Kısa Kısa: Stateless & Secret Bridesmaids’ Business

Kısa Kısa: Stateless & Secret Bridesmaids’ Business
Kısa Kısa'ya bu sefer Avustralya'dan iki diziyle devam edeyim dedim.

1) Stateless 

ABC kanalında ekrana gelen bir drama dizisi. Mini dizi ve sezonu 6 bölümden oluşuyor. Mart başında başlamıştı, bugün gelen bölümüyle yayın hayatını tamamladı. Dünya genelindeki yayın hakkı Netflix'te, yakın gelecekte ekrana getirir.

Kadrosunda Yvonne Strahovski, Cate Blanchett, Dominic West, Jai Courtney, Asher Keddie, Fayssal Bazzi, Marta Dusseldorp, Soraya Heidari, Rachel House ve Kate Box gibi isimler yer alıyor. Cate Blanchett, yaratıcılarından birisi ve yapımcıların arasında da yer alıyor.

Konu:

Gerçek olaylardan esinlenilerek hazırlanan Stateless'ın hikayesi Avustralya'da çöl içi bir ıslahevinde şekilleniyor. Islahevi ülkeye çeşitli yollarla giriş yapmaya çalışırken göz altına alınanların haklarındaki nihai karar çıkana kadar kaldıkları bir yer. Dört kişinin hayatı da bu merkezde kesişiyor. 

Bunlardan birisi bir tarikatla olan bağını kopardıktan sonra kendini bir şekilde burada bulan uçak hostesi Sofie Werner, ailesiyle birlikte işkenceden kaçan Afgan kökenli Ameer, tesiste gardiyanlık yapan Cam Sandford ve ulusal bir skandala doğru sürüklenen ve tesisteki sorumlu isimlerden bürokrat Claire Kowitz.

Stateless, kadrosu sayesinde dikkatimi çeken bir dizi oldu. Beğendim diyebilirim ama özellikle orta kısımda tempoyu düşürdükleri için izlerken dikkatimin dağıldığımı da hissettim. Aslında merkezde kalanlar üzerinden uzatılabilecek bir dizi ama 6 bölümde tutmaları yine de akıllıca bir karar.

Dizide lineer denemeyecek bir anlatım da var bu arada. Özellikle Sophie'nin geçmişini, tarikatla olan ilişkisini, ailesiyle olan bağını ve merkezdeki hayatını anlatırken oradan oraya geçiyorlar. Hayal dünyası da cabası. Öte yandan diğer üç karakterin geçmişine ve tesis dışı hayatına da konuk oluyoruz. Böylece gün geçtikçe genişliyorlar, hatta bir ara hikayenin bu sezonda tamamlanmayabileceğini bile düşündüydüm.

Yvonne Strahovski ve Jai Courtney konusunda diziden beklediğimi aldığımı söyleyebilirim. Sophie'nin hikayesini daha basit bir şekilde anlatabilirlermiş ama Stateless'i takip etmesi pek de zor olmuyor. Karakterleri oturttuktan sonrası daha da kolay. Cam, Ameer ve Claire'i de özellikle ikinci yarıda daha çok sevdim. 

Yalnız içimde kalmasın, Cate Blanchett ve Dominic West'i efektif kullanabildikleri görüşünde değilim. İki oyuncu Sophie'nin yolunun kesiştiği tarikatın başındaki karı koca olarak yer alıyorlar ve ara sıra görünüyorlar. Karakterlerin gıcık olunası kişiler olması da pek yardımcı olmadı zaten. Ama güzel bir bonus olduklarını inkar edemem. Finali de bana göre yeterliydi, daha fazlasını beklemiyordum zaten.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER