nazlı’ya hayat veriyor. İlk audition’ında boyunu 53, kilosunu ise 166 olarak söyleyecek kadar heyecanlı olan Ildır, bu ruh halini Nazlı’ya da fazlasıyla katıyor. Reklam filmleri haricinde ilk oyunculuk deneyimini Aşk Laftan Anlamaz ile edinen İlayda’nın da bir Harry Potter fanı olduğunu mutlulukla belirterekten Harry Potter seven oyuncuların listesini hazırlamak ve de sizi 15 Soruda’nın bu haftaki konuğu ile baş başa bırakmak üzere aradan çekiliyorum.1- Canlandırdığın karakteri özetleyecek beş anahtar kelime.
Söz’deki Nazlı kıskanç, cesur, tatlı, hayatın ve yaşadıklarının tüm olumsuzluklarına rağmen de pozitif ve eğlenceli biri.

2- Söz’ün Nazlı’sının tek bir özelliğine sahip olacaksın; hangisini seçerdin?
Kendim ile özdeşleştirdiğim için “cesaret” diyebilirim.

3- Söz’ü bir yemek, Nazlı’yı da malzemelerden biri olarak düşünecek olursan; diziyi hangi yemeğe benzetirsin ve karakterin olmasa hangi malzeme eksik olurdu?
Söz, bizim yani Türk insanının manevi ve de en hassas değerlerini anlatan bir proje olduğu için aslında onu bir yemeğe benzetmek ne kadar doğru olur bilmiyorum ama yine de cevap vermeye çalışayım. Çok bilindik bir yemek, kullanılan baharatlar ile bambaşka bir lezzete dönüşebiliyor. İşte, ben de canlandırdığım karakter ile o bir tutam baharat tadı olmaya adayım. Arzuladığım lezzeti yaratabiliyorsam ne mutlu bana.

4- İlk audition’ını hatırlıyor musun; nasıl geçmişti?
Nasıl unutabilirim ki! O kadar heyecanlıydım ki tanıtım videomu verirken boyumu 53, kilomu ise 166 olarak söylemiştim (gülüyor.)

5- Bugüne kadar sette yaptığın en komik hata nedir?
Spesifik ya da net bir hatıram yok ama işin doğasında zaten hata yapmak var. Sanırım en komikleri de dil sürçmelerinden kaynaklanan küçük ama eğlenceli hatalar oluyor.

6- Şu an / son olarak oynadığın dizide / filmde senin veya başka bir karakterin söylediği, en sevdiğin replik nedir?
“Yağmur yağar ıslanırsın, kar yağar üşürsün, sebebi ben olurum diyorsun.”

7- Bir bölümlüğüne / sahneliğine Nazlı’yı ekipten başkası canlandıracak. Kimi o rolde görmek isterdin? Aynı şekilde sen de başka bir karakteri oynayacaksın. Hangisini seçerdin? (Yaş, cinsiyet vb. etmenleri düşünmeden.)
Oyunculuğuna hayran olmanın ötesinde kendisinin de hayranı olduğum, dizide Çolak karakterini canlandıran sevgili Serhat Kılıç’ın, Nazlı karakterini nasıl yorumlayacağını çok merak ediyorum. Çünkü Çolak gibi anti bir karakteri dahi çok farklı bir yere taşıyan bu değerli oyuncunun gözünden nasıl bir Nazlı çıkardı, çok merak ediyorum. Ben de dizide çok eğlenceli olan Keşanlı karakterine kendi yorumumu katmak isterdim. Bu arada Görkem Sevindik’in oyunculuğunu çok beğendiğimi belirtmek isterim.

8- Ergenliğine döndük; sevdiğin bir ünlünün fotoğrafını tişörte bastıracaksın. Bu kim olurdu? (Yerli / yabancı fark etmez.)
Heath Ledger, Joker karakteri veya Justin Timberlake.

9- Karşında zaman makinesi var; hangi dönemde, hangi şehre ışınlanmak isterdin?
1960’lar Türkiye’si ve tabii ki İstanbul

10- Bugüne kadarki en büyük çılgınlığın nedir?
Sınırlarımı zorladığım her an benim için çılgınlık zaten.

11- Hangi dizileri takip ediyorsun ve onları izlerken yanında yemesem olmaz dediğin abur cuburlar neler?
Ufak Tefek Cinayetler, son dönemde beni en çok heyecanlandıran dizi. Abur cubur alışkanlığım pek yok; en fazla patlamış mısır belki.

12- Güne bir kitabın dünyasında başlayacaksın; öğlen bir dizinin, akşamı da bir filmin dünyasında geçireceksin. Hangilerini seçerdin?
Harry Potter dünyasında güne başlarım. Ütopik şeylere bayılıyorum ve Harry Potter da bunun en iyi örneği bence. Hatırla Sevgili’nin dünyasında adada bisiklete biner, uçuşan eteğimle pedal çeviririm. Akşam ise Jeux d’Enfants (Cesaretin Var Mı Aşka?) filmi ile günü bitiririm.

13- Oyunculuğun en çekilir ve çekilmez yanları neler?
Kariyerimin çok başındayım dolayısıyla en çekilmez gibi görünen yönleri bile benim için çok keyifli, eğlenceli ve eğitici.

14- Kapitalizm, feminizm, sosyalizm, elitizm... Hadi, bunların yanına bir tane de siz yepyeni bir “-izm”li kavram ekleyin.
Hümanist olduğum için şansımı var olan bu kavramdan yana kullansam (gülüyor.) Ancak yeni bir “-ist”li kavram üretecek olursam bu, insana ve insanlığın doğasındaki güzelliğe dair olurdu.

15- Bir sonraki oyuncuya sormam için senden bir soru rica etsem...
İnsanların var olmadığı bakir bir dünyada var olsaydınız, hangi varlık ile kendinizi özdeşleştirirdiniz?

Röportaj: Cansu Uras
Fotoğraflar: Alper Kemal ÖzkorkmazBİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER