Bizim Hikaye: RahDen'de bu hafta - Çılgın Y kromozomu

Bizim Hikaye: RahDen'de bu hafta - Çılgın Y kromozomu
İlk defa bir bölüm yorumunda birlikteyiz seninle. Düşünüyorum. Düşünüyorum sana ne söylesem diye. Sana ne söylesem de kalbinin benimki kadar kırılmamasını sağlasam diye. Çünkü galiba bu zamana kadar yapmayı en az istediğim şeylerden birisi şu an yaptığım. O yüzden şimdiden kusura bakma tamam mı? Kalbi kırık bir kişinin kelimeleri var bende. Belki hayatına giren yeni renklerin birden bire siyah beyaza döndüğü birisinin kırgınlığıdır bu. Belki de çıktığı yüksek irtifadan bir güzel yere çakılan, çakılmayı huy edinen birisidir kırılan. Ama belki de… Belki de hayatına giren iki küçük çocuktan beri ilk defa kalbine bu kadar derinden -bu kelimeyi kullanmak sanırım en son derdimiz artık- dokunan birilerini bulan birisinin kırgınlığıdır bu. Evet, evet, en çok da onun kırgınlığı bu.

Neyse boş ver ya, sıkma canını. Hayat zaten yeterince sıkıcı. O sıkıcılıktan uzaklaşmak için buraya gelen sen, seni bileğe jilet evresine getiren ben. Aman, sal gitsin. Valla sal ya. Gel hatta, beraber salalım. Yok efendim, derin anlamlarmış, ince ince işlemelermiş, kutu kutuymuş, pense penseymiş… Ne gerek var? Ultra detaycı bir sayko olmalar, mimik okumalar, anlatmadan anlamaya çalışmalar, falanlar filanlar, garip gurup hareketler. Yorma kafanı, gerçekten, gerek yok! Sal kardeşim, sal.
Yok, yok gitme sakın. Gel sen. Bakalım beraber. Canını ne kadar yaksa da beraber bakalım bu bölüm neler olmuş, neler olmamış, neler keşke hiç olmasaymış. Keşke? Keşke… Ne kadar garip bir kelime değil mi? İçinde hem umudu hem hüznü barındıran beş harfli bir kelime. Ama bu sefer en çok da hüznü. Evet, evet, en çok hüznü…

İnek işleri umurunda olmayan Deniz’in projenin kazananının belli olduğu yerde ne işi olduğunu konuşalım mesela seninle. Kafamız dağılır. Rahmet’in kazandığını duyunca yüzündeki gururlu tebessümü de konuşabiliriz. Belki biraz geçer kırgınlığımız. Geçer mi? Derin’in hala, inatla olan saplantısını konuşmayalım ama. O sonra, tamam mı?

“Ne oldu? Kazanmış mı?” Beni bu bölüm deli etsen de sayın Y kromozomu, sana üzüldüğüm yerler olmadı değil.

“Ya Deniz neden böyle yapıyorsun?” Bu yazının başlığı neden Y kromozomu diye merak ediyorsan -etmiyorum- çocuğun ismi Rahmet. Yer yer ultra anarşik kelimeler olacağı için Derin’in yanında cennette bir yer edineyim dedim. Bu dizi için kendimi yeterince karanlık tarafa attım zaten. Hiç kusura bakma, kendimi düşünmek hakkım. Ekmeğimizin peşindeyiz biz de. Yapacak bir şey yok.

“Annen hakkında söylediklerim…”

“Nasıl? Anlamadım.” Tam bir Reyis. Dev Reyis hem de.

“Nasıl anlamadın Deniz ya, senin anlamadığın bir şey olabilir mi yani?” Queen’in zekasına biz de zaman zaman hayranlık duyuyoruz Y kromozomu. Her faninin yaşadığı bir şey bu.

“Resmen görmüyorsun beni ya. Yokmuşum gibi davranıyorsun.” Neden acaba? Allah Allah.

“Sende görülmeye değer bir şey kalmadı artık.” Anlayan buradan da çok şey anlar da… Zor. Erkeğe laf anlatmak en zoru. Hele bu çılgın Y kromozomuna? Peh!

“Tek derdin beni ondan ayırmaktı değil mi?” Denizciğim ben de aynen senin gibi bakıyorum ekrana. Bir erkeğin, zeki diye addedilen bir erkeğin, duygusal zekasının bu kadar geri olması…

“Sen Derin’i paylaşamıyorsun. Meselenin benimle hiçbir alakası yok değil mi?” Mesele ne yapmadığın.’ lafından gerçekten bunu mu anladın? Gerçekten anlaya anlaya bunu mu anladın? Hakikaten bravo. Bu da çok ayrı bir seviye. Seni İlber Ortaylı gibi dinliyorum Y kromozomu. Bu kadar algı düşüklüğü olan birisini folklor niyetine izliyorum sadece.

“İtiraf et sen de kurtul, ben de kurtulayım bu saçmalıktan artık, hadi!” Sesindeki çaresizlik bile umurumda olmadı. Hıh! Kötüyüm ben kötüyüm, kötüyüm, kötüyüm.

Sonunda anladın. Sana bir şey diyeyim mi okumaktan vazgeçip hademe olmakla çok doğru bir karar vermişsin. Bu zekayla fazla yürümezdi zaten.” Kız her bölüm farklı bir kombinasyonda çocuğa aşk itirafı yapıyor. Ve çocuk hala anlamıyor. Eline yazıp versek diyeceğim ‘Deniz sana aşık diye.’ bu kafayla gider ‘Hangi ben? Ben kim? Bir ben var benden içeri. ‘ moduna girer. Erkeğin duygusal zekâsı bu derece geri olanı hiç çekilmiyor. Hiç hem de. Sana gıcığım Y kromozomu. Çok gıcığım. İçinde duygusal zekâ barındırmayan zekaya, ben zekâ demem. Sana da zeki diyemem, üzgünüm.

Rahmet’in yanından gülümseyerek ayrıldıktan sonra birden değişen bakışların ve ağlamaklı halin peki Deniz? Yutkunarak dudaklarını büzmen ağlamamak için. İçimden bir şeyler koptu yine sanki. Kromozom Y’nin senin kalbini kaç farklı kombinasyonda kırabildiğini görmek, en az senin kadar beni de üzüyor. Hangi birini sayayım ki? Karanlık oda, anne olayı, Derin’in kardeşi olmak için kötüsün… Say, say bitmez. Duvara sektirme olayını beğendim. Alevler, alevler…

Ben size demiştim. Bu proje olayı Deniz’e patlarsa çok ciddili sıfatlar hazırladım diye. Hepimizin beklediği an geldi. Heyecan var mı? (RaniniTv Üst Kurulu-RTÜK-bunu beğenmedi.) Evet, Derinciğim. Evet, melek görünümlü yaptığı eylemlerin sonuçlarını bile alamayacak durumda olan bencil arkadaşım. Sen kim oluyorsun da insanları yönetme haddini kendinde görüyorsun? Sen kim oluyorsun da iyilik adı altında insanlar adına kararlar alabiliyorsun? Madem bu kadar kişiliklisin, her şeyin en iyisini biliyorsun. O zaman suçu da üstlen. Hazal Kaya Hanımcığımın karakteri senin yüzünden ağladı diye zaten dev sinirliyim sana. Nasıl içli içli ağladı. Bu kızı da üzmeyin artık! Ya gerçekten sen kimsin de abla kardeş arasındaki bu anı çalabiliyorsun? Sana mı kalmış? Ablasına söyleyecek doğru anı bekliyorsa bir bildiği vardır bu çocuğun. Sen neyisin ki -Derin'le Y kromozomu iki üç bölümdür falan ayrı; hani fark etmediysen, edemediysen, edesin gelmediyse- çıkıp da beyaz kanatlı şövalye edasıyla söylüyorsun? En nefret ettiğim insan tipi. Beni delirtir böyleleri. Gidin kendi hayatınızı yaşayın. Sizin bir adet hayatınız var, gidip yaşayın onu. İnsanların hayatına o tatlı burunlarınızı da sokmayın. Sen de sadece ben en iyisini bilirimcilerden birisin Derin. Başka da hiçbir numaran yok. İyilik, meleklik, cennet, iyi, iyi, iyi, iyi, iyi…Hadi kardeşim, hadi. Rahmet’in iyiliği için yaptı diyenler sizin de kalbinizi kırarım. Bunun adı iyilik değil. Bunun adı insanların hayatına burnunu sokma.

Ablasından en büyük hayal kırıklığının kendisi olduğunu duyan Rahmet peki? Bu insanlara bunu niye yaşatıyorsun kızım sen? Sana ultra sinirliyim Derin. Dev hem de.

Yazı devam ediyor..
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER