RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Özgür Emre Yıldırım

RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Özgür Emre Yıldırım
“Anti-istim ben; hiçbir kavrama körü körüne bağlı değilim. Sadece insan olmaya geldim.” Bu cevabı veren biriyle ilgili burayı nasıl yorumlarla doldurabilirim ki? Şu sıralar bilimum her filmin afişinde adını gördüğüm, bu yüksek verimliliği ile “Galiba piyasada replikaları da var” dedirten Özgür Emre Yıldırım’la yaklaşık iki yıl önce tesadüfen tanışmıştım. Ne kadar mütevazı, harbi ve de tutkulu olduğunu bahsetmeme gerek yoktur diye düşünüyorum. Tolga Karaçelik’in ikinci uzun metrajı Sarmaşık’taki Alper karakteriyle psikoloji okuyanlara tez konusu olabilecek tatta bir performans sergileyen Yıldırım’la Cihangir’de karşılaştığım gün İkimizin Yerine’nin müjdesini aldığımı hatırlıyorum. Serenay Sarıkaya ve Nejat İşler’in başrollerini paylaştığı filmde canlandırdığı bıçkın delikanlı Kudret, Alper’in üstüne tabiri caizse cila gibi geldi. “Yan rollerin etkileyici oyuncusu” etiketinin üstüne yapıştırılacağı ta Film adlı filminden aşikar olan Yıldırım, etiketleri sevmiyor ama oyunculuğu ve ekran malzemesi açısından plastiği nedeniyle burada yorumlardan örülü bir kale yapabilirim. Fakat ben de onun gibi “anti-ist” olmayı tercih ederek şu sıralar Blu TV’nin yeni dizisi Dudullu Postası’nın Cem’i olmakla meşgul Özgür Emre Yıldırım’ın ta kendisine sözü bırakıyorum. Umarım bu mini sorgu gelecekteki bir sohbet meclisinin önizlemesi olur. Zira kendisini RaniniTV’de ağırlamak için yakın zaman diliminde daha çok nedenimiz olacak gibi gözüküyor.1- Canlandırdığın karakteri özetleyecek beş anahtar kelime.
Dudullu Postası’ndaki Cem’e göre cevaplayacak olursam; komik, şapşal, dost, iyi, aşık.

2- Dudullu Postası’nın Cem’inin tek bir özelliğine sahip olacaksın; hangisini seçerdin?
Cem, biraz vurdumduymaz biri. Ben de öyle olmak isterdim.

3- Dudullu Postası’nı bir yemek, Cem’i de malzemelerden biri olarak düşünecek olursan; diziyi hangi yemeğe benzetirsin ve karakterin olmasa hangi malzeme eksik olurdu?
Dudullu Postası olsa olsa karışık pasta olurdu. Böyle muzlu, çikolatalı, kestaneli, fıstık ezmeli. Ben de kreması olurdum, ne diyeyim.

4- İlk audition’ını hatırlıyor musun; nasıl geçmişti?
İlk auditionlarımda sıra bana geldiğinde kaçtığımı hatırlıyorum. Uzun süre kaçtım seçmelerden. Sonunda kafama dank etti; başka türlü rol almam mümkün değildi. Çok çalışmaya başladım sahnelerime ve arkasından tadını çıkarmaya baktım. Artık rol almak için değil; oyunculuk yapmak ve tadını çıkarmak için giriyordum auditionlara. Bunun verdiği özgüven ufak ufak başarılı olmanın yolunu açtı. Zaman içinde en korktuğum şey, en çok keyif aldığım şeye dönüştü.  

5- Bugüne kadar sette yaptığın en komik hata nedir?
Bir dizinin çekimleri sırasında komik bir hataya imza attım. Top sahasının ortasında çift kamera çekim yapıyoruz. Ben sahnemi oynuyorum ve kadrajdan çıkıyorum. Sonra kameranın arkasına doğru bir yere geçiyorum. Diğer oyuncu arkadaşlarım sahneye devam ederlerken ben de dikkatlerini dağıtmak adına birtakım muzırlıklar yapıyorum. Oyuncular arasında vardır böyle şakalar. Meğer varlığını unuttuğum ikinci kameranın önüne geçmişim ve çaktırmadan yaptığım tüm muzırlıkları yönetmen dahil tüm ekip izlemiş. Kayıt durduğu an teknik ekipten koca bir kahkaha yükseldi. Ava giderken avlanmak bir yana, büyük rezil oldum.

6- Şu an / son olarak oynadığın dizide / filmde senin veya başka bir karakterin söylediği, en sevdiğin replik nedir?
“İnsan olmaya geldim.” (Arif v 216)
“Her gece yeminler ediyorum. Bıçak kemiğe dayandı.” (Ölümlü Dünya)
“Burası Dudullu; burada imkansız yoktur!” (Dudullu Postası)

7- Bir bölümlüğüne / sahneliğine Cem’i ekipten başkası canlandıracak. Kimi o rolde görmek isterdin? Aynı şekilde sen de başka bir karakteri oynayacaksın. Hangisini seçerdin? (Yaş, cinsiyet vb. etmenleri düşünmeden.)
Erkan Can’ın Cem’i canlandırmasını isterdim. Ben de Erkan Abi’nin hayat verdiği Vasıf’ı oynayabilirdim. Çok eğlenirdik diye düşünüyorum.

8- Ergenliğine döndük; sevdiğin bir ünlünün fotoğrafını tişörte bastıracaksın. Bu kim olurdu? (Yerli / yabancı fark etmez.)
Hiç olmadı öyle bir hevesim. O dönemlerde yabancı rap müzik dinler ve o grupların tişörtlerini giyerdim.

9- Karşında zaman makinesi var; hangi dönemde, hangi şehre ışınlanmak isterdin?
1960’lı yıllarda İstanbul’a ışınlanmak isterdim. Ne şanslıyım ki bu duyguyu kısmen de olsa Arif v 216 ile yaşadım. Gerçekten bunu reklam olsun diye söylemiyorum. O dönemin masumiyeti, insanlığı, saygısı, sevgisi bir başkaydı.

10- Bugüne kadarki en büyük çılgınlığın nedir?
Yaptığım en büyük çılgınlık henüz bir çılgınlık yapmamış olmam. Sen sorunca fark ettim. Yapayım bari bir çılgınlık yakın zamanda.

11- Hangi dizileri takip ediyorsun ve onları izlerken yanında yemesem olmaz dediğin abur cuburlar neler?
Gecikmeli de olsa Game of Thrones’a başladım. Bu aralar keyifle onu izliyorum. Dizi, film fark etmez; bağımlı gibi çekirdek yerim. Yarın yokmuş gibi çekirdek yediğim doğrudur.

12- Güne bir kitabın dünyasında başlayacaksın; öğlen bir dizinin, akşamı da bir filmin dünyasında geçireceksin. Hangilerini seçerdin?
Hermann Hesse’nin Siddharta’sı ile başlar, Lost ile devam ederdim. Ve Yüzüklerin Efendisi ile de günü bitirmek isterdim.

13- Oyunculuğun en çekilir ve çekilmez yanları neler?
Kamera karşısına geçtiğiniz an her şey biter, dünya durur ve sadece o an, o sahne ve büründüğünüz karakter vardır. Bir başkası olabildiğinize inanma duygusu bu işin en keyifli yanı. En çekilmez yanı ise kötü oyuncular.

14- Kapitalizm, feminizm, sosyalizm, elitizm... Hadi, bunların yanına bir tane de siz yepyeni bir “-izm”li kavram ekleyin.
Anti-ist olsun o zaman. Artık birilerinin, yok o sosyalist, o Kemalist, o faşist olmasından yorulmadık mı? Anti-istim ben; hiçbir kavrama körü körüne bağlı değilim. Sadece insan olmaya geldim.

15- Bir sonraki oyuncuya sormam için senden bir soru rica etsem...
Kariyerinde hayal edebildiğin ve gelmek istediğin son nokta neresi? Bunun için ne yapman gerektiğini düşünüyorsun? Peki, bunun için yapman gerekenleri yapıyor musun? Yapmıyorsan, neden?
 
Bir önceki RaniniTV Ekspres 15 Soruda’nın konuğu Ecem Erkek’in sorusu:
Hangi efsane dizi veya film yeniden çekilsin isterdin ve hangi karakteri oynardın?
Eşkıya’da Uğur Yücel’in hayat verdiği Cumali’yi oynamak isterdim. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER