Yaz Şarkısı: Meksika açmazı...

Yaz Şarkısı: Meksika açmazı...
“...İnan bana dünya
Değil umurumda
Bir sen bir yeter
Hadi kalk gidelim buralardan uzaklara...”
 
2 bölümü geride bırakmışken bu iki bölüm ve 3. bölüm fragmanları ile net bir şekilde söyleyebilirim ki Yaz Şarkısı bu yazın en iyi işlerinden biri, bence.
 
Yaz dizisi veya yazın yayınlanan dizi, deyince akla genellikle (hep) rom-com gelir. Dizilerin kaliteli olup olmamasından bağımsız sektörde bu kültür oluştu. (Not: Rom-com dışarıdan basit gibi görünür ama zordur, kendi adabı vardır.)

Evet Yaz Şarkısı da bir romantik komedi ama tek bu değil. Onun alametifarikası rom-com ile birlikte aile-komedi türlerinin başarılı bir harmoni oluşturması.
 
Bu harmoni de bende ucu açık bir algı oluşurdu, yani potansiyel. "Öyle olabilir, şöyle olabilir, şundan çok güzel mizah çıkar, şöyle şöyle sahneler olur..." minvalinde. Bu da tabii ki heyecanı artıyor...

Bu dediğime doğru kadronun, doğru ekibin eklenmesi de ekstra olumlu bir sebep olarak beliriveriyor...

Şimdi...

Daha başa dönecek olursam; diziler kurulurken bir amaçları olur, buna da önerme, diyoruz. Önerme olmazsa hiçbir şey olmaz. Buna tema, alt metin vb. de eşlik eder ama en başta önerme... Naçizane olarak söyleyebilirim ki; madem Yaz Şarkısı'nı beğendiğimi belirttim, bunu destekleyecek -asıl- şey önermedir.

Tabii ki dizi bir bütün ve bunu iki bölüm ile saptamak zor. Sadece üzerine konuşacağım.

Âşık (âşık olan kişi) ve maşuk (âşık olunan kişi) vardır ya; hani sen birini seversin, bir başkası da gelir seni sever. Ama sen, sevdiğin tarafından sevilmezsin, gider kendin sevilmediğin gibi seni seveni de sen sevmezsin. Tıpkı Kemal-Yaz-Murat'ta olduğu gibi.

Bu durum "Meksika açmazı"na benzemiyor mu? Hiç kimsenin kazançlı çıkmadığı o şeye... Tamam birbirlerine gerçekten bir silah tutmuyorlar ama bu işin sonu ateş ve kimin, kimlerin yanacağı da meçhul...

Her zaman asıl olan hikâyedir, derim ve bunu savunurum. Onun için çift üzerinden değil de çiftlerin hikâyeye nasıl hizmet ettiği üzerinden bir değerlendirme olacak:
 
İtiraf etmeliyim ki dizi başlamadan önce Yaz ve Kemal'in olacağı düşüncesindeydim. Çünkü fragmanları izlediğimde, karakterleri de tanımadığım için buna kapıldım. Ama izledikten sonra şaşırdım ve sevdim bu durumu. Ortada bir farklılık vardı. Bir “Meksika açmazı”na düşülmüştü ve bu de izlenir kılıyordu. Tabii ki “Böyle üçgenler klasik değil mi?” diye sorulabilir. Bunun cevabı da o ilk baştaki harmonide ve doğru ekip kurulumunda saklı bence.

2 bölüme de baktığımızda; tüm özel anlar, değerli kısımlar ikisi (Yaz ve Murat) üzerinden hazırlanmıştı. Dizinin ismi Yaz Şarkısı ve dizinin merkezini bir şarkı oluşturuyor. Bu şarkı da Murat tarafından Yaz'a yazılmış, bestelenmiş. Murat'ın Yaz'a hislerini açtığı sahne olsun, yıldız kayması olsun vb. En önemlisi de Murat'ın emek vermesi...

Şu günlerin popüler şarkısı “Ali Cabbar” ile Murat’ın perspektifinden bir fragman, Yaz ve Murat hikâyesine yeni değer ve anlam katıyor. Senaryonun bu gidişatı ile birkaç teoride bulunmak gerekirse:

Kemal, ne kadar “Ben kötü biri değilim” dese de Yaz ile hisleri; daha doğrusu düşünme ve hissetme yapısı farklı. Zaten gördük de bunu. Ve de Kemal’in Yaz’ı ikna etmek için U dönüşü yapmasını da gördük.

Senaryo; Kemal’in Yaz’ı ikna etmesi için yakınlaşması, sadece bu şarkı için de değil uzun soluklu başarı sağlamak için Yaz’a ihtiyacı olması üzerinden ilerlerken Yaz’a kendini kaptırması gibi bir durum ile karşılaşıp bir dönüm noktası kazandırmasıyla yeni bir iveme alacaktır. Bir de tabii ki Kemal’i buna iten tetikleyici unsuru var: Babası ile olan diyaloğundaki şirketi batırmama mücadelesi...

Murat ise ilk andan beri doğru bir karakter. Tabii gerçek karakterler sınanma zamanlarında ortaya çıkar, izledikçe göreceğiz, herkesi. Ama Murat’ın ilerleyen bölümlerde Kemal ile Yaz’ın yakınlaşmasına karşın daha keskin adımlar atacağını düşünüyorum.

Konuyu önermeye bağlayacak olursam: Sevgi emeğe muhtaçtır. Nasıl Yaz, Kemal için emek veriyorsa Murat da Yaz için yapıyor aynısını... Bir diğer önerme/mesaj/tema içinse o ilk başta âşık ile maşuk olma durumu anlatıyor net olarak...
Günün sonunda hikâye baştan nasıl kurulduysa öyle ilerlemeli, diyorum...

Yaz’ın, ailesinin bir geçmiş hikâyesi var, dramatik yapının temelini oluşturan konulardan. Hem de romantik komedi ile aile-komedi türlerinin birbirine bağlayan unsurlardan... Bu konuda da bir önerme olabilir ama geçmiş odaklı değiliz şu an. Onun için bir şey demek yanlış olur.

3. bölüm fragmanına baktığımızda komediyi bize net bir şekilde gösterecek olan şeyler mevcut: Rehin almalar, silah, hastane... Kısacası o potansiyel kendini gösteriyor. Zaten halihazırda 2 bölüm boyunca Yaz ve Murat’ın annesinin geriliminden tutun da Yaz-Emine-Fadime ile net bir şekilde gösterilmişti...

Nilsu Berfin Aktaş, tam bir anime karakteri Yaz ile harika bir iş çıkarıyor, kendine hayran bırakıyor...

Son olarak, diziyi sevdim ve olan dert güzel... fakat senaryo açısında -ileriye dönük- yeterli olur mu, diye düşünmüştüm açıkçası ilk bölümün ardından. Sonra ikinci bölüm ile bir olaylar dizisi içinde kaybolunca aklıma gelmedi... Diyebileceğim şey, dizinin ölçeğini de derdini de geçmiş hikâyeleri büyütecektir.

Tüm ekibin emeğine, kalemine sağlık!

Okuduğunuz için teşekkürler,

Naim.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER