Kısa Kısa: Snowpiercer & Alex Rider

Kısa Kısa: Snowpiercer & Alex Rider
Bu yazıda da son dönemde ekrana gelen iki uyarlama diziden kısaca bahsedeyim dedim.

1) Snowpiercer

2013 yapımı aynı isimli filmin dizi uyarlaması olarak ekrana geldi. ABD'nin kablolu kanallarından TNT'de yayınlanıyor ve 10 bölümlük sezonunu tamamladı. 2. sezon onayı alalı da çok oldu. Bölümler Netflix Türkiye'de mevcut.

Gelecek bir zamanda başarısızlığa uğrayan bir deney yapılır ve ve yaşanan felaketin ardından dünyadaki iklim bozulur. Dünyanın çevresinde kesintisiz güçle dönen bir tren hayatta kalan insanların son sığınağı olurken, yaşanmaya devam eden sınıfsal farklılıklar yeni hayatta da insanlığın büyük bir sorununu oluşturur.

Jennifer Connelly, Daveed Diggs, Steven Ogg, Alison Wright ve Rowan Blanchard gibi isimlerin yer aldığı dizi, felaketin yedi yıl sonrasında geçiyor. Birinci sınıftan bir yolcunun öldürülmesinin ardından önceki hayatında dedektif olan kuyruk yolcusu Andre Layton'a başvuruluyor.

Bong Joon-ho imzalı, Chris Evans'ın başını çektiği iddialı kadrosuyla vizyona gelen film beğendiğim işlerden birisi. Dünyasını ve oyuncu performanslarını seviyorum, diziyi de daha çok bundan gelen merakla izlemeye başladım. Benim için sezon sonunda film daha önde kapattı ama dizinin en azından dışarıdan göründüğü ölçüde ucuz durmadığını söyleyebilirim.

Filmde haliyle sınıfsal adaletsizlik ve adım adım yükselen isyan hareketi daha fazla gündemde. Ana karakterlerin çoğunu daha az tanıma fırsatımız oluyor. Dizinin bu bakımdan avantajlı olduğu kesin, 10 bölüm boyunca birinci, ikinci, üçüncü ve kuyruk sınıfı derken belli ölçüde ona da yer ayırıyorlar. Yan karakterlerin çoğu kendisine yeterince yer bulabiliyor. Ayrıca ilk yarısında suç draması kendisini daha fazla hissettiriyor. 

Bir de nihayetinde adım adım taraflar arasında artan tansiyon ve isyan ateşinin güçlenmesi durumu var. Kötü işlemediklerini düşünmekle birlikte daha iyisi olabileceğine inandığım da oldu. Dünyanın ve trenin içinde bulunduğu durum, karakterlerin trendeki hayatlarını buna bir şekilde kattıklarında verdikleri zevk arttı. Melanie gün geçtikçe desteklediğim bir karakter haline gelirken Layton ve hatta yer yer kuyruk kısmı aksine sıkmaya başladı. 

Devam eden ana konuyu 9’da toparlayıp 10’da yeni bir yola saptılar da denebilir. Hatta kadroya Sean Bean'i dahil ettiler yeni sezon için. İkinci sezon geldiğinde yeniden onunla da görüşmek dileğiyle.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER