Geç kalan adalet adalet değil zulümdür.*
Adalet nedir? Bunu öğrenmek adına okuyorum ama herkesi tatmin edecek bir cevap verebileceğimi sanmıyorum. Herkes farklı bir şey söyleyebilir. Zaten bundan değil midir bu kadar farklı hukuk sisteminin bulunması? Bazıları adaleti kılıç misali uygular. Birini mi öldürdün? Cezan idam… Hırsızlık mı yaptın? Ceza elinin kesilmesi… Kısasa kısas yani… Modern zamanların adalet anlayışı daha farklı tabii… Mahkemeler, yargılamalar ve daha birçok şey mevcut. Peki, insanlar adaletin tecelli ettiğine ne zaman inanır? Sevdiğiniz birini öldürdüler örneğin… Katili içeri atmaları sizi tatmin eder mi? Yoksa onun da ölmesini mi istersiniz? Toparlayacak olursam adalet denen şey bıçak sırtı bir kavram. Ama şunu biliyorum. Geç gelen adalet adalet değildir. Çünkü adaletin tanımını ne üzerinden yaparsanız yapın (ister kısasa kısas ister hapis cezaları) suçlular cezalandırılmadığı sürece yani yapılan haksızlığın bedeli ödenmedikçe toplum vicdanı rahatlamayacaktır.

Vicdanı rahatlamayan bir toplumda kendi kahramanlarını oluşturur. Kahramanların adaleti sağlamasını bekler. Bolu Beyi’ne karşı Köroğlu, Çerkes Kaymakam’a karşı Halil Efe gibi… Sonra devlet bu kahramanları ortadan kaldırmak için harekete geçer. Malum bir gövdede iki baş olmaz. Peki, iki tarafın çatışmasından kim zararlı çıkar? HALK. Adalet arayışı içinde olan ve vicdanını rahatlatmak için kahramanlar yaratan halk çıkan çatışma ortamında en çok zarar gören olur. Sorsanız iki taraf da adaleti sağlamaya çalışmaktadır. Adalet gecikir ve ortaya çıkan sonuç koca bir ZULÜM olur. Adalet zamanında sağlanınca güzeldir. İş işten geçtikten sonra değil. (Bu arada Köroğlu ve Halil Efe’yi severim. Demek istediğim bu kişilerin kötü olduğu değil. Aksine halkı korumaya çalıştıkları bilinir. Ama devletle çatışmaları yine halka zarar verir.) Feride’nin dediği doğru… “Adalet topaldır, ağır ağır yürür, fakat gideceği yere er geç varır.”** Ama geciken adalet her zaman adalet değildir! Özellikle ceza davalarında…

Nazan Hanım’ın tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Şimdi şunu kesinleştirelim. Tutuksuz yargılama demek kişinin suçsuz olduğuna karar verilmesi demek değildir. Medya ne yazık ki bu konuda yanlış yönlendirme yapıyor. Tutuksuz yargılanmak üzere salıverilen bir kişi için beraat etti kavramı kullanılıyor. Nazan Hanım’ın dışarıda olması da suçsuz olduğu anlamına gelmiyor. Peki, Nazan Hanım’ın Gökhan’a çarptığı gün gibi ortadayken tutuksuz yargılamanın mantığı var mı? Çarptığı kesin olmasa tutuksuz yargılanmasını anlarım. Çünkü masum olma ihtimali olan birini bir gün bile fazladan içeride tutmaktansa 1 milyon suçluyu dışarı salın diye bir anlayış var. Masum bir insanı hapse göndermek doğru değil. Ne olursa olsun. Ama Nazan masum değil. Tutuklu yargılanmalıydı. Adalet geç gelecek. Bu yüzden Cemre belki de hapise düşecek. Cemre bu hikayenin mağduru iken bir anda suçlu konumuna gelecek. Şimdi bunun neresi doğru? Adalet nerede kaldı?

Üstelik şunu da merak ediyorum. Nazan Hanım’ın davası nasıl Seher’in davasından önce görüldü? Seher’in daha önce görülen bir davası var. Ama o dava tutukluluk kararının verildiği mahkeme idi. Nazan Hanım için yapılıp yapılmadığını hatırlamıyorum ama o ilk duruşmaya girmeden tutukevine gönderilemez. Doğal olarak Nazan Hanım ikinci kez mahkemeye çıktı. Seher’den önce ikinci mahkemeye çıkması mantıklı gelmedi. Usul hukukuna hakim değilim henüz. Belki bir mantığı vardır ama açıklasalar iyi olurdu.

Emine ve Gülcan ilişkisini baştan beri bekliyorum. Çok güzel bir ana kız olacaklar. Gülcan yurdun önünde Emine’yi beklerken umutsuzca etrafına bakınması beni en çok etkileyen sahneydi. Çocuk ne yapsın? Emine’yi her ne kadar affetmiş olsa bile bir kere terk edildi. Geleceğinden emin değildi ve o küçük oyuncu bunu çok güzel yansıtmıştı. Gözleri ve hali “ya gelmezse” duygusunu iyi yansıtmıştı.


Olmasan hiç o ta içten gülen gözlerde yaş... (Arkadaş - Melike Demirağ)

Kemal’in Emine’nin evine geldiği ve Nazan Hanım’ın dışarıda olduğunu söylediği sahnede ne yalan söyleyeyim “Emine yine Gülcan’ı bırakacak galiba” dedim. Feride’nin Emine’ye söyledikleri geldi aklıma. “Bir gün Nazan Hanım dışarı çıkarsa yine mi getireceksiniz çocuğu Emine Hanım?” demişti. Bu sorunun cevabını bu kadar kısa sürede verecekleri aklınıza gelir miydi? Emine bu kez doğru olanı yaptı. Gülcan için kendini durdurdu. Bu Gökhan’ı önemsemediği anlamına gelmiyor. Gökhan onun oğlu, ilk göz ağrısı, yoldaşıydı. Ama Gökhan için Nazan’ı öldürse tek zarar gören kendisi olmayacaktı. Hayatta insan her zaman kendini düşünemez. Bazen sevdiklerimiz için “asla yapmam” dediğimiz şeyleri yapmak zorunda kalabiliriz. Emine düne kadar “oğlumun katilini asla yaşatmam” diyordu. Bugün kızı için sözünden dönmek zorunda kaldı. Hayat işte…

Pavlov’un köpeği deneyini bilir misiniz? Pavlov adında bir bilim adamı koşullanma yoluyla öğrenmeyi bu test ille kanıtlamaya çalışmıştır. Deney şu şekilde gerçekleştirilmiştir. Pavlov ses geçirmeyen bir odaya bir köpek yerleştirir. İlk gün sadece zil sesi dinletir. Daha sonra bir süre zil sesi ile birlikte et parçası verir ve köpek zil sesini duyar duymaz köpeğin salya salgılamaya başladığı görülür. Deneyin son aşamasında ise sadece zil çalınır et verilmez. Buna rağmen köpek sesi duyduğunda salya salgılamaya devam etmektedir. Gülcan’da bıçak görünce terk edileceğini düşünüyor. Çocuğu resmen şartladılar. Bir süre bıçak gördükçe Pavlov’un deneyinde olduğu gibi tepki verecektir diye düşünüyorum.

Nazan Hanım’ın Mesude’ye gerçekleri anlatmayacağını hepimiz biliyorduk. Bu kez Nazan Hanım’a kızmadım. Kemal’in nasıl bir pislik olduğunu hepimiz biliyoruz. Kadının kızı mevzu bahis... (evet, bu ara fazlaca dönem dizisi izledim ) O tarz bir insanın çocuğuna yaklaşmaması için bir anne her şeyi yapabilir değil mi? İlk kez bir kötülüğüne kızmadım. Üstelik kendisi bile yalan söylememeyi kaldıramadı ki ilk kez bir başkası adına ağlarken gördük. Gökhan içinde ağlamıştı ama bu farklı. Eylül’ün tacize uğramasında onun bir suçu yok.


Bataklıkta açan nadide çiçek.

Defne’nin Serkan’ı Nazan hakkında azarlamaya çalıştı. Gökhan’ı ne çabuk unuttun? Annene “sen kötü bir insansın” diyordun. Cemre’den alacağın intikam için yeminler ediyordun. Şimdi alelade bir olaymış gibi “kazaymış işte” diyebiliyorsun. “Ben iyi bir insanım” diyorsun ya ben sana Serkan2ın söyleyemediği şeyi söyleyeyim. Sen kötü bir insansın Defne. Hatta kötülüğün kitabı yazılacak olsa sana gelmek lazım. Annenin Gökhan’a çarptığını bile bile okulda “annem masum” diye dolaşabilecek birde bunun için parti vermeyi düşünebilecek kadar kötü! Defne2nin Nazan Hanım’ı savunmak için söylediklerine hak vermem ya da anlamaya çalışmam imkansız. Hani annem yapmış ama ben onu yine de seviyorum dese anlarım. Annedir sonuçta. İyi ya da kötü… Ama hiçbir şey yapmadı demek riyakarlığın öteki adı bu durumda.

Serkan için Meral “sen bu aileden olduğuna emin misin? Cami avlusundan bulmuş olmasınlar seni dedi. Serkan bunu bir kontrol ettirmeli. DNA testi filan yaptırsın. İnsan onun bu aileden olduğuna inanamıyor çünkü. Nazan Hanım’a gösterdiği tepki kısmen doğru kısmen yanlıştı. Bir insan anne babasını bu kadar kolay silmemeli. İnsanlara kötülük yapsa da Nazan Hanım’ın anneliği hakkında kötü bir şey söyleyemem. Ama tepkisinde haklı olduğu noktalarda var. Nazan Hanım cezasını çekmeli hiçbir şey olmamış gibi ortalarda dolaşmamalıydı. Üstelik hiç suçu yokmuş gibi davranıyor Nazan. Gökhan’a çarptığında telefon ile konuşuyordu. Yoksa ışığı görmüş olurdu. Sadece kaza denemez buna. Bu durum kanıtlansa alacağı cezanın bile artar. Bir de Serkan olayın iç yüzünü bilmediği için Eylül’ün annesine her şeyi anlatmadı diye kızıyor annesine. Olayın iç yüzünü bilse Eylül bile bu konuda kızmazdı ona.Yazı devam ediyor...

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER