Wonder Woman: Zeus’un şimşeğiyle kutsanmış bir Amazon Prensesi!

Wonder Woman: Zeus’un şimşeğiyle kutsanmış bir Amazon Prensesi!
“Amazonlar, daha iyi ok atabilmek için sağ göğüslerini keserlermiş, acımasız, cengâver, yalnız kadınlar… Hayatlarında erkek yok, evlenme yok, kıyasıya bir mücadele, ölünceye kadar…”
 
Böyle başlar Kadim Amazonlar Tarihi Kitabının ilk sayfası. Yıllar boyunca sanatın her çeşidinde, yazınsal türlerin de hemen hemen her kolunda kendine yer bulan Amazonlar ve onların köklü tarihleri, film ve dizi sektörü içinde çok katmanlı bir malzeme. Savaşçı kişiliklerinin yanı sıra kendilerine has kültürleri, inançları, totemleri ve yasaları olan bu cesur kadınları izlemek her yaştan izleyici için büyük bir zevk. Ekranların ilk ve tabi ki en unutulmaz amazon prensesi Zeyna’dan bu yana, bu türde çekilmiş işlerin çoğu ya amazonları eksik işliyorlardı ya da onları kendilerine göre yorumluyorlardı. DC, Wonder Woman’ın ilk solo filmiyle amazonlar dünyasına iddialı bir giriş yaptı. Gerek senaryosu gerek oyuncu kadrosu gerekse görsel şöleniyle Wonder Woman oldukça özel bir film!
 
Amazonların kraliçesi Hippolyte ve Tanrıların Tanrısı Zeus’un kızları olan Diana, büyümeye adım attığı ilk günden itibaren Amazonların gizli bölgesi cennet adasında büyük eğitimlerden geçirilir. Bu eğitimleri ona Hippolyte’nin kız kardeşi olan amazonlar dünyasının da en tanınmış en gözü kara kadın savaşçısı olarak da tanınan Antiope vermektedir. Ok atmayı, zorlu tuzaklardan kurtulmayı, iple en yükseklere tırmanmayı öğrendiği sınavlardan geçirilen Diana, bu sınavlardan geçerken bir de Zeus’un kızı oluşu gerçeğinin ağırlığını sırtlamaya çalışır. Amazon kraliçesi annesi Hippolyte’nin aşırı korumacı ve kayırıcı tutumlarının nedenini asla çözemeyen Diana,  amazon prensesi olmaktan başka sorumluluklarının da olduğu hissini her gün daha da fazla hissetmeye başlar. Cennet adasında geçirdiği sıradan bir günün sonunda uçağı adalarına düşen kaptan Steve Trevor’u yaralı ve baygın bir şekilde bulur. Bu trajik olay Diana’nın yeni hayatının ilk adımı olur.
 
Steve Trevor, Diana’ya geldiği gerçek dünyayla ilgili tüm olumsuz durumları anlatır. Ülkede büyük bir nükleer savaş başlamıştır. Dünya büyük bir kitlesel yok oluşun eşiğindedir. Halkın zor durumda olduğunun bilincine varan Diana, Cennet Adasındaki aşırı korunaklı hayatından ayrılır asil kanından ve babası Zeus’tan aldığı güçle artık gerçek dünyadaki halkın kurtarıcısı, savaşçı prensesi olmaya ant içer!
 
Çevikliğini babası Zeus’tan, dayanıklılığını yarı tanrı kardeşi Herkül’den güzelliğini ise Tanrıça Venüs’ten alan Diana, en güçlü süper kahraman olan Super Man’i bile alt edecek güce sahiptir, hayvanlarla telepati kurabilmektedir. Özellikle babası Zeus’un kutsal hayvanı olan kartallarla arasında yoğun bir duygusal bağ vardır. Kılıç ve kalkan kullanmakta usta olan Diana’nın düşmanlarını en çok korkutan silahı ise Zeus’un doğruluk kementidir. Diana bu kementle en ağzı sıkı düşmanlarının bile haince planlarını öğrenebilmektedir. Ayrıca yine sadece kendisine özgü olan altın bileklikleri hem savunma hem de saldırı açısından en önemli eşyalarındandır. Yani Diana tepeden tırnağa tam anlamıyla bir amazon kadınıdır!
 
Beyazperdenin yeni gözbebeklerinden olan Wonder Woman’ımız, İsrailli oyuncu Hızlı ve Öfkeli serilerinden göz aşinası olduğumuz isim Gal Gadot’un kusursuz oyunculuğuyla ekrana yansıdı. Film boyunca öyle bir performansa imza attı ki bu role kesinlikle Gal Gadot’tan başkası düşünülemezdi.
 
Başarılı aktrisin, Wonder Woman’dan sonra, Time dergisi tarafından dünyanın en etkili yüz kişisi arasına seçildiğini de belirtmek isterim.
 
Filmin yönetmen koltuğunda DC sinematik evreninden tanıdığımız başarılı yönetmen Patty Jenkins otururken senaryo ise çizgi roman serilerini kusursuz şekilde ekrana uyarlamakla ünlü olan isimler Allan Heinberg ve Geoff Johs’un elinden çıktı. Gal Gadot’un parlayan Diana performansında bu iki ismin de sihri olduğu çok belli.
 
Film boyunca “Her kadının içinde savaşçı bir taraf vardır yeter ki onu keşfetmeyi bilin!” mesajı veren Diana, yepyeni maceralarıyla yine bizlerle olacak. Wonder Woman serisinin ikinci filmi çok yakında izleyicisiyle buluşacak. Ben de yeni filmi sizlere anlatmak için yine buralarda olacağım. O zamana kadar kendinize iyi bakın. İçinizdeki amazona sıkıca sarılın ve her daim güçlü kalın…BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER