Özel Seçki: En iyi 10 Black Mirror bölümü

Özel Seçki: En iyi 10 Black Mirror bölümü
Black Mirror, 2011 yılından beri hayatımızda. İlk yayınlandığı günden bu yana hayran sayısını sürekli artıran çok özel bir koleksiyon. Onu özel yapan çok fazla unsur var ama benim için en önemli tarafı 80’li yıllarda sıklıkla karşılaştığımız kısa hikâyeli fantastik serilerin evrimleşmiş ve günümüze uyarlanmış hali olması. The Twilight Zone (Alacakaranlık Kuşağı), Amazing Stories (İnanılmaz Öyküler) ve Tales From The Crypt (Korku Mahzeni) gibi serileri yaşı 30 ve üzeri olanlar çok net hatırlayacaklardır. Bu serilerde de doğaüstü olaylara ve bazı bölümlerde gelecekte geçen mevzulara yer veriliyordu ve her bölümde ayrı bir hikâye anlatılıyordu.
 
Fakat Black Mirror’ı bu serilerden ayıran çok önemli bir husus var. Anlatılan hikâyelerin tamamına yakını gelecekte geçiyor ve bugün için anlatılan teknolojiler hala icat edilmiş değil. Fakat gerek anlatım becerisiyle olsun gerekse bu teknolojik gelişimlerin sirayet ettiği karakterler olsun o kadar güzel bir sunum yapılıyor ki olmayan bu teknolojilerin kısa bir zaman içinde hayatımıza girebileceğine inanıyorsunuz. Ve hatta bir adım daha ileri giderek bu teknoloji düzleminin hayatı daha güzel hale getirmeyeceğine, çok daha büyük sorunlar yaratacağına izlemiş olduğunuz her bölümden sonra daha fazla inanıyorsunuz.
 
En başta isimlerini yazdığım ve kendi döneminde aşırı popüler olan diğer serilerin ana kaynağı, fantastik, sınırsız hayal gücü ve onun yarattığı duygular iken Black Mirror bütün ihtişamını olasılık halindeki gerçeklikten ve onun yaşattığı tarifsiz korkudan alıyor. Bu çağdaş serinin, seyirciyi bilinçlendiren korkularla yüzleştirmeye uzun yıllar devam etmesini gönülden temenni ediyoruz.
 
Yayınlanan dört sezon içinde kişisel zevkime göre sıraladığım en iyi 10 bölümü aşağıdan okuyabilirsiniz. En baştaki ilk rakam hangi sezonda yayınlandığını, ikinci rakam ise o sezondaki kaçıncı bölüm olduğunu gösteriyor.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER