Sosyal TV’de Haziran Bölüm 1 - Vedalar

Sosyal TV’de Haziran Bölüm 1 - Vedalar
Bir Küçük Sezon Arası…

Haziran ayı TV izleyicisi için hüznünü kendi içinde barındırır. Yazın gelişi izleyiciler için yıllık rutinlerine veda, sevdiği karakterler ile ayrılık ve sonbahara kadar düşülen boşluğu sembolize eder. Ne var ki ülkemizde son iki yıldır bu sezonlar arası sert çizgiler gittikçe kaybolmakta ve izleyicilerin yaz dönemi ile ilgili beklentileri ve ilgileri de paralel şekilde artmakta.

Artık Haziran ayında bir hafta sevdiğimiz bir diziye “şimdilik güle güle” derken yerine başlayan yeni bir diziye “yaz aşkımız” diye hitap edebiliyoruz.

Biz de Kimola Analytics ekibi olarak Haziran yazımızı iki parçaya böldük ve bu ilk bölümü vedalara adarken 2. bölümü yeni potansiyel yaz aşklarımıza atadık.

Bir Küçük Sezon Arası…

Malumunuz Eylül’de başlayan dizilerin ve yayınların çoğu bu ay itibari ile sezon finallerini yaptı ve son baharda bomba gibi dönme sözleri ile izleyicilerine kısa bir veda mesajı çaktı. Kocamın Ailesi, Karagül, Paramparça, Kurtlar Vadisi Pusu, Diriliş Ertuğrul, Filinta, Kertenkele ve Kara Ekmek bunlardan bazıları. Beyaz Show’un sezon vedası Medcezir ekibinin konuk olması ile efsanelere yazılırken, Aşk Yeniden, Poyraz Karayel ve Kiraz Mevsimi gibi Sosyal TV’de ciddi bir izleyici kitlesi olan diziler sezon finallerinde kendi rekorlarını kırdı. 

Aşk Yeniden - Şubat’ta ekranlarla buluşan dizi geniş bir izleyici kitlesini de peşinden sürükleyerek sezon boyu Salı günlerinin vazgeçilmez dizileri arasında girdi. Son bölüme kadar izleyicilerin en büyük hüsranlarından biri Fatih ve Zeynep’in bir türlü öpüşememiş olmasıydı ama bu fark sezon finali bölümünde kapandı.


Vine fenomenlerinden Eylül Öztürk’ün bölüme konuk olması da izleyicilerden karışık tepkiler aldı. Kimisi Öztürk’ü eleştirirken kimisi de canlandırdığı karakteri(hatırlatalım: Paralel Zeynep) ve oyunculuğunu başarılı buldu. Fatih’in bu kadar korkak olup da böyle maceralar yaşıyor olması ise izleyiciler arasında Survivor esprilerine yol açtı.

Zeynep ve Faith’in öpüşmesi, hem de sıklıkla, bölümün en dikkat çeken sahnelerini oluştururken izleyiciden “muradımıza erdik” şeklinde tepkiler aldı. Fatih’in sürpriz evelenme teklifi de sezon finaline damgasını vurdu. Bölümün bir olası uçak kazası ile daha kapanması izleyicileri ayrı bir heyecanlı bekleyişe sürükledi ve neler olabileceği ile ilgili teoriler bölümün arkasından paylaşılmaya başlandı. 


Kiraz Mevsimi – Bir yaz dizisi olarak başlayan ve sezonda devam eden uzun soluklu dizilerin başını çeken Kiraz Mevsimi, tam bir yıl boyunca Sosyal TV’de çeşitli birçok rekora imza attı (merak edenlere Bir Sosyal TV Fenomeni ve tabii ki Kiraz Mevsimi Top 10 ). Dizi tam bir yıl aralıksız sürdü ve 51 bölümün 47’sinde Sosyal TV birinciliğini elinden bırakmadı. Sezon finalinde ise izleyicilerin bir yıldır bekledikleri, yeri gelip kendileri planladıkları düğün sonunda gerçekleşti. 


Kiraz Mevsimi’nin final bölümünde Medcezir izleyicilerinin de söyleyecek bir iki lafı oldu. Düğün konsepti ve Ayaz’ın damatlığının Yaman’ınkine ne kadar benzediği ile ilgili görüşlerini paylaşıp iki diziden topladıkları sahneleri yan yana koyarak bunun etrafında bir etkileşim yarattılar. 

Karagül – Fox’un bir diğer sevilen Karagül’de seyircileri koltuklarının uçlarında bırakan bir sezon finali ile tatile girdi. #OğlumNerede etiketi ile yayınlanan bölüm Sosyal TV’de 3. sıraya yerleşirken izleyiciler final sahnesinden etkilenerek “neden Türkiye’nin en çok izlenilen dizisinin cevabıydı” şeklinde paylaşımlar yaptı. Karagül Eyül’den bu yana toplamda 78.843 izleyiciden 150.772 tweet alarak bu seznonu kapattı.


Çalar Saat ve Fox Ana Haber’in ardından –İsmail Küçükkaya ve Fatih Portakal’da Fox’un sezon arasına giren ünlü isimleri oldu. Bu ikili seçim dönemi öncesi Liderler Fox’ta ile de ses getirmiş, Sosyal TV’ye damgasını vuran politik yayına imza atmışlardı.

Sabah haberleri ve akşam haberlerinde hatırı sayılır bir kitleyi peşlerinde sürükleyen Anchormanler, sezon arasına girmeleri ile Sosyal TV gözle görülür bir açık bıraktılar.  Sezon arasında Çalar Saat’i Murat Güloğlu devralırken, sezonda hafta sonu haberlerini sunan Gülbin Tosun’da Ana Haber’in koltuğuna oturdu. 

Diriliş Etuğrul – TRT 1’in bu sezona damgasını vuran dönem dizilerinden Diriliş Ertuğrul’da 17 Haziran itibari ile sezon arasına girdi. Sezona hem Sosyal TV’de hem de geleneksel reytinglerde yüksek bir açılış ile başlayan dizi zaman içerisinde gerileyerek aynı günü paylaştığı dizilerin arkasında kaldı. Şubat sonunda Survivor All Star’ın da başlaması ile 3. sıradalara kadar inen dizi sezon finalini Sosyal TV’de 4. sırada tamamladı. Poyraz Karayel –Kanal D’nin yeni sezonda fırtına gibi başlayıp, o fırtına daha dinmeden sezona arasına giren dizilerinden Poyraz Karayel, sezon finali ile izleyicileri koltuklarının kenarında bırakan bir başka dizi oldu. İzleyiciler ağlamaktan heba olduklarını dile getirirken bölüm sezon boyunca yaptığı zirve anlarından en büyüğüne imza attı. 17 Haziran’da 23:25’te zirve yapan dizi dakikada 362 tweet aldı.Game of Thrones – Yabancı diziler arasında sezon finali en büyük etkiyi yaratan dizi Game of Thrones oldu. Sezon arasında 1 yıl boyunca beklemek zorunda kaldığımız gelişini bayrammış gibi kutladığımız dizi bu sezon finalinde her zamanki gibi biz izleyicileri ters köşeye yatırdı. Mother’s Mercy adlı bölümde Cercei’nin utanç yürüyüşünden Stannis’in ölümüne ve tabii ki Jon Snow’a kadar hepimiz koltuklarımızın ucunda oturup, parmaklarımızı klavyelerimizden kaldırmadık.  


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER