Kısa Kısa: Netflix Türkiye'de de yer alan Fransızca üç dizi

3) La Mante (The Mantis)

Altı bölümlük bir mini dizi. 2017'de TF1 kanalında yayınlandıktan sonra yıl bitmeden Netflix'e de geldi. "Katil kim?" sorusuna dayalı bir suç draması daha aslında.

Paris'te bir seri katil ortaya çıkar ve psikopatça işlenen bu cinayetler 25 yıl önce kendisine takılan lakapla La Mante'nin (çevirirsek Peygamberdevesi) işlediği cinayetlerin aynısıdır. Hatta medyada yer almayan bazı detaylar bile yer almaktadır. Polis, uzun yıllardır hapiste olan Jeanne Deber'a başvurduğunda Jeanne, bir şartla onlara yardım edeceğini belirtir: Sadece oğlu Damien'la konuşacaktır.

Hayatına çocukluğundan beri annesi ölmüş gibi devam eden, hatta dedektif olan Damien onunla görüşmeye mecbur kalıyor. Bir yandan anne-oğulun zarar görmüş ilişkisi diğer yandan polisin benzer cinayetler işlemeye devam eden taklitçi katili yakalama çabası anlatılıyor. Finale geldiğimizde ise tatmin edici bir sonla hikayeyi kapatıyoruz.  Karşılaştırma yapmam gerekirse Le Chalet'i biraz daha sevmiştim ama sorun La Mante'de olduğundan değil.

Devam eden konunun işlenen cinayetlerden ziyade oyunculuklarla desteklendiği bir yapım var elimizde. Cinayetlerve ortadaki gizemde ise bana kalırsa sezonun ikinci yarısında vites artırdıkları için daha iyi durumdalar.

Fragmanın Türkçe altyazılısını şuradan izleyebilirsiniz.Not 2: Duyurusu Mayıs 2017'de yapılan Fransızca yeni dizi Osmosis ilk sezonuyla 29 Mart'ta Netflix Türkiye'ye geliyor. Bilim kurgu türündeki dizinin ilk sezonu sekiz bölüm sürecek ve hikayesi yakın gelecekte Paris'te geçecek.

Bir çöpçatanlık uygulaması ruh eşlerini beyin verilerini inceleyerek eşleştirir. Gerçek aşkı bulma konusunda oldukça iyi işe yarayan Osmosis, aynı zamanda bunu yaparken insan beyninin derinine inerek onların en derin sırlarını da öğrenmektedir. Gerçek aşkın deşifre edilmesinin bir bedeli vardır.Not 3: İzlemediğim için ne derece iyi olup olmadıklarına dair bir bilgim yok ama Netflix Türkiye'de Call My Agent! (Dix pour cent), The Forest (La Forêt), Glacé, Marseille ve Versailles gibi başka Fransızca diziler de yer alıyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER