Zarf skandalı ve Oscar'ın ardından akılda kalanlar

Zarf skandalı ve Oscar'ın ardından akılda kalanlar
Bu yıl 89.'su düzenlenen ve Oscar Ödülleri ismiyle bildiğimiz Akademi Ödülleri'nde 2017'yi de arkamızda bırakmış olduk. Ünlü komedyen Jimmy Kimmel'in sunuculuğunu yaptığı törenin yayınını ise beIN yaptı.

Ödül kazananların tam listesini sayfanın en altındaki yazıda bulabilirsiniz. Ben törenden ve akılda kalanlardan bahsetmek için bu yazıyı yazmak istedim. Zira sonunda olandan sonra yazmamak olmazdı. Başlayalım.

* Zarf Skandalı

Ömrümde böyle skandalı üstelik canlı bir şekilde görmedim ben. Son olarak bir benzeri Miss Universe'de Steve Harvey sayesinde olmuştu ama burada bahsettiğimiz Oscar yahu! Olan genel olarak şöyle:

Bonnie & Clyde'ın 50. yılına ithafen Warren Beatty ile Faye Dunaway ikilisi En İyi Film ödülünü sunmak üzere sahneye çıktılar. Beatty vakit geldiğinde zarfı açtı ama hemen açıklamadı. Başka kart var mı diye zarfın içini tekrar kontrol etti hatta. Sonra Faye'ye de bakıverdi. Ben de o sırada ekran başında heyecanı artırmak için oyaladığını düşünüyordum. Oyalamıyormuş! Ardından zarfa bakan Faye, kazananı La La Land olarak açıkladı.

Ancak meğerse ödülü aslında Moonlight kazanmış. Beatty'ye sahne arkasında Emma Stone'un kazandığı En İyi Kadın Oyuncu zarfı verilmiş. Yaşlı adam bir tuhaflık olduğunu anlayıp Faye'ye bakınca karttaki 'film ismini' gören kadın, kazananı La La Land olarak duyurmuş. La La Land ekibi sahnede teşekkür konuşması yaparken de asıl gerçek ortaya çıktı, hatta açıklamayı 'bizzat' La La Land'in ekibinden Jordan Horowitz "Arkadaşlar çok üzgünüm, hayır, korkunç bir hata var. Moonlight, arkadaşlar En İyi Film Ödülü'nü siz kazandınız" diyerek yaptı.

Aşağıdaki videodan ödülün nasıl devralındığını izleyebilirsiniz. Ödüller oradan buraya geçiyor, herkes bir tuhaf oluyor falan. Nasıl böyle bir zarf karışıklığı olabildiğinin cevabı da bir bu kadar ilginç:

Mesela Emma Stone yaptığı açıklamada "Benim zarfım bendeydi," dedi. Ancak her zarftan aslında iki tane varmış. Zarflardan sorumlu PricewaterhouseCoopers'ın yetkilisi Warren Beatty'ye Emma'nın isminin olduğu ikinciyi, yani yanlış zarfı vermiş. Kazananın yanlış açıklandığının fark edilmesinin üzerine gerçek zarf getirilerek sorun zarfın gösterilmesiyle de dile getirildi. Beatty de ardından durumu kendince sahnede kısaca açıkladı.

Tarihe geçecek bir Oscar skandalına böylece imza atılmış oldu. Bu arada skandalın bir ismi bile var: Envelopegate.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER