Liar: Yalancının mumu ne zamana kadar?

Liar: Yalancının mumu ne zamana kadar?

Doctor Foster dizisinin yerli uyarlaması olarak ekrana gelen Sadakatsiz'in geçtiğimiz sezonki başarısının ardından İngiltere yapımı bir dizi daha radara girmiş durumda: Liar.

ITV kanalında ekrana gelen dizi, az bölümlü sezonlar yapmaya bayılan İngilizler tarafından 2 sezon devam ettirildi. Yani elimizde 6+6 = 12 bölümlük bir dizi var. Doctor Foster'ın kendisi de toplamda 10 bölüm (5+5) sürdü zaten, o ayrı. "İki taraf, bir gerçek" sloganıyla gelen diziyi One of Us, The Missing ve Tripped gibi dizileri de hazırlayan Hary-Jack Williams kardeşler hazırladı.

Doctor Foster'ın aksine yapısı gereği uyarlanmasının daha zorlu olacağını düşündüğüm, dolayısıyla merak da ettiğim Liar, psikolojik drama türünde bir yapım. Başrollerini Joanne Froggatt (Downton Abbey) ve Ioan Gruffudd (Forever, Harrow) üstleniyor.

Bir lisede öğretmenlik yapan Laura, uzun süredir birlikte olduğu erkek arkadaşından kısa süre önce ayrılmıştır, hatta polislik yapan Tom'un ilk bölümün başlarında evden kalan eşyalarını da almasıyla ilişkiyi tamamen bitiriyorlar. Bu ayrılığın üzerinden çok da zaman geçmeden Laura'nın öğrencilerinden biri olan Luke'un cerrahlık yapan bekar ve karizmatik babası Andrew, fırsattan istifade ediyor ve onu yemeğe davet ediyor. Ne oluyorsa da zaten bu yemek sonrasında oluyor...

İlk bölümde ikilinin güzel başlayan akşamına ve ertesi sabahına tanıklık ediyoruz. Kafası bulanık bir şekilde uyanan Laura, tecavüze uğradığı iddiasıyla Andrew'u şikayet ediyor. Ancak ortada bunu destekleyecek bir delil yok. Zira Laura da esasında geceyi tam anlamıyla (henüz) hatırlayamıyor. Andrew ise güzel bir akşam geçirdikleri ve ilişkinin rıza dahilinde olduğu iddiasında. "İki taraf, bir gerçek" de burada devreye giriyor işte. Birisi haliyle yalan söylüyor, ama hangisi? Yalancının mumu ne zamana kadar yanacak?

Bölümler ilerlerken malum randevu gecesinden kısa parçalar da gösteriliyor, böylece hem Laura hem de izleyiciler gerçeğe adım adım yaklaşıyor. Hatta Andrew'un ve Laura'nın geçmişi de işin içine giriyor. Laura'nın kız kardeşi Kathy, Andrew'un oğlu Luke, eski sevgili Tom veya olayı araştıran dedektif Vanessa gibi yan karakterler ise bonus.Orijinalde ilk sezon tamamlanmadan gerçeği ("yalancıyı") öğrendiğimizi ve ikinci sezonda direksiyonun başka bir konuya doğru kırıldığını söyleyebilirim. Hatta ilk sezonu gayet merak ettirici bir noktada bırakarak izleyiciye veda etmişlerdi.

Diziyi tamamladığımda ilk sezonu biraz daha fazla beğendiğimi düşünmüştüm gerçi ama problem değil. Liar, yine de kendince tatmin edici bir şekilde final yapıyor ve ikinci sezon sonunda hikayesini ve ana karakterlerinin yolunu tamamlıyor. Toplamı 12 bölüm olduğu için fazla sündüğü de söylenemez. Özellikle iki başrolün hakkını da  vermek gerek elbette. Joanne Froggatt'i Downton Abbey dışında bir dizide izlemek zevkliydi mesela. Konusu gereği yer yer insanın sabrını ve sinirini (şaşırtıcı olmasa gerek) zorladığını da gelmişken ekleyeyim.

Liar, bizim ülkemize ne şekilde ve ne derece uyarlanacak, hangi tartışmaları beraberinde getirecek ve nasıl uzayacak kısmı ise hali hazırda merak konusu tabii. Herkese şimdiden kolay gelsin o zaman...


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER