Mistresses: Bazı ilişkiler üç kişiliktir

Mistresses: Bazı ilişkiler üç kişiliktir
İngiltere yapımı dizilerin yerli pazara uyarlanması özellikle son dönemde popülerliğini artırmış durumda. Doctor Foster uyarlaması Sadakatsiz'in ardından geçtiğimiz Cuma akşamı Liar'ın uyarlaması "Yalancı" izleyiciyle buluştu. Sırada ise 23 Eylül'de başlayacak The Split'in uyarlaması "Evlilik Hakkında Her Şey" ve 30 Eylül'de başlayacak Mistresses'ın uyarlaması "Yalancılar ve Mumları" dizileri var.

Bahsi geçen Mistresses, 2008-2010 arası BBC One'da ekrana geldi ve 3 sezon / 16 bölüm (6+6+4) sürdü. Başrolleri Sarah Parish, Sharon Small, Shelley Conn ve Orla Brady paylaşıyor. Diziyi S. J. Clarkson ve Lowri Glain hazırladı. En genel haliyle üniversiteden beri tanışan, birbirleriyle her şeyi paylaşan dört yakın arkadaşın aşk hayatını ve çevreyle olan "karmaşık" ilişkilerini anlatıyor.


Trudi, Jessica, Katie, Siobhan

Peki, kim bunlar?

** Dr. Katie Roden:

Başarılı bir doktor. Vakti zamanında hastalarından biriyle yasak aşk yaşamış ve ağrılarına dayanamayan John, Katie'nin de yardımıyla ötenazi sonucu hayata gözlerini yummuş. Katie'nin ve babasının arasında neler olup bittiğini sorgulamaya başlayan Sam, Katie'nin karşısına çıkıverirse neler olabilir peki sizce?

** Trudi Malloy:

Trudi, kocasını 11 Eylül'de New York'taki İkiz Kuleler'e yapılan saldırılar sırasında kaybetmiş. Daha doğrusu olay yerindeki Paul'un cesedi bulunamamış, hatta kayıp olarak kabul edildiği için yüklü miktarda bir sigorta parası bile almış. Yine de ufak bir umudu bulunan Trudi'nin yalnızlığı aradan geçen 6 yılın ardından kızı kendi çocuğuyla aynı okula giden bekar bir babayla son bulacak gibi. Bir anda çıkıp geliveren hiç beklenmedik misafir ise bonus.

** Siobhan Dillon:

İşinde iyi bir avukat, kocası Hari ile güzel bir evliliği var. Ancak tüm tedavilere ve uğraşa rağmen çok istedikleri halde henüz çocuk sahibi olamamışlar. Bu durumun ilişkiye getirdiği gerginliğin üstüne bir de sahneye oldum olası gözü Siohan'ın üzerinde olan iş arkadaşı Dominic girmesin mi?

** Jessica Fraser:

Dörtlünün en başına buyruk ve cinsellikte daha cesur olanı. Etkinlik planlayıcısı, biseksüel. Evli patronu Simon da dahil istediği kişiyle flört eden, ciddi ve uzun süreli ilişkilerden uzak duran, çocuk istemez Jessica, hayatından gayet memnundur. Ta ki düğününü planlamak üzere tanıştığı 'o' kişi hayatına girene kadar...

Dizinin adını boşuna Mistresses koymamışlar gördüğümüz üzere, gün geçtikçe herkesin hayatı istisnasız daha da karışıyor.İngiliz yapımı orijinali uyarlayan ilk ülke biz değiliz bu arada. 

2013-2016 arası yayınlanıp 4 sezon süren Amerikan uyarlamasının orijinalden daha popüler olduğunu söyleyebilirim. Daha pembe bir yapım olsa dahi yine severek izlemiştim. 2018'de yayınlanıp 12 bölüm süren Kore uyarlaması (Mistress) ile 2019'da yayınlanıp 10 bölüm süren Japon uyarlaması (Mistresses) da mevcut. Hatta "farklı" olarak Amerikan uyarlamasında kadın karakterlerin ikisi kardeş. Yerli uyarlamanın tanıtımında görünen cinayet gizemi ise esasında Kore uyarlamasında mevcut mesela.

Biz orijinal Mistresses'e dönersek:

Dizi, bana kalırsa hikayesi zengin, temposu hızlı ve kaliteli bir yapım. İzlerken zevk almıştım. Sezonların bölüm sayısı kısa olduğu için sündürmüyorlar, çok fazla şey sığdırmayı başarmışlar. Şaşırtıcı bazı senaryo hamleleriyle merak unsurunu beslediklerinden rahat da akıyor. 3. sezona geldiğimizde eğlenceli havası biraz karanlık bir tona bürünüyor açıkçası ama o da hepi topu 4 bölüm zaten, dert olduğunu düşünmüyorum. 

Dolayısıyla daha Sadakatsiz dizisini atlatamamış Seren Serengil de dahil olmak üzere halkımızın olup biteceklere hazır olup olmadığından pek emin değilim aslına bakarsanız. Zaten yerli uyarlamanın adını "Metresler" koymalarını falan da haliyle beklemiyordum. Gerçi gidip "Yalancılar ve Mumları" koymaya nasıl karar verdiklerini merak etmiyor değilim, ama orası ayrı. Öğlen kuşağında çok daha fazlasını gördüğümüzü düşünürsek olay yaratmaya da gerek yok hani. En olmadı ahlak normlarımız belki biraz nefes alır, fena olmaz. Jessica'nın bir ölçüde başka bir kişiye benzeyecek olması ve dahil ettikleri cinayet gizemi yerli uyarlamaya farklı bir bakış açısı da katacak haliyle.

Uzak Doğu versiyonlarını bilmesem de nihayetinde orijinali başta olmak üzere dilediğiniz milletin Mistresses'ından başlayabilirsiniz bence. Yalancılar ve Mumları'nın yolu da tabii ki açık olsun. Mistresses'ın (UK) buraya ekleyebileceğim bir tanıtımını bulamadım, o nedenle gelmişken ABD uyarlamasının tanıtımını ekleyeyim diyorum:
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER