Hakkında taciz iddiası olan isimlerin arasına Louis C.K. de eklendi

Hakkında taciz iddiası olan isimlerin arasına Louis C.K. de eklendi
Harvey Weinstein hakkında çıkan taciz iddialarının ardından her gün yeni iddiaların ortaya atılması konusu kasırgaya döndü resmen. Kevin Spacey, Ed Westwick, Dustin Hoffman, Charlie Sheen, Jeremy Piven, Steven Seagal ve Jeffrey Tambor gibi isimlerin arasına kısa bir süre önce ünlü komedyen Louis C.K. de eklendi.

İddiaları ortaya atansa New York Times'ın yeni yayınladığı bir makale. Hatta makalenin çıkacağı haberi medyaya birkaç saat öncesinden düştü bile. Bunun üzerine komedyen öncelikle perşembe günü galası yapılacak ve 17'sinde vizyona girecek yeni filmi I Love You, Daddy'nin prömiyerini iptal etti. Kendisi hem yönetmen hem senarist olarak yer alıyordu. Sonrasında Stephen Colbert'in talk şovuna katılacakken vazgeçti.

Peki, 'iddialar'?

İş nedeniyle bir arada olduğu beş kadından pek çok defa yanlarında mastürbasyon yapma talebi olmuş. NYT'nin makalesi C.K.'in uzun süredir menajeri olan Dave Becky'yi de işin içine katıyor ve gücünü kadınları konuşmamaları için kullanmakla itham ediyor. Ünlü komedyen şimdilik iddialar hakkında yorum yapmayacağını açıkladı.

Peki, olaylar?

Komedyenler Dana Min Goodman ve Julia Wolov, 2002'de Aspen'de düzenlenen Comedy Arts Festival'de C.K. ile yan yana gelmişler. Adam onları otel odasına davet etmiş ve sonrasında soyunarak mastürbasyon yapmaya başlamış. Şok olduklarını ve o boşaldıktan sonra odayı hemen terk ettiklerini açıklamışlar ve sonrasında konuşmamaları konusunda çevreden baskı hissetmişler.

Mesela komedyen Rebecca Corry, 2005'te bir televizyon pilotunda onunla çalışırken komedyenden soyunma odasında mastürbasyon yaparken kendisini izlemesi teklifini almış; reddetmiş. Pilotun yapımcısı Courtenet Cox, prodüksiyonu kapatmayı düşünse de Corry ondan devam etmesini istemiş. Cox, teklifi öğrendikten sonra şok olmuş.

2012'de Gawker, isim vermeden bir yazı yayınlamıştı. Birkaç yıl önceki Aspen Comedy Festivali'nde ülkenin en yetenekli ve sevilen komedyenlerinden birisinin iki kadın komedyeni odasına davet ettiği, kapıyı vücuduyla kapatıp onların önünde mastürbasyon yaptığına yönelik bir yazı... Yazıdan sonra Reddit'te ve sosyal medyada C.K.'in ismi gündeme gelmeye başlamıştı ve zaten az da olsa o günden beri kendisi hakkında bu tarz iddiaların dile geldiği oluyordu.

2015'te Jen Kirkman, sonradan yayından kaldırdığı bir podcastinde ünlü bir erkek komedyenin Bill Cosby seviyesinde olduğundan bahsetmişti. Zeki, sürekli üreten, arkadaşları tarafından korunan ve hakkında kötü bir şey söylenemeyen... Podcastten sonra komedyenin ismi yeniden dile gelmişti. Kirkman, C.K.'le herhangi kötü bir durum yaşamadığını söylese de podcastteki kişinin ismini vermekten kaçınmıştı.

2016'da hakkındaki iddialar sorulan Louis C.K., Vulture'a "Umurumda değil. Onlar ben değilim. Gerçek değil." diyerek reddetmişti. Eylül'de de NYT'a "Eğer dedikoduya katılırsanız daha büyük ve gerçek hale getirirsiniz," şeklinde bir cevap vermişti.

Not: I Love You, Daddy'nin dağıtımcısı Orchard, filmin vizyona girip girmemesi konusunu değerlendirmeye aldı. Komedyenle Better Things ve Louie dahil olmak üzere prodüksiyon anlaşması olan FX kanalının alacağı pozisyon şimdilik belli değil.

Güncelleme 1: HBO, bünyesinde bulundurduğu Louie C.K. yapımlarını kaldırdığını açıkladı. Netflix'in stand-up programı için anlaşması bulunuyordu, iptal etti. Şimdilik eski stand-uplar duruyor bünyesinde. FX de olayı değerlendirdiklerini belirtti.

Güncelleme 2: Louis C.K. hakkındaki iddiaları kabul edip özür dilediği bir açıklama yayınladı. Açıklamaya bayıldığımı iddia edemeyeceğim ama en azından Kevin Spacey gibi saçmalamayıp lafı dolandırmamış.

Güncelleme 3: Orchard, 1'de bahsettiğim film vizyonunu iptal etti. FX de Louis C.K.'yle olan bağını kopardığını, yapımcısı olduğu bütün şovlarda artık yer almayacağını açıkladı.

Menajerlik şirketi ve temsilcisi Lewis Kay de kendisiyle artık çalışmayacağını açıkladı.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER