Kısa Kısa: Quiz & Flesh and Blood

Kısa Kısa: Quiz & Flesh and Blood
Kısa Kısa'ya yine iki İngiliz dizisiyle devam edeyim dedim. Mini dizi özelliğindeki iki dizi de ITV kanalında ekrana geliyor.

1) Quiz

"Who Wants To Be A Millionaire?" ya da bildiğimiz ismiyle Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasında yaşanan gerçek bir yolsuzluk hikayesini konu alıyor. James Graham'ın kaleme aldığı aynı isimli tiyatro oyunundan esinlenildi. Sezon üç bölümden oluşuyor. Başrollerde Matthew Macfadyen, Michael Sheen, Sian Clifford, Michael Jibson, Mark Bonnar, Helen McCrory ve Aisling Bea yer alıyor.

İngiltere'deki yarışmada gerçekleşen yolsuzluk 2001'de manşetlerde yer aldıydı. Yarışmacılardan Binbaşı Charles Ingram, soruları cevaplarken stüdyoda yer alan eşi Diana ve öğretim üyesi Tecwen Whittock'un yardımını alarak hile yapmakla suçlandı. Dizide de yarışmanın öncesi, yarışırken olanlar ve devamında yaşananlar anlatılıyor.

 

Kim Milyoner Olmak İster? yarışması son olarak bir arkadaşım yarıştığı için izlemiştim, o zaman da Selçuk Yöntem sunuyordu. Ama Kenan Işık döneminde da zaman zaman takip ettiydim. Bazı tiplerin ömür törpüsü olduğu bir gerçek ama takip etmesi eğlenceli bir yarışma. Quiz'e başlamamın bir sebebi yarışmaydı. Diğeri ise tanıdık denebilecek kadrosuydu.

Succession'da izlerken karakterine özellikle sinir olduğum ama oyunculuğunu sevdiğim Matthew Macfadyen’i ve Fleabag'le tanıyıp sevdiğim Sian Clifford’ı farklı rollerde izlemek güzeldi. Sunucuyu oynayan Michael Sheen’in kadroda olduğunu bilmesem belki de tanımazdım. Ayrıca çiftin avukatını oynayan Helen McCrory de bonus oldu.

Quiz memnun kaldığım dizilerden. Karmaşık bir konusu yok zaten, üç bölüm de olanı biteni anlatmak için yetti. Komedisi de draması da abartı değil. Orta kısmını daha çok sevdim diyebilirim. Mahkemenin de dahil olduğu final bölümünde dikkatim biraz dağıldı ve hadi kapatalım moduna girdim. Ama hikayenin nasıl bittiğini biliyor olmamın da bunda rolü var muhtemelen. Dizi, yine de iki tarafın (Ingram çifti & yarışmanın ekibi) bakış açısını da düzgün şekilde anlatan bir yapım oldu.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER