Sosyal TV'de Sezon Finallerinden Bir Önce...

Sosyal TV'de Sezon Finallerinden Bir Önce...
En iyi performansını sergileyen dizilerden erken sezon finallerine ve arada bir de politik seslere...

Yaza yavaş yavaş girmeye başladığımız Mayıs ayında Sosyal TV bu sezonda yaşanan sıçramaların en başarılılarından bir kaçına ev sahipliği yaptı. Medcezir, Kiraz Mevsimi gibi sevilen ve sadık bir izleyici kitlesine sahip olan diziler sezon boyunca gösterdikleri performansların üstüne çıktıkları Sosyal TV skorları elde ettiler. Bununla beraber Kanal D’nin ses getiren dizisi Şeref Meselesi ekranlara veda ederken ATV’nin Mutlu Ol Yeter’i de ani bir karala erken finale gitti.

Mayıs ayını önemli kılan bir diğer nokta ise seçimlerden önce parti başkanlarının ve adayların yavaş yavaş ekranlardaki yerlerini almaya başlamaları oldu. FOX burada başı çekerek Fatih Portakal ve İsmail Küçükkaya ile Liderler Fox’tayı yayına soktu. Arkasından Star TV kendi Liderler Star’da programını başlattı ve ilk yayında Devlet Bahçeli’yi konuk etti.

Peki bu Mayıs ayı Sosyal TV’de nasıl geçti?

Medcezir sona yaklaşırken

Final yapmaya hazırlanan, gençlerin gözdesi Medcezir bu yıl oldukça iniş çıkışlı bir sezon geçirdi. Yaman ve Mira’nın ayrı kalması izleyicileri uzun zaman etkilerken dizinin içerik üretimini ve izlenme oranlarını da oldukça etkiledi. Sezon boyunca en büyük çıkışına Şubat ayında imza atan dizi bir sonraki çıkışını 1 Mayıs’taki #AşkYolunda bölümü ile yakaladı. Bu bölümle Medcezir bir önceki haftaya göre izleyici sayısını %95 artırırken, üretilen içerik sayısını %239 oranında arttırarak Sosyal TV’de sezonun en büyük sıçramasını gerçekleştirdi. Hemen ertesi hafta 8 Mayıs’ta Medcezir’den Sosyal TV’ye yaraşır bir hareket daha geldi. Yapı Kredi Play ile ortaklaşa yapılan çalışmada izleyiciler #Mertinvideosu etiketine attıkları tweetler ile videonun açılmasını sağlayarak Mert ve Eylül’ün barışmasında bizzat rol aldılar. Bu bölüm izleyicinin senaryoya dâhil edilmesi ve sosyal medya- televizyon kesişiminde Türk Sosyal TV tarihinde önemli bir yer etti. 
Bu bölümde izleyiciler bir yandan #MertinVideosu etiketine içerik üretirken bir yandan da haftalık etiket olan #AşktanÜstün’e içerik üretmeye devam ettiler. Diziye bu bölüm üretilen içeriklerin %2’si daha önce Medcezir için klavyelerinin başına geçmemiş yeni Sosyal TV izleyicilerinden geldi. Bu da dizinin daha önceki haftalarda edindiği yeni izleyici oranlarında bir artışa sebep oldu. 


Medcezir’in Mayıs ayında geçtiği atak dizinin hem total içeriğinde hem de izleyici sayısında geçen aylara göre dramatik bir artışı beraberinde getirdi. Diziye için üretilen içerik Nisan ayına göre %42 oranında artış gösterirken, izleyici sayısı %30 oranında artış gösterdi. Nisan ayını Sosyal TV’de %4.17 share ile kapatan dizi Mayıs ayında share’ini %7.59’a yükseltti.

Kiraz Mevsimi’nde İsyanlar

Kirazcanlar uzun zamandır senaryoda Mete’nin karakteri ve sevdikleri çiftin kavuşmasına engel olarak duruşu ile ilgili ciddi şekilde tepkilerini dile getiriyorlardı. 2 Mayıs’taki bölümü artık izleyicilerin isyan ettikleri bölüm olarak Kiraz Mevsimi’ne Sosyal TV’de uzun zamandır yakaladığı en yüksek performanslardan birini getirdi. İzleyiciler gece boyunca “Ay her yerden Mete çıkıyor, deliricem #bizimaşkımız” , “Mete'ye de biraz komedi katın ciddi söylüyorum… kazık gibi dikilince Ayaz'ın önüne cidden sıkıldım”, “Çok teşekkür ederiz ya Kiraz Mevsimi ne güzel eski tadına döndü bravo kimsede heves bırakmadınız. Mete ile mutluluklar size” ve “Gül gibi Ayaz’ımızı izleyemez olduk Mete pisliği yüzünden kaç haftadır ya bu nedir? Senaristler ne içiyor acaba” şeklinde tepkiler aldı. O gece üretilen içeriğin %10’u Mete karakteri için yazılanları içeriyordu. 

Ertesi haftalarda gelen senartist değişikliği Kiraz Mevsimi’nin Sosyal TV performanslarında dalgalanmalara sebep olsa da izleyicileri memnun etmeyi başardı. Mayıs ayı itibari ile Sosyal TV performansında ciddi bir artış yaşamaya başlayan dizi bir önceki aya göre aldığı içerik sayısını %17 arttırdı. Nisan’da %6.36 olan share ise Mayıs ayında %8.05’e yükseldi.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER