Bangladeş’i bu defa Diriliş: Ertuğrul ile fethediyoruz

Bangladeş’i bu defa Diriliş: Ertuğrul ile fethediyoruz
Güney Asya’nın kapalı kültüre sahip ülkelerinden biri olan Bangladeş’te televizyonlarında iki yıldır Türk dizisi rüzgarı esiyor. Özellikle Maasranga Televizyonu’nda yayınlanan Diriliş Ertuğrul son dönemde ülkedeki en popüler Türk dizisi haline gelmiş durumda. Bangladeş televizyonları genel olarak Hint televizyon dünyasının etkisi altında. Hindistan’da popüler olan diziler hemen Bangladeş’te de gösterilmeye başlıyor. Fakat Diriliş Ertuğrul bu noktada tarihi konulu senaryosu ve yüksek kalitede bir yapım olması nedeniyle bu döngüyü kırıyor ve Hindistan’dan önce Bangladeş’te popüler bir dizi haline gelmeyi başarıyor.Diriliş: Ertuğrul neden bu kadar sevildi?


Afganistan ve Endonezya’da da severek izlenen, tarihsel macera içeren Diriliş: Ertuğrul dizisi Bangladeş’te ilk olarak 2016 yılında Ekushey Televizyonu’nda, 2017 yılı itibariyle Maasranga Tv’de yayınlanıyor. Dizi Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş süreci ve atalarının tarihçesini içerdiği için ülkede ilgi çeken bir dizi haline gelmiş. Yerel televizyon kaynaklarının dizi hakkındaki açıklamasında; Güney Asya ülkelerinde Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş ve önceki dönemlere ait tarihinin çok fazla bilinmemesi, dizide bu konunun çarpıcı bir şekilde işlenmesi izleyicinin hoşuna giden noktalardan biri. Buna ek olarak oyuncuların dizi için özel eğitim alması ve dizinin yüksek bütçeli kaliteli bir yapım olması izleyiciler tarafından sevilmesinin diğer nedenlerini oluşturuyor. (Kaynak: !িভ গাইড বাংলােদশ).Tarihi konulu diziler daha fazla izleniyor

Türk dizilerinin ülkede tarihçesini incelersek; 2015’te ilk olarak Muhteşem Yüzyıl’ın Deepto TV’de yayınlanıyor ve reyting rekorları kırıyor. Tarihsel geçmiş gereği Bangladeş’te ciddi bir Osmanlı İmparatorluğu ve Müslüman tarihi hayranlığı bulunmakta. %89 Müslüman nüfusa sahip ülkede dizideki bazı sahneler açık bulunuyor ve sansürleniyor. (Tıpkı daha önce Malezya’da olduğu gibi). Muhteşem Yüzyıl’ın bu denli sevilmesinin ardından devamı olan Kösem Sultan da yayınlanmaya başladıktan bir süre sonra en popüler dizilerden biri olarak ekranda yerini alıyor.Tarih, aile konulu yapımlar her zaman bu coğrafyada en çok izlenen yapımlar. Bir başka sevilen Türk dizisi ise, Elif. Hindistan’da da ciddi bir üne kavuşan ‘Elif’ Bangladeşli izleyiciyle buluşuyor ve oldukça seviliyor. Channel I’de yayınlanan Aşk-ı Memnu da Bangladeş’te yayınlanan ve beğenilen Türk dizilerinden biri. Tüm bu diziler ülkenin yerel dili olan Bengalce dublaj ile yayınlanıyor ve ciddi bir hayran kitlesine ulaşıyor.Türk dizileri ciddi bir pazar oluşturmuş durumda

2016 yılının sonlarına doğru Türk dizilerinin bu kadar popüler olması dikkatleri üzerine çekiyor. Bazı basın kaynaklarında yer alan haberlere göre bir grup Bangladeşli sektör çalışanı ve oyuncu televizyon kanalı önünde protesto gerçekleştirmiş. Bangladeş yönetmenler birliği başkanı Gazi Rakayet; Türk dizilerinin senaryolarının güçlü, prodüksiyonlarının yüksek kalitede olması sebebiyle rekabet edemediklerini ve yerel endüstrinin ekonomik olarak etkilendiğini belirtmiş. Çoğunluğunu İslami kanalların oluşturduğu Bangladeş televizyon dünyasında Türk dizilerinin toplumu olumsuz yönde etkilediğini öne sürseler de bu eylem pek ses getirmiyor ve dizler aynı şekilde izlenmeye devam ediyor.

Kişisel görüşüm, Bangladeş yerel sektörünün karşı koymak yerine çağın getirisi olan değişimi örnek almasının ve daha kaliteli yapımlar üretmeye yönelmesinin daha faydalı olacağını düşünüyorum. :)

Başarılı yapımlar her zaman Türkiye sınırlarını aşıyor ve kapalı kültüre sahip ülkelere bile ulaşabiliyor. Hintli yapımların ağırlıklı olarak izlendiği Bangladeş televizyon dünyasında Türk dizileri oldukça önemli ölçüde yer tutmaya başlamış durumda. Dizi sektörümüzün başarısını daha çok ülkede daha çok proje ile duyacağız. Herhangi bir sorunuz olursa bana mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

Şimdilik hoşça kalın. 
Sevgiler.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER