HBO'nun yeni fenomeni Westworld hakkında bilmeniz gereken 10 şey!

HBO'nun yeni fenomeni Westworld hakkında bilmeniz gereken 10 şey!
Evet, artık iknayım. Hollywood "yapay zeka istilası/ isyanı" üzerine bu kadar çok ve ısrarla yürüyorsa robotların yüzde ellisini laboratuvarların bodrum katlarında zor zaptediyorlar. Yanılmıyorsa, yapay zekanın içler acısı dramını ekrana ilk taşıyan nordic seri Akta Manniskor oldu. İlk değilse de en iyisi bence. Amerikalılar uyarlayıp sefil etti hikayeyi ama, merak ederseniz siz yine orjinalini izleyin.

Hafta başında HBO'nun gururla yayına sunduğu, Game of Thrones kadar havalı olmasını umduğu serisi Westworld yayına girdi. Anında (iki saat sonra) ülkemiz televizyonlarına da düştü. Digiturk, diziyi ABD yayınından 2 saat sonra altyazılı olarak "Dilediğin Zaman Dilediğin Yerde" uygulamasında verdi. Sansürlemedi. Pazartesi akşamları dublajlı olarak da Dizimax Sci-Fi'da izleyebilirsiniz. Hazır Netflix de piyasaya girmişken korsan alışkanlıklarınızı bırakmanın tam zamanıdır. Sonra kek gibi ortada kalmayın ^^

Konumuz korsan değil. Konumuz HBO'nun yeni dizisi Westworld hakkında bazı ipuçları vermek. Hani bir anlamda izlemeden önce seyirciye ön hazırlık olsun diye.. Bu arada RaniniTv'de başrol oyuncularıyla yapılan röportajlar yayınlandı. Onları gözden kaçırdıysanız tavsiye ederim okuyunuz.● Westworld, ünlü yazar Michael Crichton’ın 1973 yılındaki ilk yönetmenlik denemesi olan filmden televizyona uyarlama. Oyuncu röportajlarından anladığımız kadarıyla da aslında fikir olarak filmden yola çıkılan ama başka sulara yelken açan bir tür esinlenme aslında. Filmi 1990 yılında Warner Bros da televizyona uyarlamayı düşündü ama gerçekleştiremedi. HBO'nun kısmetiymiş demek ki..

● Dizide, "The Man in Black" şeklinde gezinen Ed Harris’in oynadığı rol ise 1973 yapımındaki filmde Yul Brynner'i görüyoruz. İki karakter arasında hayli farklar olsa da neticede hikaye akışı içinde aynı işlevi görüyorlar.

● Yapım ekibi, sinemada devleşen yıldızların, televizyon ekranına göçü bağlamında yaşayan en büyük aktör ünvanını taşıyan Anthony Hopkins'i renklerine bağlayarak büyük bir transfer gerçekleştirdi. Böylece ses verdiği belgeselleri ve televizyon filmlerini saymazsak Sir, 23 yıl sonra ilk kez televizyonda arzı endam eyledi. Aynı şekilde Ed Harris de tam 16 yıl sonra bir tv serisinde rol aldı.

● Oyuncu kadrosu pilot bölüm çekildikten tam bir yıl sonra serinin bölümlerini tamamlamak için yeniden sete çıktılar. Bütün bölümler yazıldığı ve serinin tam beş sezon sürmesi planlandığı halde oyunculara senaryolar ancak ilgili bölümlerin çekim tarihlerinden bir hafta önce verildi. Yapımcı J.J Abrahams bunu oyuncuların hikayenin gidişatını bilmeden performans göstermelerini istediği için yaptığını söylüyor.
● Serinin yayına girdiği her ülkede istisnasız iltifat alan kısmı müzikleri ve jeneriği oldu. Westworld'ün müzikleri aynı zamanda Game of Thrones'un da müziklerini yapan Ramin Djawadi'ye ait. İzleyeni kendine hayran bırakan jenerik ise Studio Elastic tarafından yaratıldı. Studio Elastic aynı zamanda Rome, Game of Thrones ve Carnivale'nin de jeneriklerini tasarlayan firmadır.

● Westworld'ü HBO için televizyona uyarlayan Jonathan Nolan ve karısı Lisa Joy. Yönetmen Christopher Nolan’ın kardeşi olan Jonathan, sayısız sinema filminin yanı sıra Person of Interest adındaki serinin de yaratıcısı. Nolan'ın karısı Lisa Joy'u ise ekran meraklıları Pushing Daisies'den hatırlayacaktır.

● İlk sezonu 10 bölüm olan seride toplam 8 yönetmen (7. ve 8. bölümlerin yönetmenleri henüz açıklanmadı) görev aldı. İlk ve son bölümleri Jonathan Nolan çekti. Ayrıca Richard J. Lewis, Neil Marshall, Vincenzo Natali, Jonny Campbell, Frederick E.O. Toye ve Michelle MacLaren birer bölüm için reji koltuğuna oturdu.

● Hollywood Reporter'ın haberine göre Westworld'ün ilk sezonu HBO'ya100 milyon dolara mâl oldu. 90 dakikalık pilot bölümün maliyetinin ise 25 milyon dolar civarında olduğu söyleniyor.

● Projeye ilk imza atan oyuncular Anthony Hopkins ve Evan Rachel Wood oldu. 

● Çekimler Ağustos 2014'te başladı ve çoğunlukla California civarında kurulan platolarda gerçekleşti.

İyi seyirler...

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER