Kısa Kısa: Younger, On My Block & Ballers

Kısa Kısa: Younger, On My Block & Ballers
Kısa Kısa yazılarına komedi-drama türünden üç diziyle devam edeyim dedim.

Ekstra Öneri: Yine bu tarzda bir dizi olan Search Party, daha önce onla ilgili şöyle bir yazı yazmıştım.

1) Younger

A.B.D.'nin kablolu kanallarından TVLand'de yayınlanıyor, bizdeki yayın hakkı TLC'de. Pamela Redmond Satran'ın aynı isimli romanından uyarlandı, diziyi Sex and the City ile bilinen Darren Star hazırlıyor. Altıncı sezonuyla 12 Haziran'da geri dönecek.

Başrolde Sutton Foster, Hilary Duff, Debi Mazar, Miriam Shor, Nico Tortorella, Molly Bernard ve Peter Hermann yer alıyor. Komedi-drama türünde ve hikayesi New York'ta geçiyor. 

Eşinden boşanma kararı almış 40 yaşında bir anne olan Liza Miller, kendisi ve kızı için hayatında yeni bir sayfa açar. Daha gençken olduğu gibi yayıncılık sektöründe bir iş bulmak ister ama kızını büyütmek için ara verip geri dönemediği için kariyerinde oluşan büyük boşluk bunu zorlaştırır.

Liza'nın 26 yaşındaki dövmeci Josh'la tanıştığı gece, onun hayatını değiştiren ve dizinin hikayesini başlatan fikri ortaya çıkarıyor. Josh'un Liza'yla aynı yaşta olduğunu zannetmesinin ardından Liza biraz da bakımın katkısıyla 26 yaşında birinin öz geçmeşine sahipmiş gibi başvuru yapar. Nihayetinde Empirical Press'te Diana Trout'un asistanı olarak işe başlar.* Younger'a konusuna istinaden gelen "Nasıl kıvaracaklar ki?" merakımdan başladım. 26 yaşında davranan Liza'yı canlandıran Sutton Foster dizi başladığında 40 yaşındaydı ve rolüne gittiğini düşünüyorum.

Sex and the City'nin yaratıcısının hazırladığı bir dizi olarak değerlendirilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Komedisi fazla değil, dramaya da boğmuyor. Daha önemlisi absürd değil. Arada gözüme takılan detaylar olsa da dizinin tarzını senaryoya yediriyorlar. Liza, Diana ve Maggie'nin de katkısıyla da daha çok eğlendiğim bir yapım olarak devam ediyor.

Kafa dağıtmalık bir şeyler arayanlar için tavsiye edilesi olduğu söylenebilir.

2) On My BlockNetflix'in ekrana getirdiği komedi-drama dizilerinden birisi. İlk iki sezonuyla ekrana geldi ve üçüncü sezon onayını aldı.

Lauren Iungerich (Awkward), Eddie Gonzalez ve Jeremy Haft'ın hazırladığı gençlik dizisi, çetin ve yoksul koşullarda büyümenin zorluklarıyla uğraşan, farklı karakterlerdeki ergenlerin oluştuğu bir arkadaş grubunu anlatıyor. Hikaye, Los Angeles'taki siyah ağırlıklı bir mahallede geçiyor. Dizinin kadrosunda Sierra Capri, Jason Genao, Brett Gray, Diego Tinoco ve Jessica Marie Garcia gibi isimler bulunuyor. 

Bekar babası tarafından büyütülen grubun lideri konumundaki Afro-Latin Monse, arkadaşlarının ağabeyinin yönettiği çetenin içine çekilmesini engellemeye çalıştığı Cesar, grubun zeki ve eğlenceli parçası Meksika kökenli Ruby ve Rollerworld hazinesine kafayı takmış grubun nördü Afro-Amerikan Jamal ekibi oluşturuyor.* On My Block, A.B.D. içerisinde oldukça popüler olan dizilerinden. Netflix'in tabiri caizse 'basit' dizilerinin bazılarının yüksek bir prodüksiyonla yayına giren dizilerden fazla ilgi çektiği oluyor 13 Reasons Why bunun en bariz örneği, On My Block da bir diğeri. Benim başlama nedenim de bu popülaritesinin nedenini kavramaktı.

Nihayetinde literatürü baştan yaratmıyor elbette. Ama A.B.D.'de neden popüler olduğunu da anlayabiliyorum, kültür mozaiği gibi bir yapım ortaya çıkmış. O yaştaki ve coğrafyadaki nesil açısından göze daha gerçekçi geliyorlar. Temel fıkrası gibi bir yelpazeye sahip ve ergenliğin dozunu ayarlamayı bilmişler. Ruby ve Jamal'ın diziye kattığı eğlenceyle de bölümler ilerliyor zaten. Hatta Jamal'ın tepkilerini günlük hayatta vermeyi düşündüğüm çok zaman oldu diyebilirim.

Bölüm sayısının az, sürelerinin kısa olması da cabası.

3) Search PartyHBO kanalında ekrana geliyor ve dördüncü sezonunu geride bıraktı ve beşinci sezon onayını aldı. Tahminen başrol oyuncusu Dwayne Johnson'ın sinema kariyerinin bir tarafına kendisini sıkışturıp yıl bitmeden ekrana dönüş yapacak. Kadrosunda Johnson dışında Rob Corddry, John David Washington, Omar Miller, Donovan W. Carter, Troy Garity, London Brown ve Jazmyn Simon gibi isimler yer alıyor.

A.B.D.'nin futbol ligi NFL'in tanınmış oyuncularından Spencer Strasmore emekli olduktan sonra hayatında yeni bir yol çizmek ister. En iyi bildiği dünyadan kopmayarak ligde oynayan isimlerin finansal menajerliğini üstlenir. Ancak kendisini yeni bir normale adapte etmesi düşündüğü kadar kolay olmaz. Deneyim eksikliği, rekabet, skandallar ve kendi sorunları zaman zaman önüne taş koyar.

Spencer'a bu yolda Anderson Financial'da mali danışman olarak çalışan ve ortağı haline gelen Joe Krutel eşlik ediyor. Dizi ilerledikçe Spencer'ın yolunun kesiştiği veya temsil etmeye başladığı bazı NFL oyuncuları ve onların hayatında olup bitenler de hikayeye dahil oluyor.* Diziye HBO+Dwayne Johnson ikilisinin etkisiyle başladım, NFL sayesinde devam ediyorum açıkçası. D.J. hayranlığım olduğunu iddia edemem ama popüler kültürde halen insanı kendisine çeken bir varlığı olduğu kesin. NFL ise futbola uzak olan benim son dört-beş yıldır ilgi göstermeye başladığı bir spor dalı haline geldi.

Ballers, sporcuların saha dışındaki hayatını aktarma bakımından hiç de fena biri dizi değil. Futbolun kendisi veya sahada olanlar daha geri planda. Yeri geldiğinde kafa ütülediklerini veya can sıkıcı olduklarını elbette düşündüm. Zaman içinde alışkanlıktan izlediğim bir dizi haline de geldi açıkçası. Yaz sezonunda, göreceli daha boş dizi takvimiyle iyi idare ediliyor.

Spencer'dan ziyade ortağı Joe, Ricky veya Charles'ın ilgimi daha çok çektiğini söyleyebilirim. Ayrıca günlük hayattan bilinen sporcuları da arada dizide görme fırsatımız oluyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER