Sabır zaferin kefilidir*
Sabır en zor erdem… Doğumhane kapısında bir baba, içeride bir anne bebekleri için sabreder mesela. Sınava hazırlanan bir öğrenci kazanacağı okul (vb) için çabalar ve sınavı kazanıp istediği sonucu alana kadar sabreder.  Oğlunu askere gönderen ana ve baba teskere zamanına kadar sabreder. Bunlar hem zor hem de güzel bekleyişlerdir. Peki, ölüm acısını atlatmak için sabretmek? Sonucunda güzel bir şey elde etmeyeceğini, kaybettiğin canın geri gelmeyeceğini bile bile sabretmek nasıldır? Mesleğinle, insanlığınla, inandıklarınla karşı karşıya kalarak sabretmek? Kaçımız sevdiğimiz birine bir şey olduğunda intikam istemez? Kaçımız sabredebilir sevdiğimizin katilini öldürmemek için? Sabır bir erdemdir. O erdeme ulaşmak ise hiç kolay değildir. Maalesef…

Ali Haydar'ın sabretmeyi öğrenme süreci biraz sancılı geçiyor. Bir an intikam için teröristi vurabiliyor. Sonra bir bakıyoruz kadını tedavi etmiş, “iyilerin intikamı merhamettir” diyor. Yaşadığı çok zor, ikilemde kalması normal… Bildiğimiz kadarıyla son kararı kadın af dileyene kadar sabretmek… Erdem’in bölüm içinde söylediği bir söz vardı. “Sabır zaferin kefilidir.” Hafız da sabrederek içini soğutacak. Merhametiyle intikamını alıp, yanlışa sürüklenmeden bu dönemi atlatacak. Sonunda terörist kadın Hafız’ı mahvetmeyi başaramadığı için kaybetmiş olacak. Belki çok zor bir yol bu. Ama Özel Kuvvet askerleri için ne derler bilirsiniz. “Zor diye bir şey yoktur, imkansız zaman alır.”Hafız’ın Fatma’ya özlemiyse ciğerimi yaktı. Operasyon dönüşü “Evlendik gün yüzü göstermedim, hayatı şehadet haberimi bekleyerek geçti. Güç bela çocuğumuz oldu ona da doyamadı. Yetmedi ölümü benim elimden oldu” dediği sahne gerçekten çok iyiydi. Yavuz’un “Ben de nişanlımı kaybettim” sözüne karşılık “ama onu sen vurmadın” diye cevap vermesi, sonra da komutanına bağırdığı için utanması, özür dilemesi… Oyuncular, ama özellikle Hafız’ı canlandıran Mustafa Yıldıran'a tebriklerimi sunuyorum. Kendi adıma söylüyorum. Buram buram hissettim çaresizliğini, pişmanlığını. “Niye yaşıyorum ben” diye sormuştu. Cevabı çok basit aslında… Ahmet Kartal için yaşamaya devam etmek zorunda.

Hafız için düzenlenen yemekte herkes vardı. Yalnız değilsin demenin daha güzel bir yolu olabilir mi? Eylem, Bahar, Nazlı, Güler ve bütün tim… Hatta Su bile görüntülü arama ile katıldı aralarına. Keyifli bir sahne olmuş. Erdem’in şiir yazdığını öğrendik mesela. Keşanlı ve Yavuz konduramadılar ama Erdem naif bir adam… Şaşırmadım şiir okumasına… Üstüne de Aşık “Yeşil Ördek Gibi” türküsünü söyledi. Eh, özlemiştik ne diyeyim. Güzel oldu. Sahneyi şuraya bırakıyorum efenim.

Yazı devam ediyor.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER