Kader, kısmet, adalet

Kara Para Aşk en başından beri adalet arayan bir dizi oldu. İçerisindeki üç büyük aşkı bir kenara bırakırsak, amaç 12 Mart’ta üç aileyi mahveden cinayetlerin sebep olduğu adaletsizliği sonlandırmak. Bu arayış başta Elif ve Ömer ile sınırlı idi. 13. Bölümden sonra Hüseyin’i de içine aldı. Daha sonra Metin’i de ekledik. Aslı ve Nedret Hala da bu arayıştaki yerlerini aldılar. Her biri kendi çapında, kendi dünyalarında yaşadıkları haksızlıkların intikamı almak için uğraşıyorlar. Kendilerince dengeyi yeniden oturtmak için. Örneğin, Metin en son işlediği cinayeti kendince meşrulaştırıp “ama o pedofili idi” diyebiliyor. Hüseyin kendi istediği hayatı yaşayamadığı için gizli ikinci bir aile kurabiliyor. Nedret Hala kendisinden kızını koparan ağabeyini öldürtebilirken, aklında geçmiş gitmiş gençliği ve kendi kızı ile yaşayamadığı yılları var.

Öte yandan dizinin sınıf anlayışı azıcık karışık. Elif gibi zenginler hapislerde yapamazken, Fatma Hanım ve Melike gibi yoksullar kaderin sillesini yiyorlar. Helal yoldan para kazanmaya çalışırken, iş bulamayınca hemen yasal olmayan yolları denemeyi düşünebiliyorlar. Çünkü dünya çok adaletsiz bir yer. Onlar denediler ama olmadı. Kocasız, erkeksiz kaldılar. Kendi ayakları üzerinde “dul” olarak kalmak çok zor. Ancak tüm bunlara eleştirel bir yorum getirebilselerdi keşke. Onun yerine akıllı düşünemeyen kadınlar olarak, hem kendilerini hem sevdiklerini tehlikeye atan kadınlar oluyorlar. Yakalandıkları zaman da Metin ve Hüseyin gibi meşru bir sebepleri olabiliyor: Kader kurbanları.


Elif’in kendine gelebilmesi için içindeki şüphelerden kurtulması lazımdı. Aklındaki tilkileri kovalaması lazımdı. Suçunu itiraf etmek omuzlarındaki yükü aldı ve hapishanede kendine yeni bir dünya kurmaya çalışıyor.

Tüm evren Tayyar olmuşken Ömer’in attığı her adımın boşa çıkması normal aslında. Metin de uğraşıyor ama onun da başında Nilüfer ve junior Metin var. Bir yandan Tayyar imparatorluğunu ele geçirmeye çalışırken bir yandan kahraman olmak zor. Ömer-Arda-Pelin arasında kalsa her şey çözebilecekler olayı. Bu sefer akıllandılar gibi.


Arda ile Pelin demişken. Yine ne şekerlerdi. Ama Pelin’in ağzından dolaylı olarak da olsa “evlenmeden olmaz” lafları çıkmasa keşke. Yoksa o yeni saçları ne güzel yakışmış. Arda ile birlikte ne güzel uyuyorlardı. Sınıf dedim ya yukarıda. Bu kadın olayında iyice ortaya çıkıyor. İlk sezon Ömer fellik fellik Sibel’in bakire olduğunu kanıtlamaya çalışırken, zengin kızı Elif ile meşklerde buluşabilmişti. Nilüfer Metin ile koklaşabilirken. Mert ile Demet hala mesajlaşıyorlar. Aynı şekilde Pelin ile Arda nikahı bekliyorlar.Herkesin kendi kararı. Buna kimse karışamaz ama zengin kadın-fakir kadın ayrımına gitmeseler keşke.

Hüseyin yine Tayyar’ı vuramaz. Elif’in içeride kalması, hastanede olmasından daha iyi olurdu bence. Biraz kendi içine bakabilirdi. Yaşadıklarını sindirirdi. Daha da güçlenebilirdi. Ömer'in gözden kaçırdığı ipuçlarını bulabilirdi. Bu şişlenme olayı, umarım, Ömer’i daha dikkatli hale getirir. Tayyar’ın planlarını alt üst edebilecek kozlar var elinde. Umarım bu sefer bir adım önde kalabilir.

 

 BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER