Kevin Spacey, reşit olmayan bir erkeği tacizle suçlanıyor

Kevin Spacey, reşit olmayan bir erkeği tacizle suçlanıyor
Hollywood'u sarsan taciz skandallarına bir yenisi daha eklendi. Ünlü yapımcı Harvey Weinstein ile ilgili sayısı gün geçtikçe artan taciz ve tecavüz iddialarının ardından oldukça karışan ve dalga dalga yayılan skandalın bir benzeriyle Kevin Spacey karşılaştı.

Star Trek: Discovery dizisinde rol alan oyuncu Anthony Rapp, BuzzFeed'e verdiği röportajda 1986'da henüz 14 yaşındayken o dönem 26 yaşında olan Kevin Spacey tarafından taciz edildiğini açıkladı. Olay Spacey'in Manhattan'daki dairesine bir parti için gittiğinde olmuş.

Açıklamasında ünlü aktörün kendisini baştan çıkarmaya çalıştığından bahseden Rapp, daireyi terk ettiğini ve ne yapacağını bilmediğini, daha kötü bir duruma düşmediği için şanslı olduğunu belirtti. Rapp, bu olaydan sonra Kevin Spacey ile neler olduğu hakkında hiç konuşmamış ama 1990'larda bazı arkadaşlarına durumu anlatmış. Hatta konuştuğu bir avukat kendisine dava açmamasını tavsiye etmiş.

Anthony Rapp yaşananları bunca senenin ardından açıklamasının nedenini de "Harvey durumunun olmasının sebeplerinden birisi kasıtlı ya da kasıtsız olarak sessiz kalınması. Bu şeylerin devam edebilmesinin tek yolu eğer kimse dikkatini vermezse, eğer unutulursa." diye açıkladı. 

Kevin Spacey ise bu röportajın ardından sosyal medya hesabından şu açıklamayı yayınladı.

"Anthony Rapp'e aktör olarak saygım ve hayranlığım var. Hikayesini duyunca dehşete düştüm. Açıkçası 30 yıldan uzun süre önce olan bu olayı hatırlamıyorum. Ama onun tarif ettiği gibi davrandıysam, alkollüyken gerçekleşen bu uygunsuz davranışım için samimi bir özür borçluyum. Yıllar boyu taşıdığını tarif ettiği duygular için üzgünüm."

Aktör, açıklamasının ikinci paragrafında ise konudan kayarak özel hayatına girdi. Dedikodusunu elbet duyan vardır; Kevin Spacey, uzun süredir eşcinsel olduğu konuşulan ama resmi olarak bu konuda açıklama yapmayan aktörlerden birisiydi. Spacey özür metnini eşcinsel olduğunu da açıklayarak tamamlıyor.


Ancak Kevin Spacey'in yaptığı bu açıklama için "içten bir özürden" ziyade her şeyi daha da karıştıran bir açıklama olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü ben dahil belli bir kesim eşcinsel olmasını da araya sıkıştırmasını konunun odak noktasını kaydırıcı bir hamle olarak görüyoruz. Bunda da pek haksız sayılmayız, çünkü bizim medyamız da dahil olmak üzere pek çok site haberi, başlığında aktörün eşcinsel olduğunu açıklamasını kullanarak verdi.

Üstelik Rapp'in olayın yaşandığı dönemde yasal olarak çocuk sayılması durumu daha da vahim hale getiriyor ve dolayısıyla bu bakımdan da pek çok kişi tarafından konu tepki çekiyor. Zachary Quinto'nun da dahil olduğu ve eşcinsel olduğu bilinen ünlü isimler veya GLAAD gibi eşcinsel topluluğun önde gelen kurumları da Spacey'in açıklamasının samimiyetini eleştiren tepkiler gösterdiler.

Not: Kevin Spacey'in başrolünde olduğu House of Cards'ın dört sezon boyunca yürütücülüğünü üstlenen Beau Willimon, yaşananları oldukça rahatsız edici bulduğunu belirtti. Rapp'e destek verdiği bir açıklamada bulunan Willimon, dizinin patronu olduğu sürece aktörün yanlış bir davranışına denk gelmediğini de ekledi.

Güncelleme 22:10: Netflix, prodüksiyon çalışmaları devam eden House of Cards'ın altıncı sezonunun aynı zamanda final sezonu olacağını duyurdu. 13 bölümlük final sezonu 2018'de yayına girecek.

Güncelleme 23:15: Dizinin yapımcısı Media Rights Capital ve Netflix ortak bir açıklama yayınlayarak konunun oldukça sıkıntılı olduğunu belirttiler. Taraflar Spacey sette yokken Baltimore'a giderek güvende olduklarından ve desteklendiklerinden emin olmak amaçlı kadroyla ve ekiple bir araya gelmişler.

Not 2: Harvey Weinstein hakkında girişte linkini verdiğim yazıda Seth Macfarlane'nin Oscar konuşmasında Harvey'i üstü kapalı eleştirmesinin aslında bir gönderme olduğundan bahsetmiştim. Seth'in arkasında olduğu Family Guy'da 2005'te yayınlanan, Kevin Spacey'in bodrumundan kaçıp da yardım isteyen çocuk karakterin olduğu video olayla birlikte yeniden gündem olan noktalardan birisi.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER