Kitap vs. Dizi: YOU 2. sezon

Kitap vs. Dizi: YOU 2. sezon
Geçtiğimiz Eylül ayında YOU dizisinin uyarlandığı serinin Türkçeye çevrilen ikinci kitabı BİZ'i okuyup genel bir değerlendirme yazmıştım. 26 Aralık'ta ikinci sezonun yayına girmesiyle romandan esinlenilerek hazırlanan sezonla ilgili bir karşılaştırma yapayım dedim.

Yazı zaten spoiler uyarısıyla yayınlanacak ama yine de sezonu bitirmemişlerin izlemesini tavsiye etmediğimi, kitabın genelinden spoiler olduğunu da belirtmiş olayım. Kitabı okumayı düşünüyorsanız da yazıyı pas geçin.

** Geçtiğimiz sezon Candice'in son sahnede ortaya çıkmasıyla bitmişti. İlk bölümü Candince'in "varlığıyla" açıyoruz. Ama şöyle bir durum var ki Candice ÖLÜ! Cidden. Vakti zamanında onu da öldürmüş. Yani Joe'nun Candice'in hayatta olduğunu öğrendiği için New York'tan Los Angeles'a gitmesi gibi bir durum yok elimizde.

Kitapta Joe'yu yeni bir sevgilisi varken buluyoruz. Bu sevgili Joe'yu kandırarak kitabevindeki nadir kitaplardan alarak ortadan kayboluyor. Joe da intikam düşüncesiyle Los Angeles'a gelerek onun peşine düşüyor. Los Angeles olmasının sebebi ise bahsi geçen kızın oyunculuk kariyerinin peşinde olması.

İlk iki bölümde olduğu gibi Beck'in hayaletini görmüyor bu arada. Kitapta Joe'nun Los Angeles'a dayanan aile geçmişi de yer almıyor. Candace'le olan detaylı geçmişi de. Dahası Love'un kendi aile geçmişi de.

** Joe, Los Angeles'ta "Will" ismiyle hayatını sürdürmüyor. Eski sevgilisini bulmak için sosyal medyaya katıldığı serüveninde izini kaybettirmesi durumu yok yani. Dolayısıyla kafeste rehin olarak tuttuğu bir hacker "hiç" yok.

** Joe'nun oturduğu apartman kompleksi daha kalabalık aslında. Karakterler yardımcı pozisyonundalar gerçi, o kadar da önemli değiller. Dizide ise Delilah ve kardeşi Ellie odaklı gidiyoruz. Apartman sorumlusu Delilah olmuş. Bu arada Ellie diye bir karakter de "yok".

** Joe'nun çalıştığı yerin ismi Nirvana kelimesinin tersi olan "Anavrin" değil. "Pantry". Neden böyle bir değişiklik yapma gereği duymuşlar merak ettim mesela.


** Love Quinn'in hayatında da değiştirdikleri detaylar olmuş. Beck'in arkadaş grubu misali Love için "Love Squad" ortaya çıkarmışlar. Ama Love'un ikisi lezbiyen çift, birisi panseksüel akupunktur uzmanı olan arkadaşları yok (kitapta).

Kitaptaki "Milo" karakterini ikiye bölmüşler. Love'un çocukluğundan beri yakın olduğu arkadaşı Gabe iken arasında cinsel bir münasebetin olduğu kişi rahmetli kocası James'in en yakın arkadaşı Milo olmuş. Kitaptaki Milo senarist/yönetmen karışımı birisi. Love meslek olarak benimsemese bile fırsat olduğunda oyunculuk yapıyor. Hatta kitabın bir kısmını Love'un Milo'nun kısa filminde birlikte oynaması oluşturuyor.

Joe'nun kamera arkasında yer aldığı film ortamı rakip konumundaki Milo ile Joe'yu bir nevi karşı karşıya getiriyor. Sezon boyu oyunculuk komple geri planda olduğu için Anavrin ortamı tercih edilmiş.

** Komedyen Henderson da var olup hikayesi değiştirilen karakterlerden. Kitapta Joe, kayıp kız arkadaşını bulabilmek için bir ipucu sonrası onun peşine düşerken dizide Ellie ve Delilah nedeniyle adamın peşine düşüyor.

Kitaptaki Henderson, çocuk tacizcisi değil yani. Joe onu yine öldürüyor, orası aynı.

** Forty'nin kız arkadaşı olarak kitapta yer alan kişi aynı zamanda onu ayık tutmaya çalışan bakıcı profilinde bir kadın. Yani Candace'le tanışmıyor elbette. Burasıyla da Candace'i hikayeye daha çok katabilmek için oynanmış. Joe'nun Candace'in evi diye girdiği ve bağlandığı yer de bahsi geçen diğer eski sevgilisinin evi diye girdiği yer.

Kitabın sonlarına doğru eski sevgilisini nihayet buluyor ama Love ile düzgün bir hayat kurma düşüncesiyle kadını öldürmekten vazgeçiyor bu arada. Candace öldü gerçi ama Joe'nun elinden olmadı.

** İlk kitapta Paige'in öldüren Joe, bu sırada evdeki bir dolabın köşesinde içi çiş dolu bir kupayı bırakıyor. Bunu da ikinci kitapta tek hatası ve Joe'nun sürekli aklını kurcalayan bir detay olarak sunuyorlar. İkinci sezonda bu kupanın odak noktası olduğunu söyleyemeyiz tabii. Kitabın sonlarına doğru Joe'nun gerçekte kim olduğunu anlayan Love, onu ele vermek yerine "her şeye rağmen" kupayı aşırarak Joe'nun yanına dönüyor.

Kupanın öncelikli olmadığı sezonda ise Love'un psikopat birisi olduğu çıkıyor ve Candice'i öldürüyor.


** Kitaptaki konulardan birisi Paige'in ailesinin uğraşıyla kızlarının intihar etmediği iddiasıyla soruşturma açılması. Zaten Joe'nun çişli kupa paranoyasının artması ve Love'un Joe'nun geçmişini öğrenmesi bu sayede başlıyor. Dizide ölümünün intihar olduğu düşünülen kişi Henderson. 

Love'un Joe'nun kimliğini ilk öğrenişi Candace sayesinde malum. Bir de psikoloğun içerideyken gerçek katili ve kayıp hastayı bulmak için başlattığı bir sosyal medya kampanyası var. Sezon finalindeki Nicky'nin bu profile uymadığını söyleyebiliriz bu durumda.

** Kitapta Joe, yaptığı şeylerin izlerini gizlemek için Delilah'ı da öldürüyor. Bu şekilde kafesli falan olmuyor gerçi. Gayet kendi apartman komplekslerinde. Love'u Forty'ye olan bağlılığından kurtarmak için sonunda Forty'yi de öldürmeyi de karar veriyor. Ama boğmak suretiyle öldü zannederek bırakıp gittiği adamın ölmediği ortaya çıkıyor aslında.

Yani Delilah'ın ölümünü dizide yaklaşık iki bölüme yayarak Love'a yıkıvermişler. Ayrıca Forty'nin bakıcısını Love'un öldürmesi gibi bir durumu da yok. Bunu da "ruh eşi" durumuna uygun olsun diye yazdılar herhalde. Forty'yi burada öldürüp onu da Fincher'a yaptılar.

** Kitabın son kısmında Fincher kılıklı Delilah'la aslında bağlantısı olmayan ve ortalıkta dolanıp duran bir polis neler olduğunu çözünce Joe'yu göz altına alıyorlar. Delilah'ın ölümün Ellie'nin üstüne yıkma çabasından kaynaklanan bir gerilim yok tabii ki. Hakkında yeterli delil olmadığını bilen, kısa süre içinde çıkacağından emin ve çocuğuna babalık yapma konusunda heyecanlı Joe'ya böylece veda ediyoruz.

Dizide ise hesaba katılmayan faktör Forty'nin gerçeği keşfetmesi oluyor. Onu da kendilerince Fincher'le çözmüş oldular. Böylece sezonun konusunu tamamlamış olduk. Bir de gelecek sezona yol yapmak için boyu devrilesicenin "komşuya" göz dökmesi var! Bahsettiğim gibi kitapta bu yok.

Sözün Özü: İkinci sezondan ilki gibi memnun kaldım. Tek günde izleyip bitirmekle iyi mi yaptım o da belli değil. Joe Goldberg, bildiğimiz gibiydi ki bu da iyi bir şeydi. Kitaba göre sezon daha başarılıydı. 3. sezonda görüşmek dileğiyle.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER