Poyraz Karayel: Matematiğin bile ölçemediği aşklar

Poyraz Karayel: Matematiğin bile ölçemediği aşklar
Sevgililer günü ÖZEL; Poyraz Karayel’in en sevgi dolu aşkları;
 
Aşk, bazen bazı bilimleri, kavramları geride bırakır. Ateşi ile o kadar yanarsınız ki gerideki her kavram sığ kalır. Onlar Poyraz ve Ayşegül. Ve her kavramı, her bilimi geride bırakacak kadar güzel bakıyorlar birbirlerine. Keşke sığ kalan sadece matematik olsa. Madem aşk ölçüsüz olmalı, varsın matematiği olmasın. Benimki de hiç iyi değil zaten.
 
Gözler, kalbin aynasıdır demiş büyükler. Poyraz ve Ayşegül konuşmadan anlaşma sanatı icra ediyorlar. Renk deryası gözleriyle birbirlerine her saniye yeniden aşık olarak üstelik. Varsın bütün acılar tek tek üzerlerine gelsin. Nasıl olsa insanın başına Ayşegül gelmesi diye bir şey var..
 
Sevgili; içinde sevgi barındıran, sevgiyle donatılmış olan.. Ey sevgi ile donatılmış Ayşegül. O kadar güzel, o kadar şiir gibi seviyorsun ki nice Leyla’lar, Aslı’lar, Şirin’ler kıskanır seni... Çünkü yüreğine asla sığmayacak büyüklükte bir sevgiyi böylesine taşımak ancak Müzeyyen Ayşegül Umman’ın harcı olabilir.
 
Ve Poyraz... İmkansızları, olmazları anlamlarıyla olduran adam... Kadınlar için ve kadını için kendi ırkını bile düşünmeden silebilecek olan Poyraz. Sevgisi sanki yüreğinde değil sanki sürekli yanında taşıdığı herhangi bir eşyası cüzdanı, telefonu gibi. Öyle somut, öyle elle tutulur, hayatın her anından bir parça sanki. İçinde kocaman harflerle Ayşegül yazan kalbi de sanki dışında atıyor...
 
Biraz, sevgilisinin bütün anıları, aşkı hafızasından silinmiş olduğu halde bıkmadan usanmadan aşkı yeniden inşa etmeye çalışan koca yürekli adam  Zülfikar’dan bahsetmek istiyorum. Akıl ve mantık gider ama kalp sesi asla gitmezmiş. Bundandır ki hep kalbinin sesini dinle derler. Aşk dediğimiz şey kalbe bir kere işledi mi akıl hiç olur gider... AmaSıpagöz Meltem ve Başkan’ı Zülfikar’ın aşkı ne aklın ne de mantığın unutmaması gerekenlerden.
 
Meltem ki en kaçak gönüllü insan... Hep gönlünü kaçırmış sevmekten, sevilmekten. Abisinden bile. Ta ki Zülfo’nun arabasına tesadüfen saklanana kadar. Saklandı ama aslında arabaya değil Zülfo’nun gönlüne... Hatırlamıyor çünkü belki de bu aşk tekrardan doğması, her anın en baştan yaşanılması  gerektiğibir cevher.
 
Zülfo,Zülüf, Başkan, Hafız, Dede. Yazmak, anlatmak belki onu Sıpagözü’nün lakapları gibi anlatmaz ama o kendini sevdiğine her ne olursa olsun tekrar tekrar anlatmaya hazır. Başlarına ne gelirse gelsin bütün acılarından kaçarken birbirlerine saklanmışlardı. Meltem onu hatırlamıyor olsa hatta ve hatta sevmiyor olsa bile Zülfikar’ın o kocaman kalbi ikisine de yeter, yetmese bile yettirir...
 
Bu hayatta destansı sözleri olan, sert mizaçlı, düşmanına en acımasız ama dostuna da en vefalı, azılı bir mafya da aşık olabiliyor. Hem de naif edasından bu güne kadar asla ödün vermemiş ve bu güne kadar ondan çok farklı bir hayat yaşamış bir hanımefendiye.
 
Bahri Baba. Sözlerini sıkılmadan bir kenara not aldığımız, acımasız olduğu halde nasıl bu kadar merhametli olduğunu sorguladığımız, Bahri Umman olabilmek için gerektiğinde sevdiklerinden bile vazgeçen, namusu için yaşayan adam. Hem de adına ikinci bahar dedikleri ama aslında ilk görüşte başlayan aşkı olan.
 
Despina Hanım. Söylediği her kelime, takındığı her tavır, başına ne gelirse gelsin dönüp dolaşıp yine Baba’ya sığınması her şey ama her şey naif yapıyor onu ve içinde barındırdığı aşkını . Hassas, kırılgan kalbiyle hiç tereddüt etmeden bir Umman kadını olması da sevdasına dahil.
 
İşte bütün bu aşıklar bize hayatımızda sorgulamadığımız kadar sorgulatıyor aşkı. Çünkü hepsi aşktan daha da fazlası... İzlerken ben olsam ne yapardım sorusunu sürekli olarak soruyorsanız sizde onlar gibi aşktan fazlasını yaşamayı hak ediyorsunuz demektir.
 
Sevgili olmak sadece çift olmak demek değildir. Sevgi ile donatılmış olmaktır. Sevgiyi ve yanında nasıl fedakarlıklar yapılabileceğini  sorgulamaktır. Yani aslında sevgiden fazlasını yaşamayı hak etmektir.
 
Sevgili olmayın ‘SEVGİ’li olun. Bütün sevgiyi ve fazlasını hak edenlerin günü kutlu olsun. 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER