Urban-Cr3atures Design Lab: Malezya’dan Hollywood’a uzanan bir başarı hikayesi!

Urban-Cr3atures Design Lab: Malezya’dan Hollywood’a uzanan bir başarı hikayesi!
Bu hafta sizlere Malezya’nın Penang Adası’ndan ilginizi çekeceğini düşündüğüm bambaşka bir konu hakkında yazıyorum.

Geçtiğimiz haftalarda katıldığım bir etkinlikte tanıştığım ve birebir dinleme fırsatı bulduğum görsel efekt tasarım şirketi Urban-Cr3atures Design Lab’ten bahsedeceğim. Bu şirketi farklı kılan durum Asya’da başlayan hikayenin Hollywood’a filmleri ve Netflix dizi fragmanlarının yapımına kadar uzanıyor olması. Genelde bu tarz şirketlerin hep Amerika merkezli olduğunu düşünürdüm. Şirketin kurucusu Chun Woei Green gerçekleştirdiğim röportajda küçük bir Asya ülkesi adasından Amerika’ya uzanan bir başarı hikayeyisine tanık olacağız. Keyifli okumalar.Urban-Cr3atures Design Lab kimdir?

Malezyalı, Fransız ve Amerikalı üç arkadaş Yeni Zelanda’da üniversite eğitimi alırken tanışıyorlar ve bir animasyon şirketi kurmaya karar veriyorlar. Urban- Cr3atures Temmuz 2005’te Malezya’nın Penang Adası’nda sanatsal projeler üreten butik bir tasarım şirketi olarak kuruluyor. Animasyon, görsel efekt ve hareketli grafik sanatları üzerinde hizmet veren firma birinci yılının sonunda İngiltere, Amerika, Kanada, Brezilya, Tayland, Singapur, Tayvan, Avusturalya, Yeni Zelanda ve Hong Kong gibi ülkelerin film endüstrisine proje yapan bir firma haline geliyor. 2009 yılında ofisin merkezini New York olarak değiştiren Urban-Cr3atures, birçok film, dizi ve televizyon programının jenerik, fragmanlarını yapıyor.

Urban-Cr3atures internet çağında uzaktan çalışmanın kolay olduğunun güzel örneklerinden biri. Şirketin her ortağı farklı ülkede yaşıyor. Tayland, Malezya ve Amerika gibi 3 farklı kıtada yaşayan şirket kurucuları tüm süreçleri internet üzerinden sanal stüdyolarda çalışarak yürütüyor. Toplamda 16 kişilik bir ekibe sahip Urban-Cr3atures son birkaç yıl içerisinde %90’dan fazla Hollywood filminin fragmanını tasarlamış.

Chun, Hollywood’la tanışma ve çalışma hikayeleri için ise sadece şans diyor. Televizyon programlarına fragman üretirken keşfedildiklerini, sonrasında ise biraz PR ve kulaktan kulağa duyulan bir süreçle film şirketlerinin büyük bir kısmının Urban-Cr3atures müşteri portföyüne katıldığından bahsediyor. Hollywood’taki dış ses efektini değiştiren ekip!

Hepimiz eskiden beri fragmanlarda konuşan erkek dış sesine aşinayız. :) Urban-Cr3atures bir ilke imza atıyor ve fragmanlara farklı bir konsept getiriyor. Fragmanları tasarlarken dış sesin yerine ne koyarsak filmi daha ilgi çekici kılar diye düşündükten sonra tüm fragmanları kısa film tadında yapmaya karar veriyorlar. Chun, ilk başlarda Hollywood film sektörüne bunu kabul ettirmenin zor olduğunu ama zamanla bu algının sektörde oturduğunu belirtiyor.

En yüksek sahneleri fragmanda vermeyip beklentiyi yüksek tutarken, can alıcı noktaları öne çıkartıp dozu düşürmediklerinden bahsediyor. Fragman çalışmasını tasarlamadan önce senaryoyu okuduklarını ve bir filmin ham halini ortalama 20-25 kez izlediklerini söylüyor. Çıkardıkları alternatif fragmanları yapımcı ve yönetmene sunduklarını onların onayları doğrultusunda finalize ettiklerini belirtiyor.

Bu kadar fazla filme fragman yaptıktan sonra artık filmin türüne göre sahne seçimlerinde uzmanlaştıklarını da ekliyor. Daha çok aksiyon ve bilimkurgu alanındaki dizi ve filmlerin fragmanlarında deneyimlerinin daha fazla olduğunu belirtiyor. Türk Dizileri hakkında görüşleri neler?


Chun’a Türk dizileri hakkında görüşlerini sorduğumda bu alanda dünyanın her ülkesinden örnekleri takip etmeye çalıştıklarını söylüyor. Çalıştıkları türlerin daha çok bilimkurgu ve fantastik konudaki projeler olması gereği Türk dizi jenerikleri konusunda çok fazla örnek görmediklerini belirtiyor. Kişisel olarak sadece aklında kalanın Muhteşem Yüzyıl’ın jeneriği olduğunu belirtiyor. Dizi Asya ülkelerinde bu kadar popüler olunca merak edip kendisi izlemiş. Yakın zamana ait projeleri hangileri?

Önümüzdeki dönemde vizyona girecek olan The Greatest Showman on Earth, PACIFIC RIM 2 “Uprising”, Justice League gibi birçok filmin fragmanına imza atan ekip ayrıca Netflix dizilerinin büyük bir kısmının da tanıtım fragmanını tasarlıyor. En taze örneklerinden biri benim de severek izlediğim ve ay sonunda ikinci sezonu yayınlanacak olan Stranger Things’in fragmanı onlara ait. Fragman üzerinde çalışmadan önce dizinin tüm sezonu izlediklerini belirten Chun’a yeni sezon hakkında soru sordum ama cevap alamadım:) Sadece çok heyecanlı olacağını belirtti. Çocukluğumuzdan beri severek izlediğimiz ve 2018’de yayınlanacak olan The X Files’ın (Mulder and Scully return) yeni fragmanı da bu ekibe ait.

Yakın gelecek ile ilgili planlarını sorduğumda ise fragman tasarımını geliştirerek devam ettireceklerini, aynı zamanda oyuncak ve karakter tasarımı yapan ekibin bu alanda ilerleyen süreçte dünyaca ünlü yapımcı ve yönetmen Peter Jackson ile bir projeyi hayata geçireceklerini belirtiyor. (Bu oldukça merak uyandırıcı ve heyecan verici bir haber!)

Urban-Cr3atures ekibi bize dünyanın neresinde olursak olalım güzel projelerin hayata geçirileceginin ve hayallerin gerçek olabileceğinin güzel bir örneği. Yakın zamanda nasıl gelişmeler olacak göreceğiz.

Şimdilik hoşça kalın.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER