Game Of Thrones: Ejderha seven adam Jon Snow

Game Of Thrones: Ejderha seven adam Jon Snow
Westeros’un en hızlı yüzücüsü
Game Of Thrones’un bu bölümü; stratejilerin ağırlıklı olduğu, güç gösterilerinin yapıldığı yine soluksuz izlenilebilecek bir bölüm olmuş.
 
Öncelikle bölümün bana saçma gelen yerlerinden bahsetmek istiyorum. 4. Bölümde Jaime’nin, Bronn ’la beraber nehre uçtuğunu görmüştük. Bu bölümde nehirde, üzerlerindeki ağır zırhlarla yüzüp nehrin kralın şehrine en yakın noktadan çok hızlı bir şekilde çıktığını görüyoruz. Nehrin öteki yanından dumanlar yükselirken Jaime’nin o kıyafetlerle  suyun üstüne çıkması ciddi bir hız gerektirir. Senaristler Jaime ’ye sona iki kala torpil geçmiş olmalılar aksi halde dizi finalini Jaime’nin yüzme ve Kralın şehrine yürüme çalışmalarını izleyerek geçirmiş olacaktık. Gerçekleşmesi gereken o kadar olay varken ikinci bir Jaime yollarda vakasına gerek olmayabilir ama o sahne daha iyi yazılabilirdi diye düşünüyorum.
 
Tyrion’u bu bölümde fazlasıyla duygusal bir halde görüyoruz. Önce kendi hanesine bağlı askerlerin yanarak öldüğünü izlemesi ardından Daenerys ‘ın onun sözünü dikkate almayarak Tarly ailesini yerle bir etmesi onu üzmüş olsa da asıl duygu patlamasını dizinin ilerleyen dakikalarında Jaime’ ye teklif ettiği ateşkes anlaşmasında yaptığı konuşmada  ve Jorah’ la yaptığı veda geçici vedasında görüyoruz.

Bir lannisterin pişmanlığı…
 
Daenerys , her ne kadar Cersie gibi bir kraliçe olmadığını söylese de “onları ölüme mahkum etmiyorum seçme şansı sunuyorum” deyip Dickon ve Randall Tarly’i yakarak herkese kraliçenin kim olduğunu gösteriyor.
 
Bu arada Randall Tarly’ nin ağzından, hanesinin bağlılığının Cersie ‘den daha çok Westeros‘a olduğunu öğreniyoruz. Westeros doğumlu olmadığı için Daenerys ‘a diz çökmeyen Tarly hanesini ejderhanın karşısında dim dik bir şekilde ölümü kabullendiğini görmek bence saygı duyulası bir hareket.
 
Bu sırada Bran kuzgun kafilesi ile duvarın üzerinden kuzeye uçuyor ve ak gezen ordusunun kendilerine doğru geldiğini görüyor. Aynı zamanda ikici kez Nightking’e yakalandığı için Bran’in görüleri kesiliyor ve hisara haber uçuyor. Hisarın bilgeleri haberi okurken “sakat bir çocuk üç gözlü kuzgunla ak gezenleri görmüş” şekilde gelen haberi önemsemese de o sırada odada olan Sammy durumun ciddiyetini anlatıyor .  Onlardan yardım istiyor. Üstadlar durumu inceliyecekleri söylüyorlar ama Sammy tatmin olmuyor. Jenny’le parşömenleri temize geçerken  Jilly Jon’un aslında piç olmadığını babasının ilk evliliğinden boşandığını ve başka biriyle evlendiğini söylüyor. Ama Sammy’ın üstatların tavrına olan öfkesi geçmediğinden gizli bölümdeki birkaç kitap ve parşömeni alıp kuzeye doğru ilerliyor.
 
Jon ,kuzeyden aldığı haberle Arya ve Bran’in döndüğü ve aynı zamanda Bran’in ak gezenleri gördüğünü öğreniyor. Derhal eve gitmeliyim diyor ama ev olarak duvarı kastettiğini sonradan anlıyoruz. Bu arada Khalessi ‘ye verdiği ben kuzeyin kralıyım senden izin almam çıkışı da hayli güzel oluyor. Ayrıca bu bölümdeki önemli sahnelerden biri de Jon’un ejderhayı sevdiği sahnedir.


 
Ejderhaların babası Jon
 
Stark hanesinde canı sıkılan Serçe parmak ,Sansa ve Arya’nın arasını bozabilmek için  Cersie’nine zamanında zorla yazdırdığı babasını kötüleyen mektubunu Arya’nın bulmasını sağlıyor. Sansa’nın yönetimde olan gözünü fark eden Arya  onu uyarıyor ama Jon gelmezse olacakları biliyor.
 
Bu sırada Jon  ve Gendry ‘nine eğlenceli piçler konuşmasını izliyoruz. Dizinin sonunda Clagene ve kardeşler tarikatı nefes alanlar çatısı altında toplanan Jon ve ekibine katılarak yaşayan bir ak gezen bulabilmek için duvarın ötesine geçiyorlar . Bu sayede bütün krallıklara asıl düşmanın kim olduğunu gösterebileceklerine inanıyorlar. Az kişiyle çıktıkları bu savaşta bakalım neler yaşayacaklar önümüzdeki haftayı merakla bekliyorum.
 
İyi Seyirler..
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER